Сторінка
1

Педагогічна творчість як умова формування інтересу у школярів до іноземної мови

Пізнавальний інтерес в його загальному визначенні являє собою виборчу спрямованість особистості на предмети і явища навколишньої дійсності. Ця спрямованість характеризується постійним прагненням до пізнання, до нових, більш повним і глибоким знань.

Друга частина є практичною і складається з педагогічної діагностики сформованості пізнавального інтересу школярів до вивчення французької мови, а також аналізу сформованості пізнавального інтересу в учнів.

Пізнавальний інтерес - це один з найважливіших для нас мотивів навчання школярів. Майстерність вчителя нерозривно пов'язана з педагогічною творчістю, а педагогічна творчість - це щось нове і, отже, цікаве для учнів. За допомогою своєї творчості педагог може зацікавити, залучити учнів в активну навчальну діяльність, а, отже, формувати пізнавальний інтерес учнів.

Однією з актуальних проблем, з якою стикаються вчителі в школі в процесі викладання іноземної мови є відсутність пізнавального інтересу в учнів. Тому в педагогічній сфері йде постійний пошук шляхів активізації пізнавального інтересу в учнів. Однією з умов формування пізнавального інтересу у школярів, дослідники вважають педагогічну творчість. Творчість - це завжди творення чогось нового на основі перетворення пізнаного: нового результату або оригінальних шляхів і методів його одержання. Вважається, що "Новизна і перетворення - найбільш суттєві характеристики творчості "(В.И. Загвязинский).

Багато таланту, розуму і енергії вклали в розробку педагогічних проблем, пов'язаних з творчим розвитком особистості педагогів і дітей, видатні педагоги 20-х і 30-х років: А. В. Луначарський, П.П.Блонский, С.Т.Шацкий, Б. Л. Яворський, Б.В.Асафьев, Н. Я. Брюсова. «Творчий початок народжує в дитині живу фантазію, живу уяву »- кажуть педагоги.

На творчий, дослідницький характер педагогічної праці звертали увагу великі педагоги минулого: Я.А. Коменський, І.Г. Песталоцци, А. Дистервег, К.Д. Ушинський, багато провідних вітчизняних психологів і педагогів. А. Дистервег, наприклад, писав, що без прагнення до наукової роботи вчитель елементарної школи потрапляє у владу трьох демонів: механістичності, рутинності, банальності. Він дерев'яніє, кам'яніє, опускається. К.Д. Ушинський підкреслював, що робота педагога більше, ніж будь-яка інша, потребує постійної наснаги. За П.П. Блонським, нова школа - школа життя і творчості самого вчителя. С.Т. Шацький зазначав, що процес навчання, як і діти, повинен бути живим, діяльним, перехідним від однієї форми в іншу, рушійним.

Проблема педагогічної творчості як одна з умов формування пізнавального інтересу до вивчення іноземної мови у школярів є актуальною, у зв'язку з чим була визначена тема курсової роботи: «Педагогічна творчість як умова формування інтересу у школярів до іноземної мови ».

Мета роботи: вивчення педагогічної творчості як умови формування інтересу у школярів до іноземної мови.

Завдання:

- Вивчити сутність та шляхи формування пізнавального інтересу школярів до вивчення іноземної мови;

- Охарактеризувати поняття педагогічної творчості і його роль у формуванні пізнавального інтересу учнів;

- Описати форми прояву педагогічної творчості в процесі вивчення іноземної мови та проаналізувати їх вплив на формування пізнавального інтересу школярів.

Об'єктом дослідження є формування пізнавального інтересу до іноземної мови, а предметом - педагогічна творчість.

Гіпотеза полягає в тому, що педагогічна творчість, яка проявляється учителем на уроках іноземної мови, сприятиме формуванню пізнавального інтересу школярів до іноземної мови, а також гармонійному розвитку творчих здібностей учнів.

Методи дослідження:

- Спостереження;

- Початковий аналіз інтересу до вивчення іноземної мови у школярів;

- Бесіда;

- Анкетування.

Сутність та шляхи формування пізнавального інтересу школярів до вивчення іноземної мови

Всебічний розвиток особистості молодої людини здійснюється цілісним процесом виховання та навчання. Творчі пошуки вчителів вже багато років спрямовані до того, щоб використовувати для цієї мети єдність навчальної та позанавчальної діяльності учнів. Одне з суттєвих місць тут належить пізнавальним інтересам. «Інтерес - як би природний двигун дитячої поведінки, він є вірним вираженням, вказівкою на те, що діяльність дитини збігається з його організаторськими потребами. Ось чому основним правилом процесу навчання є побудова всієї виховної системи на точно врахованих дитячих інтересах »(Л. С. Виготський).

Пізнавальний інтерес в його загальному визначенні являє собою виборчу спрямованість особистості на предмети і явища навколишньої дійсності. Ця спрямованість характеризується постійним прагненням до пізнання, до нових, більш повним і глибоким знань. Систематично зміцняючись і розвиваючись, пізнавальний інтерес стає основою позитивного ставлення до навчання, яке одні визначають як «жагу знань», інші - як «охоту вчитися». При наявності такого ставлення школярів до навчання, воно набуває характеру захоплюючої, продуктивної діяльності.

Пізнавальний інтерес - це один з найважливіших для нас мотивів навчання школярів. Його дія дуже сильна. Під впливом пізнавального інтересу навчальна робота навіть у слабких учнів протікає більш продуктивно. Це добре доведено дослідженнями Л.С. Славиной. Вона в роботі змінювала звичайну ситуацію, що вимагає тільки виконання вказівок вчителя, на ситуацію цікаву, що включає в себе елемент гри, змагання. Результатом такого експерименту була активна робота відстаючих учнів, які під впливом нового для них мотиву перевтілювалися, ставали уважними, кмітливими. В чому ж особливість пізнавального інтересу як мотиву навчання? У тому, що він раніше всього усвідомлюється учнем, найближче стоїть до емоційної сфери школяра. При проведенні анкет серед учнів 5-8 класів на теми «Що тебе приваблює в навчанні», «За що ти любиш школу?» близько 50 % школярів, а в інших класах і більше, вказують на те, що «вчитися цікаво », « цікаво кожен день дізнаватися нове », « вчителі добре і цікаво викладають ».

Звичайно, рівень, глибина і диференційованість пізнавальних інтересів при цьому у різних школярів можуть бути далеко не однаковими, але спільне у всіх одне - те, що під впливом пізнавального інтересу навчання набуває для них, за висловом психолога А. Н. Леонтьєва, «особливий особистісний смисл», а тому стає більш плідним.

Пізнавальний інтерес виступає перед нами і як сильний засіб навчання. Класична педагогіка минулого стверджувала: «Смертний гріх вчителя - бути нудним ». Коли дитина займається з-під палиці, вона завдає вчителеві масу турбот і прикростей, а коли ж діти займаються із захопленням, то справа йде зовсім по-іншому. Активізація пізнавальної діяльності учня без розвитку його пізнавального інтересу не тільки важка, але і майже неможлива. Ось чому в процесі навчання необхідно систематично викликати, розвивати і зміцнювати пізнавальний інтерес учнів і як важливий мотив навчання, і як стійку рису особистості, і як потужний засіб виховує навчання, підвищення його якості. Пізнавальний інтерес, як і будь-яка риса особистості і мотив діяльності школяра, розвивається і формується в діяльності, і насамперед у навчанні. Розглянемо шляхи формування пізнавального інтересу учнів до вивчення французької мови.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: