Сторінка
5

Діяльність шкільної бібліотеки

8. Текст, що передає короткий зміст книги. (Анотація)

9. Порядковий номер сторінки. (Колонцифра)

10. Окремий лист книги з винесеним на нього заголовком глави або розділу книги. (Шмуцтитул)

Отже, для того, щоб одержати загальне враження про книгу, познайомитися з нею в загальному вигляді, необхідний попередній її перегляд. Досвідченому читачу збіглий перегляд може дати дуже багато. Він знайомитиметься з книгою в наступній послідовності:

1. Уважно вивчить титульну сторінку, де вказані основні дані на книгу: назва, автор, місце і рік видання, найменування видавництва.

2. Познайомиться із змістом книги, прагнучи зрозуміти, з яких розділів вона полягає, в якій послідовності висловлюється матеріал; зверне увагу на наявність в книзі креслень, схем, малюнків, доповнюючих і пояснюючих текст.

3. Прочитає анотацію, передмову, введення, післямову, висновки, що допоможе краще представити зміст, зрозуміти призначення книги, одержати раду, як слід її читати.

4. Ознайомитися безпосередньо з основним текстом книги, для чого прочитає деякі сторінки, абзаци, уривки з найцінніших і цікавіших розділів. Це дасть уявлення про стиль і мову автора, особливості викладу матеріалу, ступінь трудності або доступність книги.

Коли доводиться мати справу з безліччю книг і все їх неможливо прочитати, знайомство з деякими з них мимоволі доводиться обмежувати таким чином.

III. Робота з текстом.

Коли потрібна книга вибрана, необхідно її прочитати, зрозуміти і переробити викладений в ній матеріал.

Перед читанням

Сформулюйте мету або бажаний результат читання тексту. Запитайте себе: про що я читатиму? Чого чекаю від цього розділу, параграфа?

Складіть уявлення про організацію глави в цілому. Прогляньте заголовки, підзаголовки, ілюстрації, якщо таких немає, прочитайте перші пропозиції кожного абзацу.

Визначте, що може бути корисного в тексті у світлі цілей вашого читання. На що варто звернути особливу увагу.

Запитайте себе: що я вже знаю по цій темі? Пригадайте прочитане на цю тему раніше, якщо потрібно, запишіть те, що пригадали. Розгляньте ілюстрації і інші матеріали по цій темі, поверніться до своїх записів.

Основні кроки по сходах, що ведуть до розуміння, - це виникнення установки на розуміння, поява питання, його словесне формулювання, висунення гіпотез, їх перебір і оцінка, перевірка вибраної гіпотези і виникаючий у зв'язку з цим підсумок розуміння - формулювання думки, яка є відповіддю на виникле спочатку питання.

Під час читання

Щоб діалог з текстом був повноцінним і змістовним, треба уміти по ходу читання скоювати різноманітну розумову роботу. У читача повинні виникати питання до тексту, він повинен будувати припущення про його подальший зміст і, читаючи, перевіряти, чи співпадають вони з даним матеріалом. Цей вид роботи називається прогнозування.

Формувати прогноз можна за допомогою тренувальних вправ, які ми зараз з вами виконаємо.

Завдання 1.

Письмові документи далекого минулого, потрапляючі до рук учених, іноді бувають настільки зіпсовані, що розібрати вдається тільки обривки слів і фраз. Це примушує з подвоєною увагою читати кожен такий обривок, щоб вичерпати з нього якомога більше інформацію і таким чином хоча б якоюсь мірою відновити текст. Що ясне з такого обривка:

"До ювелірної майстерності художника треба було додати. "? Тут можна допустити, що художник володів не тільки ювелірною майстерністю, але і якимись іншими достоїнствами, про яких повинно бути сказано в продовженні пропозиції.

Тепер уявіть себе на місці такого вченого і відновіть хоча б в найзагальнішому вигляді наступні обривки пропозицій.

1. Якщо шматок карбіду кальцію кинути у воду, то.

2. Батько був освіченою людиною, знав дванадцять мов, зокрема.

3. Старша дочка працювала в сільській школі на півдні Індії, де ходити треба було з оглядкой, тому що.

4. Для великого будівництва цього було замало, але достатньо для.

Завдання 2.

Тепер повправляємося в прогнозуванні при роботі з невеликим текстом.

У XVI столітті говорили., що "вівці пожирають людей",

Яке питання тут виникає? Спробуйте дати на нього гадану відповідь.

Дійсно, ці мирні тварини мимовільно виявилися ворогами десятків тисяч селян.

Як ви думаєте, чому?

Ціни на шерсть безперервно росли, оскільки збільшувалося виробництво сукна. Розводити овець стало вигіднішим, ніж вирощувати хліб. Для випасу овець потрібно обширні пасовища.

Спробуйте припустити, як це позначилося на положенні селян. Тому землевласники захоплювали громадські пустки і вигони, забороняли селянам пасти там худобу. Не задовольняючись цим, вони різними способами прагнули відібрати у селян наділи. Щоб утруднити селянам господарювання, дворяни наказували перекопувати дороги, що ведуть до водопоїв, штрафували селян, якщо їх худоба випадково виходила за межі ділянки. Дворяни збільшували платежі за землю, порушуючи вікові звичаї. Доведені до убогості і відчаю, селяни кидали свої господарства і йшли в міста. Дворяни силою зганяли селян із землі, руйнували їх удома, зносили цілі села. На картах того часу з'явилися написи: "Тут було село, а нині тут пасовище".

Потрібно розуміти значення кожного слова. Звертати увагу на зв'язки, що виявляють логічну організацію тексту: причина/слідство, проблема/рішення, послідовність, хронологія.

Виконаємо ще декілька вправ, які допоможуть нам освоїти прийоми глибокого розуміння тексту.

Завдання 3.

У цьому тексті допущена друкарська помилка - пропущене одне коротеньке слово. Через це одна з пропозицій суперечить значенню всього тексту. Знайдіть цю пропозицію і виправіть друкарську помилку.

"Багато знатних вельмож змирилися з втратою свого впливу на державні справи. Щоб усунути всесильного міністра, вони влаштовували змови, в яких були замішані навіть мати, дружина і брат короля. Але Рішельє нещадно пригнічував опір вельмож, ув'язнював їх і багатьох страчував.

Деякі знатні феодали ховалися від гніву Рішельє в своїх замках. Звідси вони давали відсіч королівським урядовцям і військам. Рішельє наказав зірвати укріплені замки дворян".

Завдання 4.

Знайдіть в тексті незрозумілі вам слова і вирази і з'ясуйте їх значення в словниках. Для роботи можна використовувати розділ 15 з романа А.К. Толстого "Князь Срібний".

Завдання 5.

Визначте, де в цьому тексті основна думка, а де - пояснюючі її приклади.

"Грунтовий покрив - один з географічних компонентів, складних за освітою і географічному розповсюдженню по поверхні суші. Складність утворення грунтів полягає у тому, що в ньому беруть участь всі інші компоненти: мінеральний - почвообразующая гірська порода, повітря, вода, рослини і тварини (зокрема міріади мікроорганізмів). Грунт виникає в процесі їх взаємодії в різноманітних фізичних умовах. При цьому протікають складні хімічні реакції при утворенні гумусу - найважливішої умови родючості грунту. Грунти різних типів. у своєму розповсюдженні закономірно зміняються з широтою на рівнинах і із збільшенням висоти в горах. Грунти зважаючи на їх рихлість легко рухомі і уразливі".

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: