Сторінка
3

Передумови реформування місцевих фінансів

– місцевий бюджет є головним елементом у структурі місцевих фінансів, оскільки завдяки бюджетним коштам місцеві органи влади реалізують надане їм право самостійно визначати напрями використання власних коштів;

– стан дохідної частини місцевих бюджетів певною мірою відбиває політику органів міс-цевого самоврядування щодо визначення пріоритетів у розвитку адміністративно-тери-торіального утворення;

– стабільна дохідна база місцевих бюджетів сприяє пропорційному розвиткові територій;

– за рахунок коштів місцевих бюджетів фінансуються різні цільові програми, і що особливо важливо – соціальні.

– місцеві бюджети є важливим інструментом фінансового регулювання. За їх допомо­гою відбувається перерозподіл частини ВВП України.

Становлення самостійних місцевих бюджетів в Україні відбувається поряд з форму­ван­ням та удосконаленням інших місцевих фінансових інститутів: місцевих податків і зборів, комунальної власності, комунального кредиту, комунальних платежів, фінансів комунальних підприємств.

Місцеві податки і збори призначені забезпечити фіскальні передумови самостійності місцевих бюджетів у частині формування їхніх доходів.

Комунальний кредит – це джерело фінансових ресурсів для інвестиційних програм, які запроваджуються органами місцевого самоврядування. Розвиток комунального кре­ди­ту повинен сприяти відновленню інвестиційної активності місцевих органів влади і розвитку у цей спосіб економічного потенціалу територій.

Щодо фінансів комунальних підприємств, то в Україні реальні передумови їх станов­лен­ня з’явилися лише після прийняття Конституції 1996 року, коли комунальні підпри­ємст­ва піддалися роздержавленню. Отже, процеси роздержавлення і приватизації є визна­чальними факторами формування фінансів комунальних підприємств як складової місце­вих фінансів.

Створення позабюджетних валютних і цільових фондів органів місцевого самовряду­вання сприяє більшій гнучкості у вирішенні соціально-економічних проблем на місцях.

Комунальна власність на фінансові ресурси та майно місцевих органів влади є необхід­ною передумовою автономізації місцевих фінансів.

Підсумовуючи викладений стислий огляд історичних передумов розбудови місцевих фінансів України, слід зазначити, що фундамент реальних перетворень у сфері місцевого самоврядування вже закладено. Але порівняно з цими змінами процес формування місце­вих фінансів відстає у темпах свого розвитку. Система місцевих фінансових інститутів ще не має завершеного, цілісного характеру. Отже, на часі подальше прискорення та удоско­налення її формування на основі поглиблення і удосконалення питань розподілу повноважень, компетенції і відповідальності різних рівнів місцевої влади як основи реформування місцевих фінансів України.

Такою основою, на нашу думку, є завершення адміністративної реформи, як основної передумови реформування місцевих фінансів. Саме організація державного і адміністра­тивно-територіального устрою визначать модель місцевих фінансів і системи міжбюджет­них відносин.

Література:

1. Про місцеві ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування: Закон Української Радянської Соціалістичної Республіки // Закони, постанови та інші акти, прийняті Верховною Радою Української РСР на першій і другій сесіях. – 1990. – Травень – грудень. – С. 127–191.

2. Про місцеві ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування: Закон України // Відомості Верховної ради України. – 1992. – № 28.

3. Європейська Хартія місцевого самоврядування // Віче. – 2000. – № 3.

4. Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України // Урядовий кур’єр. – 1997. – 14 червня.

5. Конституція України. – К.: Вікар, 1996.

6. Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України // Урядовий кур’єр. – 1997. – 14 червня.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: