Сторінка
4

Вивчення технік графіки на уроках образотворчого мистецтва в середній школі

Цікава техніка акватуш – графічна техніка при якій білим гуашем на щільному папері малюють великими широкими мазками малюнок, після підсихання покривають весь аркуш тушшю, занурюють у ванночку з водою - гуаш змивається, а туш лише частково – залишається на чорному тлі цікавий білий малюнок зі злегка розмитими контурами.

Також для отримання зображення в графіці користуються техніками, що межують з декоративно – прикладним мистецтвом – витинання, аплікацію, колажування. Цікаво виглядають станкові графічні композиції, створенні за допомогою прийомів запозичених зі шрифтової графіки – використання шрифту, як фактури і шрифтів з різною щільністю для різних тонів.

Поєднуючи в найрізноманітніших варіаціях відомі графічні техніки, митець в своїй роботі добивається глибини передачі простору, виразності об’єму, багатства тонових градацій, різноплановості, живості. Зображення, виконане декількома матеріалами виглядає насичено, затримує надовго погляд глядача. Навіть в межах однієї техніки можливі варіації. Наприклад, олівцевий малюнок виконаний олівцями різної м якості на тонованому аквареллю папері і допрацьований механічними олівцями різного діаметру. (Додаток 7). Або поєднання малювання металевими перами різних форм та розмірів, дерев΄яними паличками, гельовими, кульковими, тушевими або чорнильними ручками з підмальовком механічним олівцем. Доповнюють один одного м΄які матеріали: пастель, вугілля, сангіна, соус, крейда. Тлом для графіки пером можуть виступати монотипі відбитки.

Можливість оцифровки зображень, комп΄ютерної їх обробки, додаткові можливості машинного друку та плотерного вирізання, сучасне гравіювальне обладнання, різнофактурний та різнокольоровий папір потрібних розмірів, акрилові фарби та інші відносно нові технології є поштовхом до впровадження нових технік графіки.

В розділі розглянуті основні графічні техніки: традиційні і нетрадиційні техніки графіки, також техніки, що відносять до прикладної графіки. Існує безліч варіацій використання даних технік. Кожен майстер в процесі ознайомлення з відомими графічними техніками шукає свою власну техніку, ключ до виразності своїх картин, в яких були б реалізовані його творчі задуми. Дослідження основних технік графіки дозволило відбудувати цілісну картину структури графіки в цілому. Перевага такого цілісного бачення заключається у відносній незалежності творчих пошуків від технічних нюансів. Володіючи знаннями про свої технічні можливості можна сміливо перекидувати ідеї від однієї техніки до іншої, не запираючі польот думки в рамки матеріальних умовностей, добиваючись точнішого вираження свого внутрішнього світу у зовнішньому оточенні.

Місце графічних технік в навчальних програмах з образотворчого мистецтва

Також був розглянутий наказ Миколаївської обласної державної адміністрації Управління освіти і науки від 19.01.2009 р. про проведення апробації навчальної літератури для загальноосвітніх навчальних закладів

у 20008-2010 н.р. у Миколаївській області. До випробовувань залучені нові підручники з основ здоров’я, з історії, з біології. Про посібники з образотворчого мистецтва – в наказі нічого не сказано. Єдиний порівняно новий підручник, що увійшов до переліку апробованих і стосується образотворчого мистецтва – Підручник «Мистецтво. 5 клас», автор Л.М. Масол.

На підставі отриманих статистичних данних можна зробити такий висновок: викладачі образотворчого мистецтва середніх шкіл недостатньо забезпечені методологічною літературою, тому в багатьох випадках не мають абсолютно точного чіткого плану саме таких дій на уроці, що привели б до повного засвоєння учнями складного нового теоретичного матеріалу та нових технік. Рівень досліджуваності питання вивчення графічних технік середній – і це питання слід розробляти і поглиблювати надалі.

Для отримання повнішої картини загального стану вивченості технік графіки автор кваліфікаційної роботи ознайомився з навчальною програмою Южноукраїнської художньої школи та навчальною програмою профільної дизайнерської підготовки старшокласників в м. Южноукраїнську. В даних програмах графічним технікам приділяється більша увага і більше часу. Звідси можна почерпнути теми уроків на вивчення технік, термінологічний ряд графічних технік, практичні прийоми та нюанси виконання робіт в певних техніках графіки, але пристосовуючи їх до умов проведення уроків образотворчого мистецтва в середній школі.

За результатами аналізу доступної методичної літератури можна зауважити. Програма з образотворчого мистецтва для 5-го класу передбачає послідовне розв’язання художньо-пластичних, виражальних, технічних і психологічних завдань образотворчості.

Переглянувши календарний план Т.Є. Рублі можна зазначити наступне. Найчастіше метою уроків є засвоєння певних понять з теорії образотворчого мистецтва, композиційних закономірностей, стилей, -технікам особливої уваги не приділяється, щоб забезпечити свободу вибору вчителя та свободу творчості дітей, і, можливо одночасне засвоєння композиційних понять та нової техніки – це вже два завдання, які за 45 хвилин важко здійснити. Хоча, якщо детально спланувати хід уроків, враховуючи вікові особливості учнів, їх можливості, забеспечити навчальний процес необхідними умовами діяльності, матеріальною базою, наочним та методологічним матеріалом, можна поліпшити засвоєння на уроці нових понять та нових технік.

Єдина пряма згадка про техніку в учбовому календарному плані Рублі: “ 6-ий клас. Урок№10 Зображення на площині. Виявлення об’єма форми предмету за засобами світлотіні. Виконання елементарного натюрморту з двох предметів, наближених за формою до геометричних тіл за уявою в техніці гризайлі. Урок№11. Зображення на площині. Відтворення об’єму форми засобами світлотіні за допомогою штрихування (конус, циліндр).Урок № 14 Зображення на площині. Відтворення святкового настрою в пейзажній роботі "Святкова ялинка на майдані". Робота у кольорі з використанням техніки крапкування.”, в сьомому класі починається знайомство з графічним дизайном, але знову ж таки увага акцентується на нових термінах і стилях і видах хужожньої діяльності – техніки залишаються поза увагою педагогів. В плані Рублі під заголовками уроків “Прикладна діяльність” можливе введення різних графічних технік. Тематичні завдання, пов`язані з розробкою ескізів реальних обєктів оточення, в цих уроках більш цікаві для учнів ніж елементарне виконання тренувальних вправ з малювання. Тому учні прикладають більше зусиль до творчих пошуків, а вільне володіння техніками прискорює, полегшує цей процес та покращує якість реалізованих творчих робіт.

В нормативному документі зазначено, що використовуючи різноманітні засоби, учитель не повинен забувати, що всі вони спрямовані на розвиток художнього мислення школярів. Це означає що вивчення технік графіки на уроках образотворчого мистецтва в середній школі повинне бути направлене на розвиток художнього мислення школярів. Насамперед техніки графіки з поміж інших критеріїв художнього мислення розвивають в учнів графічне бачення, що в свою чергу формує естетичний смак.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: