Сторінка
2

Вивчення технік графіки на уроках образотворчого мистецтва в середній школі

Літографія – гравюра, матрицею якої є поверхня каменя (Додаток1, Рис.2). Камінь гладко полірують і знежирюють. На нього спеціальною жирною літографічною тушшю або олівцем наноситься зображення. Після цього камінь обробляється кислотою і від того стає не чутливим до жирів. Далі камінь змочується водою, накочується фарба, що пристає тільки до раніше нанесеного малюнка.

Альграфія - плоский друк, як і літографія, але замість каменя – алюміній.

Гравюра на дереві (ксилографія) - вид опуклої гравюри, вирізується спеціальним різцем на дереві - на папері білими залишаються ділянки, вирізані різцем. Відтиснення є контурним малюнком товстими чорними лініями.

Ліногравюра - гравюра на лінолеумі, близька до ксилографії, простіша у виконанні через однорідність синтетичного матеріалу.

Гравюру на металі за технологією виготовлення форм та за принципом гравірування можна розділити на механічну та труєну. Перша група - форми, одержані механічним способом, - це різцева гравюра, суха голка, меццо-тінто, або чорна манера, пунктирна гравюра. Друга - друкарські форми, одержані хімічною обробкою металу – труїння. Це всі різновиди офорту: голковий офорт, м'який лак або зривний лак, акватинта, лавіс, пунктирна гравюра (одержана труєнням), як різновид її, олівцева манера, резерваж і різні технічні прийоми сучасних художників - змішана техніка. У сучасній глибокій гравюрі застосовуються і різні нові нетрадиційні матеріали.

Доступнішим у виконанні, не вимагаючим спеціальних технологій

друку є станковий малюнок (малюнок не як один з художніх засобів образотворчого мистецтва, а як допоміжний твір). Малюнок виконується художником від руки безпосередньо на листі паперу яким-небудь графічним матеріалом – олівцем, тушшю, аквареллю, гуашем, м’якими матеріалами (вугіллям, сепією, соусом, сангіною). Існують численні різновиди малюнка, що розрізняються по методах малювання, темам і жанрам, техніці і характеру виконання.

Зародився малюнок в епоху верхнього палеоліту - малюнки тварин, видряпані на камені, кістки, намальовані на стінах печер (печери Альтаміри в Іспанії, печери фон де Гін, Монтеспан у Франції). Малюнок еволюціонує від ліній видавлених або видряпаних до ліній намальованих, силуету, штрихування, до кольорової плями. Від мистецтва давньосхідної цивілізації, мистецтва Давнього Єгипту і Стародавньої Греції, епохи середньовіччя і всіх наступних епох до наших днів навчання образотворчим мистецтвам починалося з вивчення малюнка. Основні правила побудови зображення на площині були в центрі уваги таких відомих художників як Леонардо да Вінчі, Дюрер. “Малюнок, який інакше називають мистецтвом нарису, є вища точка і живопису, і скульптури, і архітектури; малюнок - джерело і коріння всякої науки," - писав великий італійський художник епохи Відродження Мікеланджело Буонаротті (1475-1564). Тривалий час малюнок служив лише допоміжним матеріалом для художника. У епоху Ренесансу, в епоху спостереження за натурою, малюнок звільняється від залежності і починає ставати самостійною цінністю (17-18 в.в.). Спочатку для малюнка використовують сангіну, вугілля, срібний олівець. Пізніше з'являється графітний олівець і гумка. У 19 столітті авторська графіка стає абсолютно незалежною від живопису. З΄являються водорозчинні фарби (акварель, гуаш). У 20 столітті виникає кольорова туш.

Розглянемо особливості різної техніки малюнка:

Пір'я використовується для малюнка рідкими фарбувальними речовинами (туш, чорнило, акварель). Раніше використовували гусяче, очеретяне і солом'яне пір'я. В даний час в художній практиці поширене металеве пір'я різних розмірів і форм. Залежно від форми наконечника пір'я (вузького, гострого, тупого, широкого або закругленого) одержують різні лінії і штрихи - можливість як передати велику форму, так і промальовувати найдрібніші деталі. Малюнки, зроблені пір'ям, важко виправляти - розчин фарбника глибоко проникає в структуру паперу. Перова техніка вимагає від художника великої зібраності, акуратності, самодисципліни. Але ж вона дає велику точність зображення, і з її допомогою можливе виконання широкого спектра різноманітних фактур.

Вугілля - м'який матеріал, відмінний красивою матовою фактурою. Виготовляється з рівномірно обпалених тонких гілок або обструганих паличок липи, верби або інших порід дерев. У 19 столітті набуло поширення тверде вугілля з пресованого вугільного порошку з додаванням рослинного клею (сухий грифель). Лінії і штрихи, нанесені на папір з шорсткою поверхнею паличкою малювального вугілля, погано з'єднуються з папером і обсипаються. Закінчені малюнки, виконані сипким вугіллям, потребують закріплення спеціальним розчином-фіксатором. На відміну від натурального малювального вугілля палички із спресованого вугільного порошку дають жирні в'язкі лінії, які дуже важко видаляються. Техніка малюнка вугіллям різноманітна, оскільки заточеним стрижнем або паличкою вугілля можна проводити тонкі чіткі лінії, а бічною стороною закривати цілі поверхні. Працюючи торцем вугілля і навзніч, міняючи силу натиску і поворот вугільної палички, напрям штрихів. Можна добитися великої виразності малюнка, вирішувати світлотіньові і об'ємно-просторові задачі. (Художники, що працювали вугіллям: Х. Гольбейн (1497 - 1543), Ж. Енгр (1780 - 1867), І. І. Шишкін (1832-1894), В. А. Сєров (1865 - 1911), І. Е. Рєпін (1844 - 1938), Н. І. Фешин (1881 - 1955).)

Сангіна – м΄який матеріал, палички без оправи різних червоно-коричневих тонів (Додаток 3, Рис.8). На відміну від натуральної штучна сангіна виробляється з каоліну і оксидів заліза. Заточені палички сангіни дають тонкі лінії і штрихи. Як і вугіллям, сангіною можна працювати торцем палички і навзніч. Вона добре розтирається різними розтушовуваннями, гумками і тонкими наждачними шкірками. При розтиранні сангіна декілька міняє колір і фактуру, але і ці якості можуть бути використані як нові виразні засоби в малюнку. Техніка сангіни дає можливість добитися тонких тональних переходів. Найчастіше уживається теплого червоно-коричневого тону. Близького до тілесного. Під час роботи паличку сангіни можна змочувати, що дозволить добитися більшої різноманітності товщини і щільності штриха. До недоліків сангіни відносяться складність в передачі глибини тіней. (Живописною технікою сангіни віртуозно володіли великі майстри: Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель (1483 - 1520, П. П. Рубенс (1577 - 1640), А. Ватто (1684 - 1721), Же. О. Фрагонар (1732 -1806), Же. Б. Шарден (1699 - 1779).)

Пастель - суха, м'яка, кольорова крейда без оправи, виготовлена із спресованих, стертих в порошок пігментів з додаванням клейковини, молока, крейди і гіпсу. Пастелі властива матова фактура, чистота, м'якість фарб, як правило, довго зберігаючих первинну свіжість. Малюнок кольоровою крейдою наближає графіку до живопису. Пастельними олівцями (паличками) малюють на шорсткому папері, картоні. Ніжну, бархатисту поверхню пастелі необхідно оберігати від щонайменших дотиків і струсів. Щоб зберегти малюнки, виконані пастеллю, їх не закріплюють фіксативом (від цього пастель втрачає бархатистість і чистоту кольору), а обережно вміщують під скло, або заздалегідь готують спеціальну основу, на яку наноситиметься пастель. Так звана “чиста пастель” виконується штрихами і плямами в один барвистий шар. Але кольори пастелі можна змішувати, наносячи один шар на іншій і розтираючи їх розтушовуванням або рукою. Існує також воскова пастель. (Відомі твори, виконані в техніці пастелі, зарубіжних майстрів: Л. Караччи (1555-1619), Х. Гольбейна, Е. Мане (1832-1883), Е. Дега (1834 - 1917). У Росії - І. І. Левітан (1860 - 1900), В. А. Серова.)

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: