Сторінка
4

етодика використання комп'ютерних технологій при вивченні дисципліни "Бухгалтерський облік"

За результатами аналізу літературних джерел виявлено певну кількість підходів до класифікації засобів комп’ютерних технологій за різними ознаками. Так, П.Підкасистий і О.Тищенко за навчальною метою застосування таких технологій виділяють:

програми загального призначення (текстові, графічні і музичні редактори, електронні таблиці і ін.);

спеціалізовані програми (економічні, правові, довідкові системи та ін.);

навчаючі системи (тренувальні, що призначені для закріплення знань, умінь і навичок; когнітивістські, які орієнтовані на засвоєння понять; програми проблемного навчання, що спрямовані на навчання шляхом вирішення навчально-пізнавальних завдань; імітаційні і моделюючі; ігрові; тестуючі; довідково-інформаційні, які включають бази даних і банки знань, інформаційно-пошукові системи, словники та ін.).

О.Ващук відокремлює три основні групи засобів комп’ютерних технологій за навчальною метою їх застосування: навчаючі комп’ютерні програми (інформаційні, тренувальні, моделюючі, контролюючі); комп’ютерні інструментальні програми (текстові та графічні процесори, середовища програмування тощо); інтелектуальні програми (експертні системи, інтелектуальні системи та ін.)

Р.Потапова навчальні програмні засоби поділяє на:

Комп’ютерні навчальні програми: навчальні програми (комп’ютерні посібники, автоматизовані навчальні курси, комп’ютерні довідники і енциклопедії, програми штучного інтелекту); прикладні програми навчального призначення; моделюючі програми; інтегровані програми; тестуючі програми; тренажерні програми; навчальні ігри;

Інструментальні системи .

Програми, що керують процесом навчання.

Програми підтримки поточної діяльності.

Д.Чернилевський до програмних засобів відносить: навчальні програмні засоби (формування знань, умінь і навичок); тренажери, призначені для відпрацювання умінь, навичок навчальної діяльності; контролюючі програмні засоби; інформаційно-пошукові програмні системи; імітаційні програмні засоби; моделюючі програмні засоби; демонстраційні програмні засоби; навчально-ігрові програмні засоби; програмні засоби для дозвілля.

І.Захарова наводить такі категорії програмного забезпечення комп’ютерних технологій: навчальні, контролюючі і тренувальні системи; системи для пошуку інформації; моделюючі програми; мікросвіти; інструментальні засоби пізнавального характеру; інструментальні засоби універсального характеру.

Надалі за розробленим алгоритмом проектування навчального процесу проведено аналіз змісту навчального матеріалу і процесу навчання щодо ведення бухгалтерського обліку. За його результатами виявлено певні особливості підготовки майбутніх інженерів-педагогів економічного профілю в межах дисципліни "Бухгалтерський облік", що обумовлюють виникнення протиріч між: обсягом навчального матеріалу, та часом, який відводиться на його вивчення; різним вихідним рівнем сформованості знань студентів і необхідністю формування теоретичної бази з дисципліни "Бухгалтерський облік" кожного студента на рівні, який забезпечує ефективне формування умінь щодо ведення бухгалтерського обліку; необхідністю застосування спеціалізованих комп’ютерних програм з ведення бухгалтерського обліку при формуванні умінь з та відсутності підготовки студентів до їх використання.

Аналіз літературних джерел дозволив визначити, що одним із каналів подолання таких протиріч є застосування комп’ютерних технологій у навчальному процесі. Отже, доцільність застосування цих технологій при формуванні проектувальних умінь щодо бухгалтерського обліку у майбутніх інженерів-педагогів обумовлено:

можливістю вивчення студентами більшого обсягу інформації;

дефіцитом джерел навчального матеріалу;

можливістю реалізації диференційованого підходу до навчання;

адаптацією темпу роботи до особистісних характеристик студентів;

можливістю проведення об’єктивного контролю знань, умінь і навичок кожного студента за невеликий проміжок часу;

необхідністю вивчення спеціальних комп’ютерних програм, що використовуються при виконанні професійних обов’язків бхгалтера та спрямовані на побудову фінансової моделі проекту для автоматизації розрахунків і аналізу його ефективності.

Наступним етапом проектування навчального процесу із використанням комп’ютерних технологій є технологічний, де здійснюється відбір програмних засобів у відповідності до певних вимог.

На сьогоднішній день існує широкий вибір бухгалтерських програм, які можна запропонувати студентам (майбутнім фахівцям-економістам та бухгалтерам) для вивчення: "1С: Бухгалтерія" (1), "Фінанси без проблем", "Парус", "Инфобухгалтер", "Галактика", "Бэст", тощо.

Однією з поширених бухгалтерських програм сьогодні є програма "1С: Бухгалтерія" (24). Програма просто піддається регулюванню на поточне законодавство та конкретне підприємство, вона пристосована до потреб малого бізнесу, і підходить під будь-яку конфігурацію комп'ютера. Можливості пакету 1СБ студенти вивчають при виконанні лабораторної роботи, де розглядаються основи ведення бухгалтерського обліку в програмі "1С:Бухгалтерія". Вони навчаються вводити операції в журнал операцій, копіювати проводки в журналі операцій, встановлювати робочий період, вести аналітичний облік, вчать настроювати параметри субконто, створювати первинні документи, отримувати звітні форми.

На практичних роботах по обліку основних засобів студенти аналізують особливості організації обліку основних засобів (ОЗ) в програмі, вчаться настроювати відомість оборотів між субконто і аналізувати на підставі цієї відомості взаємозв’язок між об’єктами аналітичного обліку, знайомляться з можливостями використання параметрів субконто у звітних формах і в розрахункових формулах макромови. Студентів вчать обліку товарно-матеріальних цінностей, методиці здійснення операцій по придбанню, відвантаженню, зберіганню товарно-матеріальних цінностей, організації однорівневого і багаторівневого аналітичного обліку по товарно-матеріальним цінностям.

Окремо відводиться заняття з обліку затрат на виробництво. Студенти вивчають аналітичний облік затрат на виробництво, вчаться вести облік затрат на виробництво. На іншому занятті з реалізації готової продукції, студенти повинні вивчити методи відтворення бухгалтерських проводок по реалізації готової продукції, навчитись вводити бухгалтерські проводки і проводити розрахунки по реалізації готової продукції, навчитись вводити типові операції по реалізації, аналізувати інформацію по реалізації готової продукції. Студенти також навчаються і іншим можливостям пакету 1СБ, зокрема засобам для сполучення з довільними іншими програмами і розподіленню обліку на декілька автоматизованих робочих місць, введенню команд організації циклів по субконто, рахунках, валютах, деяких умовах, веденню обліку в декількох валютах, настройці плану рахунків на валютний облік, тощо.

Інший пакет "Фінанси без проблем", в порівнянні з "1С:Бухгалтерією", має свої переваги: висока гнучкість програми та областей її застосування. При вивченні пакету "Фінанси без проблем" студентам пояснюється принцип дії програми (як і всіх аналогічних програм), який базується на формуванні вихідних даних, які заповнюються програмою на підставі виконаних проміжних обрахунків, що виконуються на підставі введених вхідних даних за правилами, які закладаються в настройках програми. На першому занятті студенти вивчають пункти меню пакету та їх режими, можливості режимів. Далі студенти опановують правилами запису проводок в дереві операцій, правилами запису проводок з субрахунками, псевдопроводок "Створити документ". Для створення різних документів в пакеті "Фінанси без проблем" використовуються спеціальні програми. Студентів знайомлять із файлами форм, це - "Звітні форми", "Файли-коефіцієнти", "Форми первинних документів", "Історії", "Загальні визначення".

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: