Сторінка
4

Форми і методи навчальної роботи. Лабораторно-практичні заняття з тваринництва

Якщо вчитель проводить ретельний нагляд за виконанням правил безпечної праці і доводить учням важливість цього процесу, то можна бути впевненим, що ризик нещасного випадку буде зведений до мінімуму.

Ознайомлення з основами виробництва

Для творчої діяльності учнів характерні всі основні закономірності, які спостерігаються в творчій діяльності дорослих людей:

– усе, що створюють учні, незалежно від його значення для суспільства, створюється ними внаслідок копіткої, часто напруженої праці;

– творчість учнів наближається до творчого процесу дорослих людей щодо участі та значення в цьому основних психічних компонентів;

– у загальному вигляді процес творчої діяльності учнів можна поділити на ті самі стадії, що й процес творчої діяльності дорослих: виникнення ідеї або творчого завдання; розв’язування завдання; реалізація його на практиці.

Поряд з цим процес творчої діяльності має і свої особливості:

– для всякої творчості характерною є новизна, яка може бути об’єктивною і суб’єктивною. Для розвитку здібностей учнів, для навчання їх технічній творчості характер новизни не має значення.

– технічна творчість учнів має навчальний характер, коли на першому плані стоять не результати творчої діяльності, а підготовка до такої в майбутньому у виробничих умовах. Основним джерелом творчої діяльності учнів повинен бути досвід, нагромаджений у цій галузі і переданий у доступній формі в процесі навчання.

– творча діяльність учнів відзначається нижчим рівнем самостійності.

Така діяльність учнів можлива лише при систематичному і цілеспрямованому керівництві учителя. Щоб таке керівництво досягло мети, необхідно враховувати такі умови:

1. Створення належних умов для самостійних дій учнів у процесі праці.

2.Підведення учнів до творчої ідеї або пряма постановка перед ними творчих завдань

3. Стимулювання учнів до мобілізації і застосування загальнотеоретичних і політехнічних знань при розв’язуванні творчих завдань.

4. Застосування різних педагогічних прийомів, стимулювання інтелектуальної активності учнів під час виконання ними завдань творчого характеру.

У процесі технічної творчості створюються умови для формування якостей характеру, що мають вирішальне значення в становленні особистості. Необхідною умовою розвитку технічної творчості є формування в учнів таких психологічних та інтелектуальних якостей, які дають людині можливість швидко орієнтуватися в умовах сучасної техніки. В процесі творчої діяльності важливу роль відіграють пізнавальні процеси, потреби, почуття, вольові дії.

Пізнання починається з відчуттів і сприймань. Розвиток відчуттів і сприймань дає можливість відбивати предмети і явища реальної дійсності в усій їх повноті. У процесі технічної творчої діяльності в учнів виробляється вміння виділяти відчуття окремих якостей і властивостей матеріалів, сприймати конструктивні особливості деталей вузлів і виробів в цілому.

У процесі технічної творчості розвивається увага учнів, бо їм доводиться планувати технологічний процес, зосереджувати свою увагу на будові деталей і вузлів виробу. При плануванні і виготовлені складніших виробів учням потрібна особлива концентрація уваги, щоб жодна з дрібниць не залишилася поза нею. Концентрована увага потрібна, наприклад, при виготовленні креслень. В інших випадках, навпаки, важливо вміти розподіляти увагу між декількома об’єктами, предметами і явищами. Виконання деяких робіт вимагає систематичного переключення уваги. Надзвичайно велике значення має для технічної творчості така якість уваги, як її сталість. Учень повинен уміти зберігати інтенсивність своєї уваги до кінця виконання роботи. Таким чином, учні навчаються своєчасно концентрувати, розподіляти і переключати увагу, зберігаючи її сталість, тобто вчаться володіти нею.

Позитивні емоційні реакції морального або естетичного характеру благотворно впливають на хід і результат навчального процесу. При тривалих заняттях вони можуть перетворитися на сталі почуття, риси особистості. У процесі технічної творчості створюються умови для формування вольових якостей учнів.

Особливе значення в творчості учнів займає технічне мислення. Для нього характерні такі якості, як гнучкість, оперативність, активність у розв’язанні спеціальних питань. Учні, що володіють технічним мисленням, уміють легко читати рисунки, визначаючи кількість деталей, з яких складатиметься виріб. Знаючи властивості оброблюваних матеріалів, вони вміють обирати такі з них, які відповідають технічним умовам.

У даному розділі навчальної програми особливо допомагає розвинути творчі здібності учнів тема «Технологія догляду за тваринами», вона надає змогу органічно включити в процес трудового завдання творчу задачу. В такому разі без рішення цієї задачі неможливо буде виконати і трудове завдання.

Оскільки творчість дітей є закономірним продовженням творчості самої природи, то завдання учителя полягає у тому, щоб підтримати і розвинути ці природні здібності дитини. Під час розробки творчого проекту учням надається можливість проявляти свої творчі та розумові здібності. Якщо раніше вчитель виконував креслення майбутнього виробу на дошці, і в ході вступного інструктажу пояснював зміст завдання, то з введенням методу проектів учням надається можливість самостійно обирати проблему (виріб) відповідно до його інтересів та здібностей, визначати шляхи її розв’язку, і на основі цього виконувати креслення, складати відповідну технічну документацію на виріб, обмірковувати або усвідомлювати технологію реалізації творчого задуму. Однією з особливостей проектної діяльності є те, що перед дітьми постають завдання, які мають не одне, а декілька правильних розв’язків. Учні вперше вирішують проблему задовільним розв’язком і при цьому еталон, на який можна було б дивитись відсутній.

Останні психологічні дослідження переконливо доводять, що в проектуванні, на відміну від традиційної практичної діяльності, більш активно формуються пізнавальні процеси. Так, наприклад, особиста відповідальність учня за виконання творчого проекту веде до появи довільності вищих психічних функцій. Зокрема, серед них такі, як: довільність пам’яті, уваги, цілеспрямоване сприйняття тощо. На організаційно підготовчому етапі учні вибирають і ставлять перед собою проблему, усвідомлюють значення майбутнього виробу як для самих себе, так і для суспільства в цілому. Учні здійснюють генерацію ідей, що є найважливішим елементом у проектній діяльності. Учень вчиться аналізувати, порівнювати, узагальнювати, проводити корекцію, планує свою наступну діяльність. На конструкторському етапі юні винахідники складають ескіз своєї конструкції, здійснюють підбір матеріалів та інструментів, визначають найдоцільнішу технологію виготовлення обраної конструкції, виконують економічні, екологічні та міні-маркетингові дослідження. На останньому етапі учні виконують заплановані операції, здійснюють самоконтроль та оцінку якості свого творчого виробу. Тут вони встановлюють, чи досягли своєї мети, який результат їх творчої праці.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: