Сторінка
2

Форми і методи навчальної роботи. Лабораторно-практичні заняття з тваринництва

Місце теми у навчальному процесі

У нашій країні досить гостро постає питання національного відродження, що має вирішальний вплив на предмет трудового навчання.

Україна славиться своєю прикладною та технічною творчістю, сільськогосподарським виробництвом, які створилися протягом сторіч і вирізняються розмаїттям виробів.

Дана тема, «Технологія догляду за тваринами» робить внесок у розвиток нових інтересів школярів до сучасного сільського господарства, особливостей розведення та годівлі свійських тварин.

При вивченні цієї теми розв’язуються такі питання як:

- всебічний розвиток особистості;

- формування світогляду учнів;

- підготовка учнів до життя та праці.

Учні мають можливість оволодіти технологічною майстерністю, набути знання і вміння у розведенні свійських тварин. В процесі виконання певних операцій створюються умови для розвитку пам’яті, розумових здібностей, раціонального відношення до матеріалів, зацікавленість у вивченні даної теми, а також проявлення самостійності та ініціативи при виконанні роботи.

Для того, щоб розводити свійських тварин, потрібно знати, що у загальній класифікації численний клас ссавців займає особливе місце. Він поділяється на багато підрядів, представники яких відрізняються за будовою тіла, пристосованістю до певних умов життя тощо.

Під час вивчення даної теми учні закріплюють свої раніше набуті знання з попередніх класів або з власного досвіду, перевіряють правильність їх виконання, та вміння набуті на попередніх уроках трудового навчання.

Дана тема займає особливе місце в трудовому вихованні і розвитку молоді, адже забезпечує професійний, творчий розвиток кожної дитини.

Також при вивченні даної теми, здійснюється міжпредметний взаємозв’язок з іншими навчальними предметами. Виконуючи роботу годівлі свійських тварин, учні використовують знання отримані з предметів біології, зоології, хімії.

Тож при вивченні даної теми учні отримують нові знання та навички, а також мають змогу застосовувати свої знання з інших предметів при виконанні практичних робіт.

Методичний аналіз змісту теми.

При вивченні теми «Технологія догляду за тваринами» матеріал, який пропонує вчитель, повинен бути доступним, як за змістом так і за формою викладання для учнів даного віку і їх рівня загального розвитку.

Викладення нового матеріалу повинно бути в порядку зростання тяжкості – від відомого до невідомого, від простого до складного.

При вивченні даної теми учні знайомляться і працюють з такими видами роботи, як складання раціону для тварин, первинна переробка продукції тваринництва, переробка м’ясної продукції.

Вивчення теми розпочинається із ознайомленням учнів з історією розведення домашніх тварин, адже необхідно виховувати інтерес і повагу в учнів до давніх традицій.

Подальший розгляд теми пов’язаний із ознайомленням учнів з матеріалами, що необхідні для виконання даної теми (зерно, крейда, сіль і т.д.). Разом з учнями необхідно розібрати, що являє собою технологія розведення домашніх тварин, ознайомитися з основними елементами їх розведення. Дітям необхідно ознайомитися з біологічними особливостями сільськогосподарських тварин, особливостями їх утримання та розведення. Потім необхідно повідомити дітям які існують породи тварин, способи її розведення. Також познайомити зі шляхами підвищення продуктивності галузі свинарства.

Подальше вивчення теми пов’язане із ознайомленням учнів з первинною переробкою продукції тваринництва, з технологією соління, копчення, приготування масла, твердих і м’яких сирів.

Дітям необхідно буде, враховуючи способи заготівлі продукції для свинарства, приготувати продукцію до переробки.

Під час вивчення даної теми, потрібно ознайомлювати учнів з правилами техніки безпеки та санітарно – гігієнічними умовами.

Умовами успішного досягнення мети і завдань даної теми є цікава, доступна і логічна розповідь вчителя із застосуванням різноманітних методів навчання (словесних, наочних, практичних, тощо).

Плануючи урок, який сприятиме розвиткові розумової діяльності, необхідно зменшити час, відведений на опитування та пояснення матеріалу, і збільшити його для практичної роботи. Головною метою такої організації навчання є здобуття здібностей розводити домашніх тварин, а саме свиней.

При навчанні учнів, вчитель повинен враховувати такі етапи:

- формування в учнів мотивів навчання, позитивного ставлення до нього;

- відтворення попередньо опанованих знань, які ляжуть в основу нового навчального матеріалу;

- оволодіння новою інформацією, що стимулює пізнавальну, розумову діяльність школярів;

- відтворення засвоєного матеріалу;

- формування умінь та навичок у знайомих і нових умовах;

- узагальнення знань, умінь та навичок;

- творчого етапу (формування умінь знань навичок на творчому рівні – розв'язання творчих завдань).

Процес навчання має будуватися на основі об’єктивних законів психології навчання і принципах дидактики – науковості, систематичності, послідовності, наочності і доступності, усвідомленості і активності, індивідуального підходу до навчання, зв'язку навчання з життям, працею.

Вчитель повинен враховувати, що під час засвоєння трудових дій, в учнів можуть виникнути певні труднощі, пов’язані з недостатньою сформованістю умінь і навичок в складанні раціону, засвоєнні прийомів безпечної роботи тощо.

Для подолання або попередження цих труднощів, необхідно застосувати пояснення і демонстрацію незрозумілих дій учням, інструкцій по техніці безпеки праці. Перед практичною роботою вчителю доцільно видати інструкційні картки, якими в разі необхідності учні можуть користуватися; провести вступний інструктаж, на якому пояснити та показати прийоми виконання роботи, вказати норму часу, форму організації роботи та критерії оцінювання.

Під час практичної роботи необхідно коректувати та допомагати учням, щоб вони не робили помилок.

Головне – урізноманітнювати навчання з даної теми, використовувати різні плакати, стенди, наочні посібники, підручники, приклади життя, тестові завдання, тощо, щоб навчання не було монотонним, скучним. Необхідно зацікавити учнів, викликати в них бажання навчатися, пізнавати нове.

Вибір об’єктів роботи учнів

Вибір об’єктів роботи учнів є досить відповідальним етапом у підготовці вчителя до проведення уроку.

До вибору об’єктів праці ставлять такі вимоги:

- трудова дія повинна складатись з операцій передбачених навчальною програмою;

- трудова дія повинна бути посильною для учнів, тобто не виходила за межі їх знань та вмінь.

До початку заняття вчителеві рекомендується самому зробити той об’єкт роботи, який він запланував дати учням як трудове завдання. З методичної точки зору це важливо з кількох причин:

1) підвищується авторитет учителя, він може бути для них особистим прикладом;

2) об’єкт, виконаний вчителем, є еталоном для учнів;

3) виконуючи роботу, вчитель може чітко уявити, які можуть бути в учнів помилки, що дає матеріал для розробки методики заняття.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: