Сторінка
6

Педагогічні ідеї Олександра Антоновича Захаренка

Про матір ведеться мова не раз – у сімейному колі і на виховній годині, по радіо і телебаченню, тоді, коли учні відвідують виробництво чи зустрічаються з матерями на шкільному святі. Учням протягом всіх років навчання не раз пропонується замислитися над тим, ким є мати в нашому житті. Так дорослішає думка і глибшають почуття дітей, а робота, що утверджує культ матері, стає більш дієвою від того, що вчительський колектив як на уроках, так і в позакласній та позашкільній роботі свідомо використовує найменшу педагогічну можливість для того, щоб учні все частіше приходили до висновку: все, що в них є доброго, розумного, світлого, йде від матері і батька. „Де б ти не був, – говорить О.Захаренко, – якщо тебе кличе мати, школа – прилети, прилинь до домівки, зайди в другу рідну домівку, де минуло твоє дитинство і юність”. Аналіз теоретичної спадщини і практичної діяльності директора Сахнівської середньої школи Корсунь-Шевченківського району Черкаської області академіка АПН України О.А. Захаренка дав змогу нам прийти до висновку, що виховання глибокої поваги до батьків, старших було наріжним каменем всієї системи родинного виховання, запропонованої і реалізованої педагогом-новатором у 60-90 роки ХХ століття. Погляди О. Захаренка на виховання в учнів поваги до батьків, старших актуальні і в наш час. Школа, на думку педагога, у здійсненні виховних завдань не може обійтися без родини. Так і родина без школи не зможе виконати свою основну функцію. Наступним етапом нашої роботи виступатиме розробка складових багатогранної діяльності педагогічного колективу Сахнівської середньої школи у вихованні поваги до батьків, старших, шанованих людей громади.

Олександр Антонович - романтик-творець, в прямому і переносному значенні що побудував по заповітах В. А. Сухомлинского «школу радості» в Сахнівці.

І дійсно, чи кожний директор хорошої школи здатний сісти в планер, запускати з дітьми ракету, будувати обсерваторію, шкільний космодром, зустрічати новий рік в басейні з плаваючою у воді ялинкою? О. А. Захаренко керувався девізом: «До серця дитини через захопленість в праці і навчанні!» Чи не тому його учні такі розкуті, мислячі, фантазери, що постійно реалізовують «свої» цікаві ідеї, мрії.

Багато керівників області висловили таку цікаву оцінку: «О. А. Захаренко створенням своєї унікальної школи, відповідної багато в чому вимогам 2000 року, окрім власне педагогічної вирішив складну соціальну проблему відродження і збереження українського села».

Реалізація макаренкової системи перспективних ліній, передбачення найближчих і віддалених перспектив розвитку школи, здійснення комплексного підходу до виховання, коли кожний захід вирішує «віяло» задач практично всіх напрямів виховання, створення матеріальної бази учбово-виховної роботи загальною працею дітей, вчителів і батьків перш за все як педагогічної задачі і чинника об'єднання шкільного колективу і жителів села, розвиток ідей В. А. Сухомлинського про увагу до особистості дитини, про педагогізацію середовища життєдіяльності школяра, романтика і окриленість всіх виховних заходів і, нарешті, щонайтіснішу співпрацю з дітьми з усіх питань життя школи — такі сутнісні риси виховної системи Сахнівської школи, створеної народним вчителем СРСР та України О. А. Захаренком.

Концепція «авторської школи» О.А. Захаренка передбачає:

1. Спрямування навчально-виховного процесу на поглиблення знань учнів та отримання потрібної і цікавої інформації, яку мають доносити до учнів вчителі.

2. Ретельно турбуватись про здоров'я дітей, про їх фізичну витривалість.

3. Не втрачати надбання історії. Вивчати традиції і звичаї народу, що прийшли до нас із сивої давнини.

4. Виховувати у дітей патріотичні почуття і гордість за родину, однокласників, односельчан, село, Батьківщину.

5. Обов'язковим предметом школи має бути "Материнство" або "Материнська школа" не лише для учнів, а й для тих жителів села, які збираються стати батьками.

6. Головна вимога школи – якісні і системні знання учнів, участь їх в олімпіадах, конкурсах від шкільного до державного рівня.

7. Випускники школи у своїх знаннях не повинні відрізнятися від учнів престижних закладів.

8. Авторська школа ставить своїм завданням навчити дітей бачити красу світу і берегти її.

Олександр Антонович органічно увібрав в себе і творчо реалізував головні ідеї досвіду своїх, видатних попередників — А. С. Макаренка і В, А. Сухомлинського і по праву може називатися їх послідовником.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: