Сторінка
5

Проектування технологій навчання за темою "конструювання боді" курсу "конструювання швейних виробів"

Перевірка якості виконання креслення

Мал. 2.3. – Структурно-логічна схема з теми: «Конструювання боді»

Проектування мотиваційних технологій навчання

Мотивація навчальної діяльності є найважливішим компонентом технології навчання в цілому, і від неї багато в чому залежить результат навчання та формування професійних умінь. Навчальна мотивація визначається як окремий вид мотивації, включений у пізнавальну діяльність.

Мотивація в широкому плані відповідає на запитання: що спонукає людину до діяльності, якими є мотиви її здійснення? У найзагальнішому плані мотив - це те, що визначає, стимулює, спонукає людину до здійснення будь-якої дії, включеної в зумовлену цим мотивом діяльність. Іншими словами, мотивація розглядається як складний багаторівневий регулятор життєдіяльності людини. Із цього випливає важливість мотивації в навчальному процесі, оскільки вона визначає поведінку учня і, отже, істотно впливає на результат навчання.

Мистецтво мотивації є невід'ємною якістю викладачів і майстрів виробничого навчання, які працюють творчо.

Одним із показників результативності мотиваційного компонента навчання:

• швидкість включення викладача у навчальну діяльність;

• стійкість інтересу до неї;

• наполегливість у вирішенні навчальних проблем.

Цілі мотивації в даній курсовій роботі можуть відзначити, що мотиваційні технології покликані сприяти швидкому включенню учнів у професійну навчально-пізнавальну й навчально-виробничу діяльність без тривалого «вживання» в роботу, підтримувати діяльність на необхідному рівні активності.

Зовнішня мотивація заснована на заохоченнях, покараннях та інших видах стимуляції, які або спрямовують, або гальмують поведінку людини. У разі зовнішньої мотивації чинники, що регулюють поведінку, не залежать від внутрішнього «я» особистості.

Підґрунтям внутрішньої мотивації є чинники, які походять із внутрішнього усвідомлення особистістю своєї поведінки, вони не залежать від заохочень, крім власної активності.

Внутрішня і зовнішня мотивації по-різному впливають на результативність навчання. Відповідно до етапів навчального процесу мотивація може бути виражена в різних формах, що відповідають вступній частині заняття і поточній його частині. Вступна мотивація активізує навчальну діяльність учнів, сприяє формуванню первісного бажання освоїти навчальну діяльність, викликає інтерес до процесу навчання. Основними методами є мотивуючий вступ і мотивуюча демонстрація. Мотивуючий вступ проводиться у формі бесіди, розповіді. При цьому можливо застосування різних прийомів: віднесення до особистості учня, віднесення до ситуації, приголомшення, порушення інтересу, виступ з цитатою.

Поточна мотивація забезпечує оптимальне педагогічне спілкування в процесі навчання, сприяє формуванню стійкого інтересу до навчальної діяльності і підтримує цей інтерес на всіх етапах навчання.

Дані характеристики і текст мотивації доцільно використання при викладі теми : «Конструювання боді». Дана мотивація буде доцільною при використанні в навчальній групі, так як вона сприяє активізації навчального процесу, пробудженню певних емоцій та образів в уяві учня, практичних та теоретичних навичок.

Проектування мотиваційних технологій навчання представлено в таблиці 2.4.

Таблиця 2.4.

Вид мотивації

Дії викладача

Дії тих, кого навчають

1

2

3

Зовнішня мотивація

Перед початком заняття викладач попереджує учнів, що в кінці заняття дасть невелику контрольну роботу, яка буде оцінюватися в 3 бали, щоб визначити як уважно слухають учні його на уроці та не відволікаються

Учні уважно слухають викладача, запам'ятовують і ведуть конспект викладаємого матеріалу

Внутрішня мотивація

Вступна мотивація

Мотивуючий вступ

Віднесення до ситуації

Викладач говорить: «.Є багато різновидів конструювання жіночої білизни: бюстгальтер, трусик і, комбідрес, боді, корсет, комбінація . Учні, ви всі прослухали розповідь , а тепер скажіть, чи знає хто-небудь технологію обробки жіночої білизни? Який різновидів між конструювання боді та комбідресом? Комбідрес нагадує боді- лише боді можна носити як частину одягу, а комбидрес все-таки нижня білизна

Учні уважно і з цікавістю слухають розповідь викладача про технологію обробки жіночої спідни

Поточна мотивація

Етап викладу матеріалу

Викладач детально розповідає технологію обробки жіночого боді, ілюструючи кожну стадію технологічного процесу схемами , і пояснює як всі ці знання можна застосувати на практиці, коли учні самостійно працюватимуть на виробництві.

Учні уважно слухають і ведуть детальний конспект викладаємого матеріалу.

Етап формування і контролю діяльності

Вчитель роздає завдання з різними рівнями складності учням, інформуючи їх про те, яку кількість балів вони зможуть отримати за рішення завдань кожного рівня (перший рівень – 3 бала, другий – 3 бала, третій – 4 бала, тобто за виконання всіх завдань учні можуть отримати 10 балів), надаючи їм право самостійно обрати завдання з оптимальним для учня рівнем складності.

Учні самостійно вибирають, яке завдання виконуватимуть. Інформують вчителя про завершення виконання завдання.

Аналіз і діагностика процесу навчання

Визначення базового навчального матеріалу, знання якого необхідно для вивчення нового навчального матеріалу.

Базовий навчальний матеріал визначається шляхом аналізу між темних (внутрішньо предметних і між предметних) зв'язків з подальшою розробкою методів і засобів контролю, що дозволяють за невеликий проміжок часу (10-20 хвилин перед виконанням навчально-виробничих робіт) отримати повне уявлення про реальні можливості учнів, необхідних для виконання учбово-виробничих робіт. При отриманні негативних результатів контролю необхідно визначити способи формування необхідних базових знань і умінь за невеликий проміжок часу, у противному випадку вивчення нового навчального матеріалу буде утруднено і не дасть позитивних результатів.

Визначення між темних зв'язків здійснюється з метою:• створення єдиної системи знань в учнів;• визначення найбільш раціональної послідовності вивчення навчального матеріалу;• виключення дублювання матеріалу на одному рівні;• формування умінь у учнів комплексно використовувати знання і вміння, отримані при вивченні різних дисциплін;• забезпечення єдиного підходу до навчання фахових дисциплін. Способи реалізації зв'язків залежать від їх типу. Методи і засоби контролю: опитування, бесіда, дискусія, робота з контролюючими програмами на АОС; Методи формування базового матеріалу:• швидке і чітке відтворення необхідної інформації з метою відновлення в пам'яті учнів на основі опорного конспекту або логічної структури;• включення базового матеріалу в орієнтовну основу діяльності при викладі нового навчального матеріалу;• вирішення завдань (навчально-виробничих) з між предметних змістом, що сприяє узагальненню і систематизації знань з кількох предметів одночасно;• навчальні програми; та ін.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: