Сторінка
4

Заняття з плавання в дитячому садку

Тиск води на грудну клітку сприяє повнішому видиху і одночасно сприяє розвитку м’язів, що розширюють грудну клітку. Все це приводить до збільшення життєвої місткості легенів і до підвищення функціональних можливостей дихальної і серцево-судинної систем. Саме плавці встановили своєрідний рекорд споживання кисню в хвилину – 5 л.

Плавання – розділ базової частини програми фізичного виховання

Плаванням можуть займатися люди всіх віків, починаючи з дошкільного. Швидкість навчання пояснюється високими темпами приросту всіх фізичних якостей в цьому віці, високою руховою активністю, великою сприйнятливістю до нових рухів, інтересом до занять фізичними вправами, зокрема, плаванням. Вчитися плаванню ніколи не пізно. Якщо навчити дитину плавати в дошкільному віці не вдалося, це потрібно зробити при першій же нагоді.

Не всім дітям спілкування з водою приносить задоволення і радість, деякі боятися входити у воду, бояться глибини. Психологами встановлено, що головна небезпека – відчуття страху і боязнь глибини. Саме тому перші кроки навчання плаванню направлені на те, щоб допомогти дитині подолати це неприємне і образливе відчуття.

За час навчання діти повинні опанувати основами плавання в глибокій воді: навчитися пірнати, пропливати під водою з розплющеними очима, правильно дихати, пропливати, дотримуючи правильну координацію рухів рук і ніг, дистанцію 50 м, грати в рухомі ігри, стрибати у воду.

Враховуючи великі індивідуальні особливості дітей дошкільного віку в освоєнні техніки плавання, відмінності в початковому рівні плавальної підготовленості в заняттях з успішними учнями, вчитель може використовувати матеріал більш старших класів за рахунок освоєння інших способів плавання, збільшення дистанції, використання ігор на воді і інших вправ.

Якщо заняття проводяться регулярно протягом року, то навіть, не дивлячись на різний початковий рівень і темпи освоєння, до закінчення садка діти можуть пропливати за заняття дистанцію 100–200 м, уміти грати в рухомі ігри на воді і брати участь в змаганнях.

В школі продовжується закріплення і вдосконалення техніки спортивного плавання, стартів, пірнання в довжину і глибину. Вивчається техніка прикладних способів плавання, поворотів, естафетне плавання. Діти знайомляться з правилами проведення змагань і основними прийомами техніки водних видів спорту (ватерполо, синхронне плавання, стрибки у воду).

На всіх етапах навчання діти вивчають теоретичні основи. У дитячому садку вивчають назву плавальних вправ, способів плавання і предметів для навчання; вплив плавання на стан здоров'я; правила гігієни і техніки безпеки; поведінка в екстремальній ситуації. У школі – назва вправи і основних ознак техніки, вплив занять плаванням на розвиток витривалості, координаційних здібностей, правила змагань і визначення переможця, беруть участь в організації і проведенні змагань. У старших класах – біомеханічні особливості техніки плавання, правила плавання у відкритому водоймищі, долікарську допомогу тому, хто постраждав.

Організація занять з плавання в дитячому садку

До початку навчальної роботи по плаванню діти знайомляться з розкладом занять, правилами поведінки в басейні, з вимогами до спортивного одягу (купальний костюм, шапочка, наявність мила, губки, полотенця).

Велике значення для продуктивності і безпечності занять має свідоме відношення дітей і виконання внутрішніх правил басейну, перш за все під час занять на воді.

Особливістю уроків з плавання є те, що вправи проводяться і на суші і на воді. В підготовчій частині, заняття по плаванню, як правило проводяться на суші, поряд з підготовкою організму дитини до майбутні нагрузок. Виконуються вправи, що імітують плавальні рухи, положення тіла у воді. Це допомагає швидше освоїтися з водною середою, якісно оволодіти технікою рухів і способів плавання, що вивчаються.

Діти повинні знати команди і жести, які використовуються викладачем при проведенні занять в залі або на березі водойми. До засвоєння основ техніки спортивних способів плавання діти приступають тільки після того, коли більшість групи вільно тримається на воді, рухи у воді виконуються спокійно і впевнено. Дітям необхідно зосередитися на активному виконанню завдань викладача. На уроках плавання недопустимі часті зупинки під час знаходження у воді – це може слугувати причиною охолодження організму.

Фахівець з фізичного виховання проводить індивідуальні та підгрупові заняття у басейні. Групові заняття проводяться 2–3 рази на тиждень. Тривалість заняття складає 30 хвилин. До початку заняття кожна дитина повинна мати: сумочку з милом і мочалкою, махровий рушник, гумову шапочку і купальний костюм. Перш ніж діти увійдуть до душової, їх направляють в туалет. Потім в душі діти ретельно миють тіло. Перш ніж вийти з душової, діти ненадовго стають під прохолодний душ, для того щоб відкриті при митті теплою водою пори знову закрилися (це оберігає від простудних захворювань). Потім, одягнувши купальний костюм і шапочку, група організовано прямує до місця занять. Дотримання цих правил дуже важливе: вони привчають дітей до дисципліни, закріплюють гігієнічні навички.

До зовнішніх чинників, що істотно впливають на процес навчання плаванню, відноситься температура води. Як показав багаторічний досвід, найбільш прийнятна температура біля 28–29 градусів.

Під час занять викладач тримає в полі зору всю групу. При виконанні вправ для безпеки дітей використовуються засоби, що підтримують: гумові круги, жилети, нарукавники, поручень. Всі форми занять повинні забезпечити дисципліну і контроль.

Як тільки заняття закінчується, всі діти виходять з води, знімають шапочки і у супроводі викладача проходять в сауну. Виняток становлять діти з протипоказанням до дії теплових факторів. Після цього діти досуха витираються і одягаються.

Якщо виконувати вище вказані гігієнічні і організаційні рекомендації, то стійкість дитячого організму підвищиться.

Заняття з плавання має певну структуру і складається з трьох частин: підготовчої, основної та заключної. Перед заняттям викладач знайомить дітей із змістом та задачами уроку.

Підготовча частина заняття з плавання проводиться на суші, щоб організувати дітей та підготувати їх до відносно складних вправ основної частини заняття. Заняття починається з пояснення завдань, які будуть відпрацьовуватися. На суші виконується комплекс загально-розвиваючих і спеціальних корекційних фізичних вправ.

Основна частина заняття містить вправи у воді, спрямовані на вирішення завдань цього заняття. Заняття відбувається у ігровій формі. Так, за допомогою вправ та ігор вихованці звикають до води, освоюють елементи техніки нових плавальних рухів. Під час занять у басейні викладачем коригуються недоліки у фізичному розвитку та фізичній підготовленості, а також недоліки пізнавальних процесів.

Заключна частина заняття проводиться частково у воді та на суші. Вона передбачає приведення організму дітей у відносно спокійний стан та підготовку їх до наступної діяльності. Досягається це поступовим зниженням обсягу фізичних навантажень, проводяться ігри і вправи на увагу та відновлення дихання, а також вільне плавання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: