Сторінка
3

Методика формування умінь говоріння учнів старших класів в умовах інтенсивного навчання

Інтенсивна методика також є досить популярною в Україні. Вона базується на принципах колективної взаємодії й активізації навчання. Для цієї методики характерним є те, що учні активно спілкуються один із одним, розширяють свої знання, розвивають уміння та навички. Між ними встановлюється оптимальна взаємодія та формуються колективні взаємостосунки, що слугують умовою та засобом підвищення ефективності навчання, успіх кожного учня залежить суттєвим чином від успіху інших учасників курсу. Це створює позитивний психологічний клімат, який має певний вплив на процес навчання та його кінцевий результат.

Навчання в групі сприяє виникненню соціально-психологічних стимулів до навчання. Окрім того, активізація спілкування між учасниками навчального процесу допомагає зробити більш швидким обмін інформацією, передачу та засвоєння знань, формування навичок і вмінь. Таким чином, в інтенсивній методиці основним засобом опанування іноземною мовою є спілкування з партнерами по групі.

Іншим принципом даної методики є принцип особистісно-орієнтованого спілкування, що заснований на впливі спілкування, його характері, стилі та реалізації виховних та освітніх цілей. У процесі спілкування кожен учасник є як тим, на кого впливають, так і тим, хто впливає на співрозмовника, при цьому важливим є процес пізнання учнями один одного, що є першою умовою спілкування.

Спілкування є основною характеристикою колективної діяльності, а також діяльності особистості в колективі. Воно є також невід’ємним компонентом процесу пізнання. Особистісно-рольове спілкування іноземною мовою в процесі інтенсивного навчання є основою побудови навчально-пізнавального процесу. Принцип рольової організації навчально-виховного процесу, при опорі на інтенсивну методику, пов'язаний із використанням «ролей», що значною мірою сприяє управлінню спілкування на занятті.

Навчальне спілкування передбачає присутність постійно активних суб’єктів спілкування, які не тільки усвідомлюють повідомлення та реагують на нього, а й також намагаються виразити своє ставлення до нього. Слід зазначити, що рольова гра є одним із ефективних засобів створення мотивації до іншомовного спілкування учнів.

Принцип сконцентрованості в організації навчального матеріалу є якісною та кількісною характеристикою інтенсивного навчання. Концентрованість проявляється в різних аспектах: концентрованість навчальних годин, навчального матеріалу тощо, те, що викликає високу щільність і наповненість спілкування, різноманітність форм роботи. Це вимагає від викладача постійного пошуку нових форм подачі матеріалу.

Головною метою суб’єктів, які вивчають іноземні мови, є перебороти мовленнєву скутість, професійна орієнтованість мовлення на іноземну мову з виробленням навичок розуміння чужої мови в іншомовному середовищі.

Таким чином, новітні навчальні методики, що використовуються в системі викладання іноземних мов в Україні, є комунікативно-орієнтованими, і однією з найважливіших цілей є навчання спілкуванню та опануванню мовними засобами. Кожна з методик використовує різні методи, засоби та принципи. Всі розглянуті методики засновані на принципі активної комунікації, є взаємопов’язаними, взаємозумовленими та доповнюють одна одну, тому для успішного навчання іноземним мовам рекомендується їх комплексне застосування.

Методика інтенсивного навчання та вимоги та її організації

З розвитком сучасного суспільства виникає все більше зацікавлення у вивченні іноземної мови, проводяться пошуки нових методів навчання, розглядається практичність використання старих методів у сучасних умовах. Одним із таких методів є інтенсифікація навчання іноземних мов.

Інтенсивність навчальної діяльності прямо пропорційно залежить від вчителя. Саме він повинен докласти якнайбільше зусиль, щоб досягти позитивного результату, тобто зацікавити учнів у навчальному процесі. Для цього потрібна не тільки мотивація, але і якість знань відіграє важливу роль, а також подальший розвиток отриманої інформації, її практичне застосування, вміння учнів самостійно працювати. Вчитель повинен знайти оптимальні варіанти для подання знань, застосувати такі методи, форми і засоби навчання, які би сприяли розвитку творчості, активності, збільшували інтерес учнів до навчальної діяльності. Щоб управляти спілкуванням вчитель повинен оволодіти засобами установки та підтримання контакту, а також повинен навчати учнів контакту та певних комунікативних стереотипів.

Якісна своєрідність інтенсивного методу полягає в тому, що в ньому комунікативна мета навчання перетворилася в реальність; в результаті виникла цільова та результативна технологія навчання, в рамках якої розроблені адекватні механізми спілкування.

Особливості таких технологій полягають:

1. у використанні прийомів, які активізують свідомі та підсвідомі процеси психіки для створення різноманітної та міцної мовної бази;

2. у розробці завдань, які мотивують спілкування;

3. в оптимальній організації колективної взаємодії учнів між собою та вчителем.

Для того, щоб повністю зрозуміти стратегію інтенсивного навчання, потрібно виділити певні методичні принципи, на основі яких це навчання базується. Щоб вникнути в суть принципу, належить не тільки уважно розглянути описані методи, але й порівняти дані методичні принципи. Будь-яка методична система розкривається в якісній своєрідності її підсистем та компонентів, особливо в їх взаємодії. Основними її підсистемами можна вважати мету, зміст навчального предмету, зміст навчального процесу, засоби і методи навчання . Відповідно до підсистем навчання і виділяють методичні принципи навчання. До них належать принцип особистісного спілкування, принцип особистісно-рольової організації навчального матеріалу, принцип поетапно-концентричної організації матеріалу та процесу навчання, принцип колективної взаємодії.

В основі принципу особистісного спілкування лежить положення про злиття процесів спілкування і навчання, нерозривність навчально-пізнавальної діяльності учнів та діяльності спілкування. Весь навчально-виховний процес організований як процес неформального різнопланового особистісного спілкування вчителя з учнями та учнів між собою. Тому успіх навчальної діяльності багато в чому залежить від особистісних характеристик тих, хто навчається, рівня їх знань, їх взаємовідносин один з одним та з учителем. В інтенсивному навчанні цей фактор забезпечується створенням атмосфери трудової активності, емоційного співпереживання, урахуванням особистісних якостей та психічних особливостей тих, хто навчається.

Принцип колективної взаємодії визначається як такий спосіб організації навчального процесу, де учні активно й інтенсивно спілкуються один з одним, обмінюючись навчальною інформацією, що сприяє розширенню знань, вдосконаленню навичок та вмінь кожного учня; між учасниками спілкування створюються оптимальні взаємодії і формуються характерні для колективу взаємовідносини, а умовою успіху кожного є успіх інших членів колективу.

В умовах групової взаємодії створюється спільний фонд інформації, до якого кожний з учасників-партнерів вкладає свою частку і яким користуються всі разом. Форми сумісної колективної діяльності, а також форми поведінки, що їх демонструє вчитель – створення атмосфери доброзичливості, уважне ставлення до партнерів по спілкуванню, взаємодопомога – створюють оптимальні умови для активізації потенціальних можливостей кожного учня.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: