Сторінка
7

Психолого-педагогічні основи роботи з обдарованими дітьми

Також застосовна форма перестрибуванню учнів через клас. Завдяки такому стрибку дитина виявляється в оточенні інтелектуально стимулюючих його однокласників. У цій формі прискорення немає соціально-емоційних проблем, дискомфорту й пробілів у навчанні.

Оптимальний результат ефективної форми прискорення досягається при одночасній відповідній зміні змісту навчальних програм і методів навчання. Тільки прискорення використтовується рідко, частіше навчальні програми ґрунтуються на сполученні двох основних стратегій - прискорення й збагачення.

Зіставлення стратегій прискорення й збагачення можуть переходити одна в іншу залежно від поставлених цілей і завдань. Але існує ряд недоліків у формах втілення цих стратегій. Обдарованість настільки індивідуальна й неповторна, що питання про оптимальні умови навчання кожної дитини повинні розглядатися окремо.

Оскільки обдаровані діти це дуже тендітні особистості які вимагають до себе індивідуального нестандартного підходу то працювати з ними потрібно за такими принципами:

Рекомендації педагогам щодо роботи з обдарованими дітьми:проявляти серйозне ставлення до питань і висловлювань дитини; надавати можливість демонструвати свої досягнення; облаштувати дитині навчальне місце для занять; демонструвати дитині, що її люблять такою, якою вона є, а не за досягнуті успіхи; надавати допомогу для поліпшення результаті в її роботи; привчати дитину мислити самостійно; регулярно читати дитині цікаву пізнавальну літературу; спонукати дитину до фантазування, вигадування історій; уважно ставитися до особистих потреб дитини; знаходити час для того, щоб побути з дитиною наодинці; не карати дитину за ненавмисно зроблені помилки; спонукати дитину до знаходження проблем та їх розв'язання;надавати допомогу в її особистісному розвитку; розвивати в дитини позитивне сприйняття своїх здібностей; довіряти дитині; стимулювати самостійність дитини.

Рекомендації батькам, які мають обдарованих дітей:

1. Батьки повинні бути взірцем.

2. Створення вдома атмосфери, для прояву й розвитку творчості дитини.

3. Слід «заражати» дітей своєю любов'ю до творчості.

4. Бути гнучким, зважати на ситуацію.

5. Виховувати в собі звичку якнайчастіше говорити «так».

6. Використовувати демократичний стиль спілкування.

7. Боротися з різноманітними проявами конформізму.

8. Усіляко підтримувати самостійність дитини.

9. Пропонувати дитині ті завдання виконувати які подобаються самим.

10. Не боятися несподіваних питань

Принципи робот из обдарованими дітьми в родині

1.Не чекайте, коли ваша дитина подорослішає, починайте займатися з нею з раннього віку.

2.Домашні заняття з розвитку мислення потрібно органічно вписати у вашу повсякденну взаємодію з дитиною. Ці заняття краще розглядати як спільну гру.

3. Поєднуйте вимогливість до дитини з повагою до неї.

4.Прагніть діяти послідовно.

5.Постійно намагайтеся знаходити й використовувати нові, цікаві завдання. 6.Не тягніть час, прагніть діяти швидко. Учіть дитину схоплювати все на льоту. 7. Навчіться відчувати настрій дитини. Займайтеся з дитиною лише тоді, коли вона і ви перебуваєте в гуморі.

8. Тривалість занять має бути невеликою. Устигайте припинити заняття до того, як воно набридне вам або вашій дитині.

9. Не бійтеся того, що дитина періодично буде ведучим, а ви — веденим.

Рекомендації психологам щодо робти з обдарованими дітьи:

1. Допомога школярам у соціально-психологічній адаптації. До завдань психолога має входити робота, спрямована на розширення соціального досвіду школярів, усвідомлення особливостей різних форм соціальних контактів, розширення репертуару їх соціального поводження.

2. Організація в школі психологічного середовища, що підтримує й розвиває ідею унікальності кожного школяра, цінності й значущості його здібностей і можливостей. Саме такі психологічні умови на противагу конкуренції, самоствердженню за рахунок інших дозволяють максимально розкрити потенціал кожного учня.

3. Організація спеціальних умов для всебічного, цілісного психологічного розвитку школярів.

4. Надання школярам методичної, технологічної допомоги в розвитку різних психологічних особливостей і властивостей, удосконаленні своїх зді-

бностей. Психолог повинен надати допомогу в набутті навичок саморозвитку, самовдосконалення, самовиховання.

5. Психопрофілактична робота. Психологу важливо не допускати значного інтелектуального, інформаційного, фізіологічного перевантаження школярів.

В дані роботі було зроблено теоретичний аналіз проблеми обдарованості, розкрито саме поняття обдарованості, обдарованої дитини, суть психолого педагогічних основ роботи з обдарованими дітьми, що дало змогу визначити психолого-педагогічни принципи роботи з даною категорією дітей. Розробити рекомендації для педагогів, батьків та практичних психологів на основі глибинного аналізу вікових особливостей обдарованості, складових обдарованості, психологічних та соціальних особливостей обдарованих.

В наш час спостерігається підвищений інтерес до проблеми обдарованості, до проблем виявлення, навчання й розвитку обдарованих дітей й, відповідно, до проблем підготовки педагогів для роботи з ними. Обдарованість зараз визначається як здібність до видатних досягнень у будь-який соціально значимій сфері людської діяльності, а не тільки в академічній області. Обдарованість варто розглядати як досягнення і як можливість досягнення. Зміст твердження в тім, що потрібно брати до уваги не лише ті здібності, які вже виявилися, а й ті, які можуть виявитися.

Проблема обдарованості являє собою комплексну проблему, у якій перетинаються інтереси різних наукових дисциплін. Основними з них є проблеми виявлення, навчання й розвитку обдарованих дітей, а також проблеми професійної й особистісної підготовки педагогів, психологів і керівників утворення необхідних умов для роботи з обдарованими дітьми.

Із психологічної точки зору необхідно відзначити, що обдарованість це нерозривно переплетені пізнавальна, емоційна, вольова, мотиваційна, психофізіологічна й інша сфери психіки людини.

Особливості, властиві обдарованим, збагачують наше життя у всіх її проявах і роблять їхній внесок у неї надзвичайно значимим. По-перше, обдарованих відрізняє висока чутливість у всьому, у багатьох високо розвинене почуття справедливості; вони здатні чуйно вловлювати зміни в суспільних відносинах, нові віяння часу в науці, культурі, техніку, швидко й адекватно оцінювати характер цих тенденцій у суспільстві. Друга особливість - пізнавальна активність, що не припиняється, і високо розвитий інтелект дають можливість одержувати нові знання про навколишній світ. Творчі здібності спонукають їх до створення нових концепцій, теорій, підходів. По-третє, більшості обдарованих властиві більша енергія, цілеспрямованість і наполегливість, які в сполученні з величезними знаннями й творчими здібностями дозволяють запроваджувати в життя масу цікавих і значимих проектів.

Серед педагогів і психологів існує, як мінімум, дві точки зору на навчання обдарованих. Відповідно до однієї з них, для навчання обдарованих дітей необхідно створювати спеціальні класи й спеціальні освітні установи. Відповідно до іншої точки зору, обдаровані діти повинні навчатися разом з усіма дітьми, інакше вони не навчаться жити серед "нормальних" людей, спілкуватися й працювати з ними.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: