Сторінка
6

Розвиток логічного мислення учнів початкових класів на уроках читання

2. «Скласти речення». Кілька речень поділено навпіл і подано в довільномупорядку.

Мовчки прочитайте і з’єднайте ці частини.Наприклад:

Що деякі птахи вилуплюються взимку; Адже не всі знають.

Але нічого не боїться; можна всього навчитися.

3.« Доповни речення». Для завдання потрібно добирати такий матеріал, який би допоміг учневі усвідомити побудову та розвиток висловлювання. Розвиваючи у дітей навички передбачувати наступний елемент текстуучням пропонуються такі вправи:

Літня ніч була…(темною, довгою, місячною, короткою)

Сашко дуже поспішав, він біг так …(швидко, легко, красиво, задушевно)

Всі ці вправи направлені на вдосконалення вміння , яке є важливою складовою частиною загального розуміння цілого тексту.

Працюючи над текстом, завдання добирались передусім використовуючи:

а) метод виконання повної дії як засіб перевірки прочитаного;

б) вибір правильного формулювання, правильної відповіді серед кількох запропонованих учителем;

в) читання і осмислення аналізу тексту за допомогою певних умовних позначень тощо.

Для досягнення цієї мети використовувалися такі види роботи:

1. « Склади текст» Текст розділяється на частини, кожна з яких дається на окремій картці. Прочитай текст мовчки, визнач порядокфрагментів, пронумеруй картки. Прочитай текст вголос.

Вони з білими пелюстками та жовтуватими серединками.

На луках ростуть ромашки лікарські.

Квіточки розміщені на тоненьких гнучких стеблах.

2. «Дай назву» Вибери влучний заголовок:

Ромашка. Ромашки лікарські. Квіти на луках.

3. «Знайди вказану частину». Прочитай текст. Знайди і підкресли речення у якому розповідається про те кому і за що був вдячний пастух.

У лузі паслося стадо кіз. Пастух втомився й заснув. Вовк підкрався та й схопив одну козу. У пастуха був собака-вівчарка. Він наздогнав вовка і відбив козу.

Пастух був вдячний вірному другові.

4. «Постав запитання» Учневі пропонується самостійно прочитати текст,який попередньо розділений на частини і ставить запитання до кожної частини.

5. «Здогадайся що далі ?».Вправа спрямована на розвиток важливого читацького вміння-передбачати розвиток думки у тексті.

Ласунка

Мурка була дивною кішкою. Вона любила солодкий мед.

Одного разу Мурка грілась на сонечку. Тут вона почула знайомий запах. Кішка відкрила зелені очі й вирушила до заповітної мети…

(другу частину тексту пропонується прочитати після дитячих висловлювань).

Перед вуликом ласунка встала на задні лапки. Сунула мордочку у вулик.І раптом пролунало кошаче скімлення. Мурка кинулась у кущі і більше ніколи не лізла у вулик.

Учні початкових класів здатні аналізувати і комбінувати. Тому на наших уроках ми використовували вправи на реконструювання. Після кількох разів прочитання й аналізу оповідання дітям пропонувалося його реконструювати. Можна було замінити головного героя оповідання. Скажімо, в оповіданні йшлося про учня першого класу, як він не хотів учити уроки й отримав двійку. Ми замінимо героя (скажімо, буде дівчинка Галинка, яка дуже любила ходити до школи та була відмінницею).

Можна реконструювати слова, які «загубили» букви, загублені букви повинні бути на якесь правило. Під реконструкцією розуміють ще і зміну слів, сюжетів тощо. До всіх прикметників можна додати префікс «най-» і прочитати відомий текст у новому вигляді.

Також, нами використовувалися різноманітні дидактичні ігри, які з одного боку, сприяють формуванню уваги, спостережливості, розвитку пам’яті, мислення, самостійності та ініціативності. З іншого, розв’язують чітке дидактичне завдання: сприяють засвоєнню нового матеріалу чи повторенню та закріпленню вивченого, формуванню навчальних умінь і навичок.

Використання на уроках такого типу завдань допоможе розвинути в кожного учня гнучкість мислення, навчити кожну дитину логічно розмірковувати, нестандартно розв’язувати проблеми, не зубрити, а думати, самостійно робити висновки, знаходити оригінальні рішення.

Читання в парах:

«луна» (сильнiший учень читає речення, а слабший те саме речення пiсля прослуховування прочитує);

гра «Вовк i заєць» (першим читає речення «заєць» (середнiй чи слабший учень), другим «вовк» вступає, коли «заєць» уже прочитав одне чи пiвтора речення). Гра припиняється, коли обидва читають одне й те саме.)

Індивiдуальне читання:

гра «Засiчка — кидок» (по командi «кидок» дiти всi читають напiвголосно, пiсля команди «засiчка» зупиняються i помiчають останнє слово. Рахують, скiльки слiв за хвилину було прочитано);

гра «Дочитай кiнцiвку» (учитель чи учень читає початок речення чи строфи вiрша, решта класу шукає продовження i вишуканий дочитує);

гра «Прочитай початок» (учитель читає кiнцiвку речення — учень його початок);

«ланцюжок» (використовую ще ланцюжок дiвчаток, ланцюжок хлопчикiв, ланцюжок кожного ряду);

ланцюжок «Снiжок» (читає той, кому впаде снiжинка на пiдручник);

читання зi скороченням (прочитати речення, називаючи слова, що передають основний змiст. Попередньо вчитель визначае абзац тексту, дiти з олiвцями готуються до читання);

читання акторське (за завданням вчителя прочитати: здивовано, байдуже, захоплено, роздратовано, злякано);

читання дикторське (намагатись читати не вiдриваючись вiд тексту, перiодично поглядаючи на «глядачiв» (на клас);

Конкурсне читання (вiрша, оповiдання).

гра «Вчителi — учнi» (особливо з 3 i 4 класу), (сильнiшим дiтям доручаю перше читання тексту та добiр запитань за змiстом, вибiр додаткового цiкавого завдання). Допомагаю тiльки «вчителю» пiд час пiдготовки.

«Ялинка» (будуємо ялинку з слiв на задану тему (хвороба — лiки, огляд, лiжко, таблетки, мiкстура, лiкар, хворий, лiкарня тощо).

«Словесний аукцiон» (iз лiтер поданого слова побудувати всi можливi. Переможець – у кого найдовше слово).

«Суддi й адвокати».

«Суддi» – учнi, що повиннi звинуватити героятвору, знайти його негативнi риси, «адвокати» – виправдати, знайти позитивне у вчинках.

«Склади прислiв'я».

1)Медок, на, льодок, а, на, думцi, язицi.

2)Стеле, твердо, м’яко, спати.

3)Нiж, речам, бiльше, своъм, вiр, очам, чужим.

Лисицею, дивиться, вовком, а, думає.

Порівняльний аналіз констатувального та контрольного етапів дослідження

Після проведення формувальної частини експерименту нами було проведено контрольне дослідження за тими ж методиками, що і при проведенні констатувальної частини експерименту. Узагальнені результати контрольного дослідження представлені в таблиці 2.2

Таблиця 2.2Узагальнені результати контрольного етапу діагностики

Назва методики ⁄ Рівень

"Виключення понять"

"Послідовність подій"

Х.

Д.

Х.

Д.

Високий

50 %

55 %

34 %

55 %

Середній

34 %

33 %

66 %

45 %

Низький

16 %

12 %

0 %

0 %

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: