Сторінка
7

Розвиток зв'язного мовлення

- Назвіть які головні частини треба виділити в ньому?

- Визначте де початок тексту,середина,кінець?

- Чи можна порушувати порядок частин тексту?

- Чи буде в такому разі зрозумілий текст?

На четвертому етапі з’ясували послідовність речень у тексті. Мета роботи: познайомити дітей з ланцюговим зв’язком речень у тексті, коли кожне наступне речення співвідноситься з попереднім. Саме такий вид зв’язку речень доступний дітям дошкільного віку для самостійного складання ними різних текстів. Це - розповіді з власного чи колективного досвіду; описи предметів; явищ;придумування казок;цікавих оповідок. Зв'язок речень у таких текстах забезпечується завдяки використанню лексичних поворотів; слів, близьких за значенням.

Верблюд

Ходив верблюд по степу. Тягав він на горбах тяжкі в’язки. Страшенно стомився, навіть схуд, нарешті привели його додому на відпочинок. Ось він лежить у хліві,підібгавши під себе ноги.

Перше речення – верблюд

Друге речення – він

Третє речення – його

Четверте речення – він

Таким чином, діти засвоїли, що в кожному тексті речення розташовані в певному порядку. Зміна цього порядку порушує логічний зв’язок речень і структуру тексту. Набуте вміння будувати ланцюжок речень поглибило уявлення старших дошкільників про мовленнєве поняття "текст"

На п’ятому етапі,вчили дітей розрізняти й складати різні види текстів:

· тексти-описи;

· тексти-розповіді;

· тексти-міркування;

Подаємо приклади зазначених видів текстів:

1. Я зробив годівницю для птахів. Ось яка вона вийшла. Дном у неї є картонна коробка. В усіх кутках коробки я зробив отвори,приєднав мотузочки і зв’язав їх разом у горі. Годівниця вийшла велика. Тут вистачить місця, щоб покласти їжу для різних птахів.

2. Я зробив годівницю. А сталося це так. Сиджу якось у дома, розглядаю картинки в книжках і журналах. На одній картинці бачу - діти майструють годівницю для птахів. Вирішив і я зробити свою годівницю. знайшов стару коробку з картону,обрізав краї. Узяв мотузку, перерізав її навпіл і прив’язав її до країв дна. Надвечір годівниця була готова.

3. Я зробив годівницю. Чому саме годівницю? Я часто спостерігаю за птахами: взимку їм холодно, не вистачає їжі. На одній картинці я пробачив, як діти майструють годівницю. Ось чому вирішив сам зробити годівницю.

Хоча подібні завдання на впізнання різних видів текстів досить складні, однак вони розширюють уявлення про зміст мовленнєвого поняття.

Таким чином, проведена робота дозволила сформувати у дітей поняття "текст", вміння розрізняти його. Дошкільники навчилися послідовно, логічно будувати зв’язне висловлювання, засвоювали їх структуру (початок, середина, кінець)

Дітям експериментальної групи було запропоновано низку експериментальних завдань аналогічно констатувальної серії дослідження.

У першому експериментальному завданні перевіряли вміння дітей будувати розповідь за опорними словами. Нас цікавило, чи засвоїли діти структуру зв’язного висловлювання, чи можуть розповідати послідовно, логічно, зв’язко.

Дітям пропонувалися групи опорних слів:

· Коник, Дениско, травичка.

· Хлопчик, риба, став.

· Квітка, мителик, дощ.

· Мама, Іванна, квіти.

Наводимо розповіді окремих дітей:

1. " Хлопчик одного разу пішов гуляти . по дорозі він зустрів коника. Хлопчик з коником пішли гратись. Потім коник зголоднів і хлопчик нарвав конику свіжої травички". (Ганна С)

2. " Одного разу хлопчик разом зі своїм братиком збиралися на ставок. Вони взяли вудочку, відро і пішли на ставок. Запустили вудочки і менший братик зловив рибу. Хлопчики зраділи і пішли додому" (Роман М.)

3. "Одного разу хлопчик захотів піти на став. Довго сидів хлопчик і нарешті він зловив рибку. Хлопчик радісний побіг додому".(Анастасія Д.)

4."Одного разу Іванка подарувала своїй мамі квіти. Мамі було дуже приємно. Вона пригорнула доньку і поцілувала".

5."Хлопчик приїхав до бабусі. Бабуся попросила хлопчика піти наловити риби. Хлопчик взяв вудку і пішов ловити рибу".

6. "Одного разу Дениско побачив у свого друга коника. Коник був гарний. Друг Дениска запропонував покормити коня травичкою. Денис погодився".

Аналіз дитячих розповідей засвідчив позитивні зрушення у розвитку зв’язного монологічного мовлення дітей. Дошкільники без труднощів будували розповіді загалом діти не потребували допомоги експериментатора, лише деяким дітям потрібна була допомога експериментатора.

Наступне експериментальне завдання передбачало виявлення вмінь дітей складати розповідь на запропоновану тему " Як я провів літо". Експериментатор повідомив дітям тему і пропонував скласти розповідь. Наводимо відповіді дітей:

1. "Я з мамою і татом їздила на море. На морі я купалася загоряла,купалася у морі. Мені дуже сподобалося на морі".( Ганна С.)

2. "Я влітку їздив до бабусі. В бабусі я доглядав за курочками,качечками. Допомагав по господарству. Мені дуже сподобалося у бабусі в селі".(Костянтин Т.)

3. "Я з своїм татом їздив до дідуся в гості. Ми з дідусем ходили в ліс по гриби ,ловити рибу. Мені дуже сподобалось у дідуся".(Радик З.)

4. "Я з бабусею їздила до тітки до Києва. Ми побачились з багатьма родичами. Ми з бабусею гуляли містом".(Ганна П.)

5. " Я з мамою їздила до Криму. Ми купалися у морі, загоряли, їздили на екскурсії. Також мене мама водила на атракціони водні".(Олексій У.)

Результати проведеного дослідження продемонстрували , що у більшості дітей експериментальної групи суттєво покращилися результати оволодіння навичками зв’язного мовлення. Більшість дітей самостійно складали розповідь. Їхні висловлювання були зв’язними, послідовними, структурованими, мали творчий характер.

Кількісні дані засвідчують позитивні зміни, що відбулися в розвитку зв’язного мовлення дітей експериментальної групи. Якщо на початку експерименту високого рівня у розвитку зв’язного мовлення10% дітей, то по закінченню високий рівень становив 30%, середній рівень виявлено у 60% дітей, ( до початку навчання – 50%). Низький рівень зафіксовано 10% дітей (до початку навчання – 40%).

Отже, одержані дані доводять ефективність пропонованих нами методичних підходів щодо розвитку структури зв’язного висловлювання у старших дошкільників.

Формування навичок зв’язного мовлення посідає центральне місце в загальній системі роботи з розвитку мовлення в дошкільному освітньому закладі. Зв’язне мовлення ніби вбирає в себе всі досягнення дитини в оволодінні рідною мовою засвоєні її звукової сторони, словникового складу,граматичної будови. До кінця дошкільного віку дитина повинна навчитися самостійно, відтворити й самостійно будувати зв’язні висловлювання різних типів.

За результатами експериментального дослідження більшість дошкільників в повному обсязі не використовують власний лексичний запас. Здебільшого при складанні розповіді вони послуговуються простими реченнями, або вживають лише частину складного речення. Діти затрудняються будувати зв’язні, послідовні, структуровані розповіді.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: