Сторінка
1

Концептуальні та організаційні основи фінансової безпеки в умовах глобалізації

Економічна безпека як багаторівнева система: поняття та базові елементи

Донедавна такі поняття як „економічна безпека” та „фінансова безпека” практично не використовувалися в економічній науці, а тим паче не привертали уваги вітчизняних науковців і практиків. Дослідження, що проводилися, характеризувалися безсистемністю, вибірковим і незваже­ним підходом до розкриття окремих аспектів цієї проблематики.

Історично і логічно проблема економічної безпеки пов’язана із станов­лен­ням і розвитком державності, усвідомленням нацією своїх економічних інтересів. Проблема ця у різних країнах і в різні періоди поставала більш або менш актуально, однак ніколи не зникала з поля зору громадськості та лідерів держав. У дослідженні проблеми економічної безпеки певний інтерес становить досвід США. Як відомо, становлення і розвиток північноамери­ка­н­ської держави відбувалися у виняткових історичних умовах, сприятливих для досягнення найкращих результатів і в економіці, і в інших сферах. Однак уже на ранніх етапах свого існування федеральна влада США заявила про відстоювання національних інтересів і активний захист американських виробників. Так, перший міністр фінансів США О. Гамільтон у своїй доповіді Конгресу „Про заохочення мануфактур” в 1791 р. закликав провести широкомасштабні заходи щодо державної підтримки молодої американської промисловості в її боротьбі за зовнішні ринки.

Згодом проблема економічної безпеки знайшла своє практичне втілен­ня у політиці президента США Ф. Рузвельта в період після економічної кризи 1929 –1933 рр. 29 червня 1934 р. рішенням президента Ф. Рузвельта був створений федеральний Комітет з економічної безпеки, який очолив міністр праці Френсіс Перкінс. До складу Комітету входили міністри юстиції, фінансів, торгівлі і голова федеральної служби з надзвичайної допомоги. Було розроблено „новий курс”, який продемонстрував відхід від класичної теорії і практики невтручання держави в економічне життя. Нова економічна політика фактично ознаменувала переломний рубіж і перехід від принципу „чим менше держави, тим краще” до принципу „безпека суспільства – турбота держави”.

Майже до середини ХХ ст. проблема економічної безпеки як явища в науковій теорії не піднімалася. Не зустрічалося і самого поняття „економічна безпека”, хоча проблеми безпеки, що розглядалися переважно у зв’язку із зовнішньою загрозою, особливо військовою, існували завжди. Пік інтересу до проблеми наукового осмислення економічної безпеки на Заході припадає на кінець 80-х – початок 90-х років минулого століття. Це поясню­ється валютною і структурною кризою 70-х років; борговою кризою 80-х років, і зрештою, розпадом РЕВ і СРСР на початку 90-х років ХХ ст., що призвели до більшої відкритості національних економік, економічної інтеграції, що супровод­жу­вали­ся зростанням не просто залежності, а взаємоза­­лежності між державами, посиленням глобалізації світової економіки. В таких умовах одним із ключових завдань багатьох країн світу стало забезпечення національної економічної безпеки.

На сучасному етапі, що характеризується вченими як епоха глобалізації, питання економічної безпеки не втратило своєї гостроти, а навпаки, ще більше актуалізувалося. Це зумовлено діалектичною суперечніс­тю, яка проявляється, з одного боку, у стрімкому розвитку процесів лібералі­за­ції та інтеграції, що призводять до відкритості та взаємозалежності національних економік, розвитку глобального ринку, в умовах якого політична замкнутість та економічний ізоляціонізм окремих держав не мають змісту; а з іншого – постає проблема самозбереження та розвитку окремих суверенних держав, їх політичного та економічного самоутвер­джен­ня на міжнародній арені. На початку ХХІ ст. глобалізація фінан­со­вої сфери, що проявляється у розвитку ринку євровалют, системі транс­на­ціо­наль­них банків, формуванні розгалуженої мережі офшорів і глобальних ком­п’ю­тер­них мереж, які забезпечують миттєві переміщення капіталів, створює можливість руйнування навіть стійких економічних сис­тем, зумовлюючи адекватні політичні зміни. Передчуття негативних наслід­ків глобалізації призвело до розробки у багатьох країнах світу концепцій на­ціо­нальної без­пе­ки, базовими елементами якої стали економічна та фінансова безпека.

На пострадянському просторі і в Україні 90-і роки ХХ ст. ознаменувалися вибухом інтересу з боку науковців, політичних та суспільних діячів до проблеми економічної безпеки. В практичному плані було досягнуто певних успіхів: поняття економічної безпеки ввійшло до нормативної лексики законодавчих документів (табл.1) і зайняло чітку позицію в політичних дискусіях з економічних питань. Зокрема, в Конституції України, прийнятій на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р., чітко зазначено, що поряд із захистом суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу (ст.17). Однак система економічної безпеки у нашій державі лише починає формуватися. Вперше її було окреслено у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України, схваленій Верховною Радою України у жовтні 1996 р. і розглянуто лише у розділі „Боротьба із злочинністю” (№ 412). Грунтовніше питання економічної безпеки були висвітлені у Концепції (основи державної політики) національної безпеки України, схваленій Верховною Радою України від 16 січня 1997 р. У ній було визначено національні інтереси, внутрішні і зовнішні загрози їх реалізації, основні напрями державної політики національної безпеки України в економічній сфері. В березні 1998 р. прийнято Закон України „Про Раду національної безпеки і оборони України”, яким визначені функції і повноваження головного, згідно Конституції України (ст. 107), координуючого органу в країні з питань національної безпеки. А 19 червня 2003р. прийнято Закон України „Про осно­ви національної безпеки України”, де закріплено правові основи націо­наль­ної безпеки та принципи її забезпечення, систематизовано загрози націо­нальним інтересам і національній безпеці і, зокрема, в економічній сфері.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: