Сторінка
3

Розробка інтерактивного комплексу для навчання дітей англійській мові

Електронний мультимедійний навчальний комплекс для дітей – це сукупність певних завдань з конкретної теми, що включає в себе навчальні та розважальні елементи, є інтерактивним та сприяє засвоєнню теоретичного матеріалу і практичних вмінь дитиною, а також враховує усі типові характеристики розробки дитячого електронного видання. Комплекс має свою специфіку подачі навчального матеріалу, та методи вивчення дитиною мови, поданням тестів та завдань.

Книга є життям нашого часу. Особливу потребу в ній мають діти, і не можна не погодитися з тим, що читання погано вибраних книг для них гірше і шкідливіше, ніж не читання взагалі.

Початкові педагогічні вимоги Бєлінського – повага до дитини, розвиток його індивідуальних особливостей. Він відстоює ідею гармонійного розвитку особистості. Виховання має враховувати вікові особливості дітей, розвивати їх фізичні та духовні можливості, формувати моральні, патріотичні почуття.

Всі говорять про великий вплив виховання на долю людини, його відношення до держави, ближніх і самого себе. Необхідно живити і розвивати в дітях світлі почуття, чисту, а не корисливу любов до добра; змушувати їх любити добро для самого добра, а не через нагороду, не з вигоди бути добрим.

Створюючи ДЕНК, необхідно пам’ятати, що воно повинно бути джерелом високохудожнього, естетичного, морального виховання. Метою ДЕНК має бути не стільки заняття дитини якою-небудь справою, не стільки запобігання її від поганих звичок і небажаних напрямків, скільки розвиток даних їм від природи елементів людського духу, розвиток почуття любові, почуття нескінченного. Прямий і безпосередній вплив таких книжок має бути звернений на почуття дітей, а не на їх розум.

Роль навчального дитячого видання в процесі формування дитини переоцінити неможливо. Книга направляє його природну допитливість, розвиває її і поглиблює, відповідає на тисячі питань, що виникають в його уяві. Разом з тим така книга дозволяє набагато ефективніше, ніж звичайна формувати в малюка людську особистість, вносити у свідомість читача ідеї гуманізму і справедливості. Ні в кого не викликає сумнівів необхідність ілюстрацій в такому виданні, їх величезна важливість. Саме прагнення до синтезу всіх можливостей слова і зображення визначає характерну рису сучасного ДЕНК.

У ДЕНК особливо важлива єдність пізнавального, морального і естетичного початків. Активний вплив ілюстрованої книги на формування естетичного смаку дитини, на його уяву і фантазію ставить перед художником високі творчі завдання. При ілюструванні таких видань основним художнім методом є образне розкриття змісту, використання метафоричних засобів, так як образність лежить у природі дитячого мислення. Образні засоби стимулюють розвиток уяви у дітей, формують їх емоції, виховують культуру сприйняття.

Принципи оформлення та ілюстрування навчальної дитячої літератури в першу чергу обумовлені віковими особливостями дитячого сприйняття. Для кожного з вікових етапів, які проходить у своєму розвитку дитина, характерні певні особливості засвоєння інформації, які суттєво впливають на конструкцію книги, на якість ілюстрацій, рішення шрифтових композицій і т. д. З віковими особливостями дітей пов’язані й особливі з’єднання ілюстрацій і тексту в дитячій електронній книзі (ДЕК). Важливо підкреслити, що у дитини кожен вік має самодостатню цінність, являючи собою органічне ціле, що визначається законами внутрішнього розвитку.

Разом із тим, ілюстрації та оформлення ДЕНК не пасивно слідують за розвитком дитини, а просувають, стимулюють цей розвиток, пробуджуючи в юного читача творчі здібності. Не існує різких меж між віковими періодами дитини, і тому якості, важливі і необхідні для однієї вікової групи, можуть залишатися актуальними і для інших вікових періодів розвитку дитини.

Що стосується шрифту, то тут також є відмінності у виданнях, призначених для дітей різного віку. Чим на більш молодший вік розрахована книга, тим більшим повинен бути шрифт.

Дошкільнятами є діти від двох до п’яти і діти від п’яти до семи років (власне дошкільна група). У цьому віці маленький читач насилу долає текст, складаючи слова по складах. Після невеликого тексту, майже після кожної фрази йому хочеться зробити паузу, відпочити, подивитися зображення. Якщо дитина не вміє читати, то переглядає ДЕК, в основному звертаючи увагу на ілюстрації, текст в цьому випадку також сприймається як картинка, але картинка незрозуміла.

Формою представлення в навчальних виданнях тексту та ілюстрацій, особливо близькою дітям дошкільного віку, є ігрова форма, саме в ній найбільш яскраво проявляються згадані вище якості – антропоморфізм і анімізм. За допомогою ігрових прийомів дитина вчиться побудови уявної реальності.

Вид завдання визначає деякі риси, які повинні бути присутніми в ілюстраціях. Це особлива яскравість і повнокровність фарб, точний поділ моральних цінностей, світлого і темного, яке є в тексті. Недоречні при цьому невизначеності в оцінці ситуацій, занадто детальний аналіз і розмитість зображення. Присутність кольору в ілюстраціях та оформленні ДЕНК – одна з головних вимог, що пред’являються до електронних книг для дошкільнят. У кольорового зображення ширше емоційні, пізнавальні та декоративні можливості, кольорова ілюстрація легше сприймається дітьми. Малюкам дошкільного віку властиво предметне і функціональне сприйняття дійсності на відміну від зорового сприйняття дітей більш старшого віку.

Дитина, сприймаючи дійсність, образно представляє форму предмета, його функціональність, не враховуючи при цьому точки зору і всіх значних моментів сприйняття: ракурсів, скорочень, нагромадження предметів один одним і т. ін. Дитина сприймає річ як би відразу, з усіх боків. В. Фаворський пише, що і простір дитина також сприймає функціонально: «Простір, який у дорослого сприймається як середа, дитиною розуміється як земля, по якій ходять». Ці характерні особливості дитячого сприйняття також повинні знайти конкретне відображення у роботі над оформленням та ілюструванням ДЕНК для дошкільнят.

Складність засвоєння текстового матеріалу дитиною обумовлює, з одного боку, необхідність зменшення текстового об’єму книжок, з іншого – їх рясне ілюстрування. Увага дитини має залучатися до кожного завдання у навчальному комплексі, ілюстрації зазвичай невідступно слідують за текстом, нерозривно з ним пов’язані. Обидві особливості дитячих книг – великий шрифт і велика кількість ілюстрацій – призводять до необхідності користуватися великими форматами електронних файлів, де сторінки були б просторими, зручні для розміщення малюнків в тексті.

У ДЕНК для дошкільнят включають образотворчі завдання, які несуть у собі ігрові моменти: дія в них розгортається, наприклад, по спіралі або колу, або ж щоб переглянути яке-небудь зображення, необхідно розгадати загадку, або виконати іншого роду завдання, наприклад, натиснути в певній послідовності слова, склавши їх в правильно структуроване речення, тобто, розглядаючи такі оповідання, дитина робить додаткові дії з книгою. Взаємодіючи з подібними ДЕНК, дитина діє і практично, і умовно, отримуючи знання через додаткові дії, що вимагають кмітливості, винахідливості. Вони підвищують в очах дитини цінність одержуваної інформації.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: