Сторінка
5

Особливості проектування уроку математики в умовах інтерактивного навчання

порівняти своє сприйняття з думками, поглядами, почуттями інших, інколи скоригувати певні позиції;

як постійний елемент навчання привчати людину рефлексувати в реальному житті, усвідомлюючи та прогнозуючи подальші кроки;

побачити реакцію учнів на навчання та внести необхідні корективи.

Рефлексія здійснюється в різних формах: у вигляді індивідуальної роботи, роботи в парах, групах, дискусії, у письмовій та усній формі. Вона завжди містить кілька елементів: фіксацію того, що відбулось, визначення міркувань і почуттів у стосунку отриманого досвіду, плани на майбутній розвиток.

Рефлексія застосовується після найважливіших інтерактивних вправ, після уроку, після закінчення певного етапу навчання.

Технологія рефлексії після окремих вправ, фрагментів уроку може бути такою.

Усне обговорення за запитаннями:

З якою метою ви робили цю вправу?

Які думки та почуття вона у вас викликала?

Чому ви особисто навчились?

Чому би хотіли навчитись у подальшому?

Підсумки є найважливішою частиною інтерактивного уроку. Саме тут проясняється зміст проблеми, підбивається підсумок засвоєних знань і встановлюється зв'язок між тим, що вже відомо, і тим, що ще повинно вдосконалюватись у майбутньому.

Функції підсумкового етапу уроку:

1. пояснити зміст опрацьованого;

2. порівняти реальні результати з очікуваними;

3. проаналізувати, чому відбулось так чи інакше;

4. зробити висновки;

5. закріпити чи відкоригувати засвоєне;

6. намітити нові теми для обміркування;

7. установити зв'язок між тим, що вже відомо, і тим, що треба засвоїти, чого навчитись у майбутньому;

8. скласти план подальших дій.

Правила організації інтерактивної роботи учнів на уроці:

1. До роботи повинні бути залучені різною мірою всі учні.

2. Необхідно дбати про психологічну підготовку учнів. Корисним є різноманітне та постійне стимулювання учнів за активну участь у роботі; надання можливості для самоорганізації та ін.

3. Тих, хто навчається в інтерактиві, не повинно бути багато. Продуктивна робота в малих групах. Кожен має бути почутий.

4. Приміщення має бути спеціально підготовленим. Учні повинні мати змогу легко пересуватись під час роботи в малих групах. Усі матеріали для роботи малих груп готуються заздалегідь.

5. Під час уроку необхідно дотримуватись регламенту та проявляти терпимість до будь-якої точки зору, уважно вислуховувати всіх учасників, поважаючи їх.

6. Уважно ставитись до учнів під час формування груп.

7. На одному уроці бажано застосовувати 1–2 інтерактивних види роботи.

8. Під час підготовки запитань учителю необхідно продумувати варіанти можливих відповідей і заздалегідь виробляти критерії оцінки ефективності уроку.

Уроки мають захоплювати учнів, пробуджувати в них навчальні мотивації, навчати самостійному мисленню та діям. Ефект впливу на емоції та свідомість учнів значною мірою залежить від стилю роботи конкретного вчителя.

Організація роботи на інтерактивному уроці

У будь-якій технології значущим елементом є зміст освіти з конкретного предмету. Вважаємо некоректним формулювання питання: «Що є головним на інтерактивному уроці – форма чи зміст?». Будь-яка діяльність складається з поєднання змісту і форми. Успішність, ефективність результату всієї роботи залежать від оптимального поєднання, взаємодоповнюючого балансу всіх складових. Форма повинна відповідати цілям і змісту. Характер математичного змісту визначає вибір учителем форми інтерактивного уроку.

При підготовці уроку в інтерактивному режимі вчителю слід враховувати наступні умови.

1. Створення сприятливого для навчання емоційного клімату і відповідної навчально-просторового середовища.

2. Керівництво діалоговим взаємодією всіх учасників освітнього процесу.

3. Організація продуктивної внутрішньогрупової і міжгрупової навчальної діяльності.

4. Здійснення зворотного зв'язку з аудиторією, аналіз причин успіхів і невдач у спільній діяльності.

У процесі пошуку рішення проблеми при інтерактивному навчанні відбувається зіткнення різних точок зору учнів. Одне з найважчих правил поведінки для школярів полягає в тому, що слід розрізняти особистість однокласника і ту роль, яку він виконує в процесі групової роботи. Наприклад, як ініціатор, учень може висувати будь-які, самі фантастичні ідеї, при цьому інші члени групи не повинні піддавати його глузуванням за нереальність висунутих пропозицій. Або інший, більш гострий випадок: роль контролера закономірно передбачає критику, але критику обгрунтовану, конструктивну. При цьому і сам «критик», і його опонент повинні відчувати межу ситуації і не переносити конфліктну ситуацію за рамки уроку в міжособистісний план.

Фахівці виділяють наступні норми поведінки в процесі інтерактивного навчання:

у спільній роботі немає «акторів» і «глядачів», усі – учасники;

кожен член мікрогрупи заслуговує того, щоб його вислухали, не перебиваючи;

слід говорити так, щоб тебе розуміли; висловлюватися безпосередньо по темі, уникаючи зайвої інформації;

якщо прозвучала інформація не цілком ясна, задавати питання «на розуміння» (наприклад, «Чи правильно я зрозумів?»). Тільки після цього робляться висновки;

критикуються ідеї, а не особистості;

мета спільної діяльності полягає не в «перемозі» якої-небудь однієї точки зору, а в можливості знайти краще рішення, дізнавшись різні думки з проблеми тощо.

Чи потрібно боятися негативних відгуків учнів про роботу? Ні, вони все одно будуть, оскільки далеко не всі учні готові до такої комунікативно-інтенсивної, емоційно та інтелектуально насиченої форми навчання. Але для того щоб визначити витоки негативної оцінки – прояв негативізму підліткового віку або ж невдало організована робота учнів, – педагог повинен проаналізувати зайнятість та емоційний стан цього учня. Чи був він прийнятий в групову роботу? Чи не виявлялася агресивна поведінка по відношенню до учня (його висловам) з боку однокласників, педагога? Чи відповідав підбір змісту навчального завдання силам і можливостям цього учня?

Важливий момент: учні до кінця уроку вже втомлюються, увага розсіюється, тому часто буває так, що вислуховують репліки перших трьох-чотирьох учнів, а потім хтось з учнів відключається, хтось починає перемовлятися і т.д. Учитель повинен привернути увагу учнів, тому що такий шум може для мовців служити сигналом: його думка не така цікава і значима для оточуючих. Тому можна використовувати на даному етапі пару фраз на тему «виховану людину відрізняє не тільки вміння говорити, а й уміння слухати».

Основні вимоги успішного навчання в режимі групової роботи:

1. Позитивна взаємозалежність – члени групи повинні розуміти, що загальна навчальна діяльність приносить користь кожному.

2. Безпосередня взаємодія – члени групи повинні знаходитися в тісному контакті один з одним.

3. Індивідуальна відповідальність – кожен учень повинен оволодіти запропонованим матеріалом, і кожен несе відповідальність за допомогу іншим. Більш здібні учні не повинні виконувати чужої роботи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: