Сторінка
8

Модель організації проектної роботи з теми "Man and Nature"

Результативність проектної роботи залежить від безлічі факторів, що відслідковуються вчителем при плануванні того або іншого проекту. Облік характерних рис навчання мови, чітка поетапність організації проектної роботи, знання основних особливостей типології проекту є необхідними умовами успішної реалізації проекту, а значить здійснення продуктивної англомовної (мовної) діяльності студентів у процесі навчання англійської мови.

Правильно організована проектна робота робить позитивний навчальний вплив на учнів, сприяє самостійному добуванню знань і досвіду з безпосереднього особистого спілкування з реальними життєвими задачами, розвиваючи незалежність, самостійність, критичне мислення, ініціативу. Англійська мова при цьому виступає засобом пізнання нового і цікавого, прилучення до діалогу культур.

Отже, організація будь-якого навчального проекту припускає організацію творчої діяльності студентів, що є головною умовою становлення особистості.

Проведення проектної роботи на старшому ступені навчання англійської мови визначає підхід до вивчення, аналіз і синтез знань і ідей по обраній темі з погляду її актуальності на сучасному етапі розвитку суспільства. На наш погляд питання про захист навколишнього середовища найбільш актуально у даний час і може стати підходящою темою для її проектної розробки. У даному параграфі представлена модель організації роботи зі створення проекту по темі “Man and Nature”. Як теоретичну основу було використано данні і розробки з параграфа 2.1, зокрема представлена у виді таблиці класифікація проектів і основні етапи роботи зі створення проектів (Див.: Таблиця 1). Отже, відповідно до технології проведення проектної роботи при навчанні англійської мови (Див.: 2.1) виділяють 3 етапи в процесі проектної роботи:

1. Підготовчий етап, у рамках якого також виділяють:

етап мотивації ;

етап планування;

етап прийняття рішень;

2. Основний етап, тобто етап безпосереднього виконання проекту.

3. Заключний етап, що містить у собі:

етап захисту проекту;

етап перевірки й оцінки результатів проектної діяльності.

Застосування даних теоретичних положень вважаємо основним для розробки моделі проведення проектної роботи

1. Підготовчий етап.

Відповідно до досліджень учених, а саме І. Чечеля, Е.С. Полат, Т.Хатчинсона й ін., підготовчий етап є ключовим чинником, що визначає, наскільки успішно буде довершена проектна робота.

Зміст проектної діяльності на підготовчому етапі визначило ряд наступних завдань (Objectives):

Виявлення однієї або декількох проблем у рамках досліджуваної теми і їхнє обговорення.

Закріплення лексичних і граматичних знань і умінь по темі “Man and Nature” and The Gerund, The Conditional Sentences.

Висування гіпотез рішення поставлених проблем, обговорення й обґрунтування кожної з гіпотез і методів їхньої перевірки.

Формування груп cтудентів, визначення ролі кожного члена групи.

Для досягнення поставлених цілей на даному етапі виконання проекту передбачаються такі види діяльності:

Вступне слово вчителя.

Учитель вітає всіх учасників проекту, знайомить з основними особливостями проектної діяльності (самостійне або колективне дослідження і творча діяльність зі спрямованістю на прагматичний, реально відчутний результат). Через тимчасові обмеження вчитель сам визначає студентам тему проекту (“Man and Nature”), коментуючи причину вибору, озвучуючи мети і задачі майбутньої роботи; обмовляє правила роботи, критерії оцінювання і значимість роботи в цілому.

Вступна бесіда.

Ціль: виявлення проблем по обговорюваній темі; забезпечення міцної внутрішньої мотивації студентів для подальшого вивчення обговорюваної теми.

Вступна бесіда побудована таким чином, щоб забезпечити визначення однієї або декількох найбільш актуальних проблем, що стосуються причин і наслідків недбалого відношення до природи і її ресурсів, а також можливих шляхів рішення сформованих проблем у сучасному суспільстві.

Режим роботи – фронтальний.

Студентам пропонується подумати і пояснити розуміння наступних висловлень:

“One could not pluck a flower without troubling a star”. (Francis Thomson)

“If you don’t think about the future you will not have it”. (John Galsworthy)

“We dоn't own the Earth: we have borrowed the planet from the future generations”.

Для того, щоб грамотно направити розумову діяльність студентів, учитель ставить ряд запитань, що стосується визначення рівня і глибини розуміння висловлень, виявлення позитивної і негативної думки студентів із приводу даних слів, згоди заперечення або визнання їхньої відповідальності, пояснення своєї позиції:

What did Francis Thomson mean?

In what way is the saying connected with real life? Give your examples.

Do you think Francis Thomson’s opinion is perfectly true?

Why did John Galsworthy ask people to think about the future?

What can happen if we don’t think about the future?

What is your attitude to those people who live carelessly and do not think of “tomorrow”?

Do we own the Earth or have borrowed it from the future generations?

What seems to be contradictory for you in this saying?

Учні висловлюють судження про зміст даних висловлень, за допомогою запитань учителя, дають їм власну оцінку.

Організована бесіда, конкретні, повні відповіді на питання вчителя підводять учнів до частково самостійного позначення проблем у рамках вивчення теми “Man and nature”. Попередньо учні розуміють, що проблема звичайно формулюється у формі питання.

What can happen with the Earth, if we do not take care of it?

In what way are the Environmental problems solved in democratic society nowadays?

Сформульовані проблеми виписуються на дошку для наочності, уся подальша діяльність буде спиратися на ці проблеми. .

Обговорення висунутих проблем з опорою на наочність.

Ціль:

- забезпечення глибокого усвідомлення висунутих проблем, а також подальше підвищення рівня зацікавленості студентів у темі проекту;

- закріплення лексичного і повторення граматичного матеріалу по темах “Man and Nature”, The Gerund, the Conditional Sentences.

Учитель пропонує проаналізувати малюнок “We must stop it or it will be too late”, на якому зображені паруючі труби заводів і фабрик, вирубані ліси, забруднені водойми, смітники сміття, автомобільні пробки в годину пік тощо. Обговорення й аналіз проблем :

зняття можливих лексичних труднощів шляхом озвучування нових слів учителем з опорою на наочність;

використання вже наявних знань з курсів географії, біології, екології;

використання нових лексичних одиниць, представлених у спеціально розроблених і підготовлених словниках корисних слів і фраз по досліджуваній темі .

Обговорення організується постановкою учителем відправних, допоміжних і направляючих питань, що ведуть дискусію по шляху наближення до рішення основних задач проекту:

Учитель: “Where does pollution come from?”

“What must we stop?”

Поряд з активізацією лексики йде робота з нагадуванням граматичного матеріалу. Зокрема для відповідей на друге питання, учитель нагадує конструкцію умовного речення I типу і пропонує скористатися нею при оформленні власних висловлень. Опорна схема побудови Conditional Sentences (I) на дошці і виглядає в такій спосіб:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: