Сторінка
3

Організація бюджетного контролю в Україні

Державний бюджетний контроль здійснюється державними органами і включає загальнодержавний та відомчий контроль.

Загальнодержавний бюджетний контроль проводиться органами державної влади, державного управління, фінансовим апаратом держави та міжгалузевими органами управління.

Верховна Рада України як найвищий орган законодавчої влади в Україні контролює за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу. Комітет Верховної Ради України з питань бюджету забезпечує контроль за відповідністю поданого Кабінетом Міністрів України проекту Закону про Державний бюджет України, основним напрямам бюджетної політики на наступний бюджетний період, заслуховує звіти про стан виконання Державного бюджету України, в тому числі звіти розпорядників бюджетних коштів щодо використання коштів Державного бюджету України, здійснює контроль за використанням коштів резервного фонду Кабінету Міністрів України та за відповідністю законопроектів, поданих на розгляд Верховної Ради України бюджетному законодавству.

До повноважень Рахункової палати належить здійснення контролю за: використанням коштів Державного бюджету України відповідно до Закону про Державний бюджет України на поточний рік; утворенням, обслуговуванням і погашенням державного боргу України; ефективністю використання та управління коштами Державного бюджету України; використанням бюджетних коштів у частині фінансування повноважень місцевих державних адміністрацій та делегованих місцевому самоврядуванню повноважень органів виконавчої влади по доходах і видатках.

Кабінет Міністрів України забезпечує контроль за використанням коштів Державного бюджету України головними розпорядниками, а також за відповідністю бюджетному законодавству України показників затверджених бюджетів, бюджетного розпису та кошторисів бюджетних установ стосовно міст загальнодержавного підпорядкування та обласних бюджетів. Свої контрольні функції Кабінет Міністрів реалізує за допомогою фінансового апарату держави.

Місцеві ради здійснюють контроль за виконанням рішень про бюджет на поточний рік та здійснюють інші контрольні функції, передбачені чинним законодавством.

Органи виконавчої влади забезпечують контроль за використанням коштів відповідних бюджетів органами місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади, виконують інші повноваження, передбачені законодавством. Крім цього контроль за відповідністю бюджетному законодавству України показників затверджених бюджетів, бюджетного розпису та кошторисів бюджетних установ здійснюється:

- Радою Міністрів Автономної Республіки Крим – стосовно міст республіканського значення та районних бюджетів Автономної Республіки Крим;

- обласними державними адміністраціями – стосовно районних та міських (міст обласного значення) бюджетів;

- державними адміністраціями в містах Києві та Севастополі – стосовно районних в цих містах бюджетів;

- районними державними адміністраціями – стосовно міських (міст районного значення), сільських, селищних та їхніх об’єднань бюджетів;

- виконавчими органами міських рад – стосовно бюджетів районів у місті, сільських, селищних чи міст районного значення, що входять до складу цих міст.

До фінансового апарату держави відносяться: Міністерство фінансів України, Державне казначейство України, Головне контрольно-ревізійне управління України, Державна податкова адміністрація України.

Міністерство фінансів України здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу як стосовно державного, так і місцевих бюджетів.

Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень та витрат Державного бюджету України, встановлює єдині правила ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів, кошторисів , видає інструкції з цих питань, здійснює контроль за їхнім дотриманням, забезпечує контроль за відповідністю платежів взятим зобов’язанням та бюджетним асигнуванням.

Органи Державної контрольно-ревізійної служби України здійснюють контроль за: цільовим та ефективним використання коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів, одержаних під гарантію Кабінету Міністрів України; порядком ведення бухгалтерського обліку та достовірність звітності про виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів, кошторисів. Державна контрольно-ревізійна служба України щомісячно подає Верховній Раді України та Міністерству фінансів України узагальнені результати звітів про проведені перевірки.

Державна податкова служба України контролює дотримання законодавства про податки, правильність визначення, повноту і своєчасність внесення до бюджету податків та інших платежів, передбачених законодавством України.

До міжгалузевих органів управління відносяться: Національний банк України, Фонд державного майна, Державна митна служба України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Міністерство економіки України, Міністерство екології та природних ресурсів, Міністерство праці та соціальної політики, Державний комітет статистики, Антимонопольний комітет, Вищий арбітражний суд України, Генеральна прокуратура України, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України та інші.

Національний банк України контролює наявність грошей в обігу, дотримання касової дисципліни, правил розрахунків, здійснює емісію грошей та регулює грошові відносини, контролює діяльність комерційних банків.

Фонд державного майна здійснює державну політику у сфері приватизації державного майна, виступає орендодавцем майнових комітетів, що знаходяться у загальнодержавній власності, виконує контрольні функції, пов’язані з приватизаційними процесами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: