Сторінка
4

Методика та організація обліку фінансових результатів у системі фінансового обліку та відображення їх у звітності (на прикладі спиртзаводу)

Оцінка ступеня завершеності операції з надання послуг проводиться:

v вивченням виконаної роботи;

v визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані;

v визначенням питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв'язку із наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат. Сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.

Якщо послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за визначений період часу, то дохід визначається шляхом рівномірного його нарахування за цей період (крім випадків, коли інший метод краще визначає ступінь завершеності надання послуг).

Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно визначений, то він відображається в бухгалтерському обліку в розмірі визначених витрат, що підлягають відшкодуванню.

Узагальнюючи інформацію відносно визнання доходу від надання послуг можна зробити висновок, що є два підходи (фактично методи) визначення доходу з надання послуг:

1) метод рівномірного нарахування (коли не має можливості визначити оосяг виконання);

2) метод поетапного завершення (на основі процента готовності або питомої ваги затрат.

Перший варіант має дві модифікації:

1) експертна оцінка (фактичне вивчення) виконаного обсягу робіт;

2) процент готовності (характеристик співвідношення).

Друга модифікація можлива з використанням таких характеристик співвідношення:

(1.1)

(1.2)

У підприємства від надання в користування іншим особам с активів виникає дохід у вигляді процентів, роялті та девідендів. Для цілей бухгалтерського обліку зазначені терміни мають таке значення:

1.Проценти - це плата за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані підприємству.

2.Роялті - платежі за використання нематеріальних активів підприємства (патентів, торговельних марок, авторського права, програмних продуктів тощо).

3.Дивіденди - частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.

Дохід, який виникає у підприємства у вигляді процентів, роялті та дивідендів визначається, якщо виконуються такі умови:

v імовірне надходження економічних вигод, повязаних з такою операцією;

v дохід може бути достовірно оцінений.

Такий підхід повинен визнаватися у такому порядку:

· проценти визнаються у тому звітному періоді, до якого вони належать, виходячи з бази їх нарахування та строку користування відповідними активами;

· роялті визнаються за принципом нарахування згідно з економічним змістом відповідної угоди;

· дивіденди визнаються у періоді прийняття рішення про їх виплату.

Дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню.

У разі відстрочки платежу, внаслідок чого виникає різниця між справедливою вартістю та номінальною сумою грошових коштів або їх еквівалентів, які підлягають отриманню за продукцію (товари, роботи, послуги та інші активи), така різниця визнається доходом у вигляді процентів.

При фінансовій оцінці доходу та побудові бухгалтерського обліку істотним є правильне тлумачення двох різновидів доходу: валового та чистого.

Валовий дохід містить у собі валовий приплив економічної вигоди, що його одержало (або може одержати) підприємство. Суми, які утримуються у формі податків (акцизний збір, додана вартість тощо), не становлять економічної вигоди. Тому вони виключаються із ваового доходу та визначають процес формування чистого доходу.

Чистий дохід - це зменшений валовий дохід на економічні елементи, які визначені законодавчо. До чистого доходу не включаються суми, які отримуються від імені третьої сторони, податок з продажу, мито, будь-які надані торговельні знижки.

Чистий дохід (Дч), отриманий чи очікуваний до отримання, визначається за формулою:

Дч=ДВ-П-ДТР-Зн-Уц-ПТ-М, (1.3)

де ДВ: валова сума грошових коштів, яка надійшла або має надійти на рахунки в банку чи до каси підприємства;

П - податки, що підлягають перерахуванню до державного бюджету;

ДТР - доходи, отримані на користь третіх осіб (крім держави);

Зн - знижки;

Уц - уцінки;

ПТ - повернення товарів за умовами укладеного договору;

М - мито:

В окремих випадках оцінка доходу здійснюється за окремими правилами:

ü підприємство здійснило операцію обміну готової продукції або товарів (або послуг) на товари або послуги, готову продукцію, які є подібні по суті та вартості. У цьому випадку дохід не визнається;

ü в окремих випадках дохід оцінюється за справедливою вартістю отриманих готових виробів, товарів або послуг, скорегованих на суму будь-яких переданих грошових коштів (або їх еквівалентів). Сума доходу у цьому випадку розраховується за формулою:

Дч=Вспр - ГК, (1.4)

де Дч - дохід чистий;

Вспр - справедлива вартість отримання товарів;

ГК - сплачені за цієї ж операцією грошові кошти або їх еквіваленти.

Сума доходу за бартерним контрактом визначається за справедливою вартістю активів, робіт, послуг, що одержані або підлягають одержанню підприємством, зменшеною або збільшеною відповідно на суму переданих або одержаних грошових коштів або їх еквівалентів.

Якщо справедливу вартість активів, робіт, послуг, які отримані або підлягають отриманню за бартерним контрактом, достовірно визначити неможливо, то дохід визнається за справедливою вартістю активів, робіт, послуг (крім грошових коштів та їх еквівалентів), що передані за цим бартерним контрактом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20 


Інші реферати на тему «Фінанси»: