Сторінка
3

Становлення служби в органах місцевого самоврядування

Посадова особа, термін перебування якої продовжено на службі в органах місцевого самоврядування, не може бути також переведена до іншого органу, оскільки такий перехід тягне за собою звільнення з попереднього місця роботи, а прийняття на службу в органи місцевого самоврядування після досягнення граничного віку не допускається.

Після закінчення п’ятирічного терміну продовження служби посадові особи місцевого самоврядування за рішенням відповідного голови можуть бути залишені лише на посадах радників чи консультантів (патронатна служба), якщо такі посади передбачені штатним розписом, на умовах строкового договору.

Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій посад. Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет. Групи за оплатою праці працівників виконавчих апаратів обласних рад, виконавчих органів міських рад встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Як і державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законами України не передбачено тривалішої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Постановою Кабінету Міністрів України встановлено, що працівникам органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів у межах фонду заробітної плати можна надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Отже, передбачена Законом допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу є обов’язковою виплатою, а виплата в розмірі середньомісячного посадового окладу може здійснюватися за умови наявності коштів на оплату праці.

Посадовим особам, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Порядок і умови надання додаткових оплачуваних відпусток встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Законом передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, за рахунок внесків до Пенсійного фонду України, що сплачуються відповідно до закону.

Водночас установлені й особливості. Зокрема посадовим особам, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії.

Чітко визначено також право виходу на пенсію посадових осіб місцевого самоврядування по інвалідності і у разі втрати годувальника за умови, що інвалідність або смерть годувальника настали в період перебування на службі в органах місцевого самоврядування, з урахуванням наявності не менше як 10 років стажу державної служби або служби в органах місцевого самоврядування.

Законом передбачено дещо інші, ніж державним службовцям умови виплати грошової допомоги посадовим особам місцевого самоврядування у розмірі 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію. Така допомога виплачується особам, які відпрацювали на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до категорії державних службовців, не менше 10 років. Тобто йдеться не про стаж служби, обчислений відповідно до чинного законодавства для виплати надбавки за вислугу років, а про періоди роботи на посадах, які віднесені до категорій державних службовців чи посадових осіб місцевого самоврядування.

У Законі «Про службу в органах місцевого самоврядування» в основному збережені норми щодо відповідності категорій посад та рангів працівників місцевого самоврядування категоріям посад та рангам державних службовців, передбачено єдиний підхід до вирішення питань пов’язаних з обмеженнями при прийнятті на посади та проходженні служби.

Положення цього Закону мають запобігати можливим колізіям у відносинах між працівниками органів місцевого самоврядування та державними службовцями, створювати рівні умови для безперешкодного переходу працівників місцевого самоврядування на державну службу і навпаки.

За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг державного службовця, зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування». З набранням чинності цим законом посадовим особам органів місцевого самоврядування присвоєні ранги на рівні тих, які вони мали відповідно до Закону України «Про державну службу».

Законом також встановлено, що у разі переходу посадової особи органу місцевого самоврядування на державну службу рівнозначної чи нижчої категорії посад їй присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до цього Закону. Якщо перехід відбувається на вищу посаду, присвоюється ранг в установленому порядку відповідно до категорії посади державного службовця, на яку призначено особу.

Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

До стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Особа, яка претендує на зайняття посади в органах місцевого самоврядування третьої-сьомої категорій, надає за місцем майбутньої служби відомості про доходи та зобов’язання фінансового характеру, у тому числі за кордоном, стосовно себе та членів своєї сім’ї. Особа, яка претендує на зайняття посади в органах місцевого самоврядування першої-другої категорії, повинна надати також відомості про належне їй та її родині нерухоме та цінне майно, вклади у банках та цінні папери.

Організація навчання і підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, просування їх по службі, визначення тривалості робочого часу, порядку здійснення ними службових відряджень та відшкодування витрат на ці відрядження, а також особливості їх дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов’язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечується у порядку, передбаченому законом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Самоврядування»: