Сторінка
3

Концептуальні засади трансформації територіальної організації влади, місцевого самоврядування

Частково ці завдання можливо виконати до внесення змін до Конституції України шляхом внесення змін та доповнень до законів про місцеві державні адміністрації, про місцеве самоврядування, посилення контрольно-наглядових, координаційних функцій і повноважень місцевих державних адміністрацій; зменшення обсягу делегованих їм повноважень з боку районних та обласних рад; зменшення обсягу делегованих та підвищення обсягу власних повноважень органів місцевого самоврядування; усунення дублювання повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; розподілу предметів відання та повноважень органів місцевого самоврядування різного територіального рівня; встановлення процедур реєстрації актів органів місцевого самоврядування та перевірки, нагляду за ними на предмет відповідності їх закону та Конституції з боку обласних державних адміністрацій.

Внесення змін та доповнень до Конституції дозволить вточнити статус місцевих державних адміністрацій, як спеціалізованих органів виконавчої влади з контрольно-надзорними, координаційними функціями; районних та обласних рад, як органів місцевого самоврядування додаткового (субсидіарного) рівня з власними виконавчими органами та обсягом повноважень, що дозволяє здійснювати соціально-економічну політику на регіональному і субрегіональному рівнях; створить можливості для формування дієздатних, економічно-спроможних громад.

Реформування місцевого самоврядування неможливо без трансформації системи адміністративно-територіального устрою з урахуванням внесення змін до Конституції України, що має бути відображено в Концепції реформування адміністративно-територіального устрою.

Наріжними каменями інституційного та правового забезпечення реформи системи місцевого самоврядування, як передбачається, будуть питання про зміну формату відносин між органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями.

До модифікованих місцевих органів виконавчої влади – місцевих державних адміністрацій, зокрема, можуть належати:

1) координація діяльності територіальних підрозділів (органів) міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів, що здійснюють свою діяльність на рівні області, району, міст Києва і Севастополя;

2) здійснення контролю за виконанням територіальними підрозділами (органами) міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів, що здійснюють свою діяльність на рівні області, району, міст Києва і Севастополя, Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади;

3) здійснення державного контролю за відповідністю рішень та дій органів та посадових осіб місцевого самоврядування Конституції та законам України;

4) забезпечення реалізації державної політики у сфері оборони, національної безпеки, правопорядку та ліквідації надзвичайних ситуацій, а також забезпечення у цій сфері взаємодії між територіальними підрозділами (органами) міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів і органами місцевого самоврядування.

Законодавче забезпечення реформування місцевого самоврядування має носити комплексний характер і виходити із ідеології його цілісності, нового алгоритму конституційно-правового регулювання відносин у сфері місцевого і регіонального розвитку. Доцільно виділити декілька рівнів законодавчого забезпечення.

Перший – конституційно-правовий. Він торкається положень чинної Конституції, проектів змін і доповнень до Конституції в частині територіальної організації влади та місцевого самоврядування, а також органічних, конституційних законів щодо цієї сфери: закони про внесення змін і доповнень до законів про місцеве самоврядування, про місцеві державні адміністрації, до Конституції України, а також про територіальний устрій, про засади державної регіональної політики тощо.

Другий – законодавчо-спеціалізований: нова редакція Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" або пакет законопроектів про самоврядування територіальної громади, про організацію виконавчої влади та місцевого самоврядування в районі, про організацію виконавчої влади та місцевого самоврядування в області.

Третій – законодавчо-галузевий, який пов'язаний з певними аспектами реформування місцевого самоврядування у сферах бюджетної, податкової, земельної політики, охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення, житлово-комунального господарства.

Комплексний характер законодавчого забезпечення дозволяє Кабінету Міністрів України бачити перспективи проведення структурних реформ, своєчасно готувати проекти нормативно-правових актів.

Слід концептуально визначитись з новим законодавством про місцеві вибори. При цьому можливі різні варіанти запровадження виборчої системи.

1. Збереження мажоритарної системи для сіл, селищ, міст районного значення та проведення виборів щодо інших рівнів місцевого самоврядування на основі пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками.

2. Проведення виборів на основі мажоритарної виборчої системи щодо поселень, в яких проживає менше 100 тисяч жителів; на інших рівнях місцевого самоврядування – на основі пропорційно-виборчої системи з відкритими партійними списками.

3. Проведення виборів міських голів на основі мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості в два тури для репрезентативного представництва виборців щодо головних посадових осіб міської територіальної громади.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Самоврядування»: