Сторінка
5

Стан справ та події 2007 року в сфері місцевого та регіонального розвитку

У структурі Верховної Ради є профільним і безпосередньо займається проблемами місцевого самоврядування Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

Основна робота Комітету була підпорядкована забезпеченню його діяльності з реалізації питань подальшого розвитку правової бази органів державної влади, зміцненні та розширенні прав місцевого самоврядування, вдосконаленні питань організації виборів та референдумів, реформуванні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, розв’язанні проблем адміністративно-територіального устрою України, законодавчому забезпеченні адміністративної реформи, унормуванні питань законодавства щодо державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, врегулюванню найбільш актуальних і злободенних питань соціально-політичного характеру.

За час функціонування Комітету було проведено 34 засідання, на яких розглянуто 261 питання.

353 законопроекти та проектів постанов знаходились на розгляді в Комітеті. Верховною Радою за пропозицією Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування прийнято 20 Законів України та 226 Постанов, які діють у правовому полі держави, що становить загалом близько 22 % відсотки від загальної кількості прийнятих Верховною Радою України V скликання нормативних актів.

На розгляд Верховної Ради V скликання було подано 172 проекти постанов про призначення позачергових виборів до органів місцевого самоврядування, з них: 141 - сільських голів, 16 - селищних голів, 14 - міських голів та 1 - сільської ради. Верховна Рада України ухвалила в цілому та набрали чинності 154 Постанови про призначення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів. Такі вибори були призначені у: 129 селах, 15 селищах та 10 містах. У полі зору Комітету перебували також питання вдосконалення системи адміністративно-територіального устрою України. Впродовж п’ятого скликання Комітетом було підготовлено - 11 проектів постанов щодо затвердження меж населених пунктів, схвалено Парламентом - 7.

Реалізуючи свої контрольні функції, а також права щодо підтримки місцевого самоврядування, Комітет багаторазово розглядав подання представників місцевих територіальних громад щодо порушення норм чинного законодавства, давав доручення членам Комітету вивчити стан справ в окремих сільських, селищних, міських радах, висловлював свою рішучу позицію щодо захисту представницьких органів.

До Комітету надходили звернення щодо ситуації, яка склалась на чергових виборах Черкаського міського голови. У зв’язку з цим, у Комітеті було підтримано утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питання порушення законодавства під час проведення виборів до органів місцевого самоврядування в м.Черкаси у 2006 році (проекти постанов реєстр. №№ 1069, 1243).

У зв’язку з ситуацією, яка склалась у м. Кіровограді на позачергових виборах міського голови у Комітеті було підтримано утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань вивчення ситуації у зв’язку з проведенням 26 листопада 2006 року позачергових виборів голови м. Кіровограда та забезпечення конституційних прав громадян під час виборів, фактів порушення виборчого законодавства України (проекти постанов реєстр. №№ 2651, 2651-1).

В процесі роботи Комітету зі зверненнями, що надходять від місцевих рад, були виявлені окремі випадки перейменування сільських рад у спосіб, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

У практику діяльності Комітету входило направлення на місця повідомлень про розгляд проектів законодавчих актів на засіданні Комітету і одержання пропозицій та зауважень від регіональних органів влади, експертів та фахівців з окремих питань до підготовки проектів рішень та обробки пропозицій та зауважень авторів внесення. Саме так здійснювалась підготовка законопроектів про місцеве самоврядування, про вибори до місцевих рад, про органи самоорганізації населення.

Члени Комітету, працівники його секретаріату брали активну участь у роботі «круглих столів», конференцій, семінарів, присвячених питанням реформування державного будівництва, місцевого самоврядування та регіонального розвитку. За період трьох сесій п’ятого скликання проведено 11 семінарів, «круглих столів» та конференцій.

Важливим елементом в діяльності Комітету є робота з листами та зверненнями громадян, які надходять від місцевих рад та їх органів, громадських об’єднань, депутатів, виборців. Аналіз звернень свідчить про те, що причина масових надходжень не лише в неналежному виконанні законів. У певних випадках проблема полягає в тому, що деякі законодавчі акти не відповідають нормам Конституції, містять прогалини, протиріччя. Серйозні труднощі в практичній діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування викликає і неоднозначність тлумачення або розуміння окремих норм законів. Комітетом, відповідно до законів України, надавалися відповіді та роз’яснення.

Окрім профільного Комітету проблематикою місцевого самоврядування опікувалися комітети Верховної Ради України з питань бюджету, з питань будівництва, транспорту, ЖКХ та зв'язку, інші.

Кабінет Міністрів України та центральні органи виконавчої влади

Кабінет Міністрів України

Уряди більшості країн світу відіграють ключову роль у реалізації політики у сфері місцевого та регіонального розвитку — як здійснюючи нормотворчу діяльність, так і безпосередньо чи через інші підпорядковані їм органи виконавчої влади, втілюючи політику у життя.

Упродовж 2007 року Кабінет Міністрів працював над виконанням Державної стратегії регіонального розвитку України на період до 2015 року (передбачена Законом «Про стимулювання розвитку регіонів»). Її мета полягає у визначенні ключових про­блем регіонального розвитку, пріоритетів державної політики у сфері місцевого та регіонального розвитку з міркувань національних потреб та інтересів. Стратегію було розроблено відповідно до законодавства з урахуванням досвіду регіонального розвитку у країнах ЄС, Центральної та Східної Європи й СНД.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Самоврядування»: