Сторінка
1

Дніпропетровська область – економічний потенціал регіону

 

Герб області

Дніпропетровська область

Фото

Провідні підприємства області

 

Провідні підприємства області

 

Дніпропетровська область розташована в південно-східній частині України, в басейні середньої та нижньої течії Дніпра. Межує з Харківською, Миколаївською, Полтавською, Донецькою, Запорізькою, Кіровоградською, та Херсонською областями.

Загальна площа 31,9 тис. кв.км, у тому числі землі лісового фонду становлять 190,8 тис. га, із них вкриті лісовою рослинністю 166,9 тис. га, а лісистість області – 6,0%. Населення області складає 3532,8 тис. чоловік (на 01.01.2003). В області налічується 22 адміністративних райони, 21 місто, із них 13 міст обласного значення, 47 селищ міського типу, 1440 сільських населених пунктів.

Поверхня в основному рівнинна. На заході знаходиться дуже розчленована Придніпровська височина (висота до 209 м). У південно-східній частині в межі області заходять відроги Приазовської височини. Центральна частина зайнята Придніпровською низиною, яка переходить в Причорноморську.

Переважаючі типи ґрунту – чорнозем та темно-каштановий, по долинах річок – луговочорноземні і відзольні грунти. Область знаходиться в межах підзони різнотравно-типчаково-ковилових степів.

Клімат – помірно континентальний. Середня температура січня становить від -5°С в південно-західній частині до -6,5°С на північному сході; липня – відповідно +23,5°С та +22°С. Опадів за рік випадає від 450 мм на півдні до 400 мм – на півночі. Термін вегетаційного періоду – 210 днів.

Головна водна магістраль – річка Дніпро. Вона перетинає територію області з північного заходу на південний схід, ділить її приблизно на дві рівні частини. Її праві притоки: Базавлук, Мокра Сура, Інгулець (з притокою Саксагань); ліві – Оріль, Самара (з притокою Вовча). Судна плавають по Дніпру і в нижній течії Самари. Водні ресурси в середній за водністю рік становлять 53,3 км3, у тому числі підземні води – 0,4 км3 (0,75%).

На території області зустрічається 144 види тварин, занесених до Червоної книги України. До Європейського Червоного списку відносяться 38 регіональних видів. Сучасна мережа природно-заповідного фонду області складає 116 об'єктів загальною площею 26167 га, що становить 0,8% від її площі.

Мінерально-сировинна база характеризується широкою різноманітністю видів і значними запасами деяких корисних копалин. В області виявлено близько 300 родовищ та значні запаси паливно-енергетичної сировини – вугілля, нафти, газу і газоконденсату, а також талько-манезитової, каолінової, будівельної та ін.

У результаті геологорозвідувальних робіт виявлено золоторудні родовища в Солонянському та Нікопольському районах.

ПРОМИСЛОВІСТЬ

Дніпропетровський регіон – один з найбільших промислових регіонів України. У структурі промисловості області переважне місце займають галузі важкої індустрії. Найбільший розвиток мають чорна металургія, машинобудування і металообробка, хімічна промисловість.

На території області виробляється майже 34% продукції чорної металургії України. У загальному обсязі валової продукції промисловості металургії належить 49,5%. Галузь почала свій розвиток у другій половині XIX століття. На сьогоднішній день у структуру чорної металургії входять 57 підприємств, у тому числі: 7 гірничо-збагачувальних комбінатів, 3 підприємства підземного видобутку, 3 металургійних, 9 трубних і 3 коксохімічних, 2 підприємства кольорової металургії.

На підприємствах гірничо-металургійного комплексу області виробляється 100% марганцевої товарної руди, приблизно 80% залізної руди, 75% труб, 35% прокату, 37% чавуну, 32% сталі, 28% коксу від загального обсягу, виробленого в цілому в Україні. Велика частина цієї продукції сертифікована і відповідає світовому рівню якості. Найбільш привабливий асортимент металопродукції виробляється на КДГМК "Криворіжсталь", ВАТ "ДМЗ ім.Петровського", ВАТ "ДМК ім.Дзержинського", ВАТ "Комінмет", ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод", ВАТ "Дніпропетровський трубний завод", ВАТ "Новомосковський трубний завод", ВАТ "Нікопольський Південно-трубний завод", Вільногірському гірничо-металургійному комбінаті, ВАТ "Нікопольський завод феросплавів".

Машинобудування (у тому числі аерокосмічне) одержало розвиток в області в 40-х роках. Зараз у загальному обсязі промисловості продукція машинобудування становить 5,0%. В її структуру входять 194 підприємства, у тому числі 29 базових. Основою галузі є важке сільськогосподарське, електротехнічне, хімічне машинобудування і верстатобудування.

В області виробляється майже 30% тракторів від загальної кількості вироблених в Україні. Виробництво їх здійснюється на ВО "Південмаш".

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: