Сторінка
2

Подільський економічний район

Поділля—єдиний район у країні з аграрно-індустріальною спрямованістю господарства. Район характеризується нижчими за середньорегіональні показниками економічного розвитку та інтенсивності реформаційних процесів. Так, частка ВВП тут становить лише 7,6%, експортної складової - лише 5% загально­українського показника. Уповільнено тут проходять процеси приватизації (8% від загальноукраїнської кількості приватизованих об'єктів), дуже незначні обсяги інвестування, необхідного для вирішення досить складних соціально-економічних проблем (2,5% усіх надходжень в Україну). Співвідношення продукції промисловості та сільського господарства становить майже 1:1.

2. Промисловість Поділля характеризується менш розгалуженою галузевою структурою, ніж в інших районах. У ній явно переважають трудомісткі переробні галузі. Частка добувних виробництв тут набагато нижча, ніж у середньому по країні. За винятком промисловості будівельних матеріалів, майже не розвинені галузі мінеральної орієнтації.

Провідне місце у структурі промисловості займають машинобудування та харчова, в меншій мірі легка промисловість. На їх долю припадає понад 75% товарної промислової продукції. Поряд із сільським господарством, вони формують спеціалізацію району в республіканському поділі праці. До основних виробництв промислової спеціалізації належать електротехнічне, сільсько­господарське машинобудування, випуск ковальсько-пресового обладнання, виробництво цементу, кам'яних будівельних матеріалів, цукрово-бурякова, масложирова, м'ясомолочна, плодоовочеконсервна промисловість та ін.

Машинобудування району формувалось випереджувальними темпами у післявоєнні роки. Це багато в чому пояснює його більш прогресивну та достатньо розгалужену структуру. Воно представлене електронною, радіотехнічною промисловістю, приладо- та станкобудуванням, випуском обладнання для сільського господарства, харчової промисловості. Найбільш наукоємні галузі машинобудування розвиваються у Вінниці - основному науковому та культурному центрі Поділля. Серед інших центрів галузі - Хмельницький, Тернопіль, а також Камінець-Подільський.

На основі місцевої сільськогосподарської сировини добре розвинута у районі харчова промисловість. Вона характеризується розгалуженою структурою. У територіальному поділі праці беруть активну участь цукрове, борошномельно-круп'яне, м'ясне, маслосироробне, плодоовочеконсервне, спиртогорілчане та інші виробництва. Основні центри - Вінниця, Тернопіль, Хмельницький, Могнлів-Подільський, Кам'янець-Подільський та ін.

Легка промисловість є однією з провідних у районі. Основні її галузі: текстильна, швейна, взуттєво-шкіряна, галантерейна, а також хутряна та ін. Підприємства галузі широко розповсюджені по території. Основні центри: Вінниця, Тернопіль, Хмельницький та ін.

У районі представлені й окремі виробництва хімічної промисловості: основної та побутової хімії, пластмасових виробів. Основні центри цієї галузі: Вінниця (суперфосфатний завод) і Хмельницький.

Значно інтенсивніше, на основі наявної мінеральної сировини, розвивається промисловість будівельних матеріалів. Її структура диверсифікована. Це виробництво цементу, кам'яних будівельних матеріалів, залізобетонних, стінових конструкцій тощо. Перші два виробництва, а також фарфоро-фаянсова промисловість, що інтенсивно розвивається, беруть активну участь у територіальному поділі праці.

Поділля - єдиний район в Україні, де паливно-енергетичний комплекс представлений практично лише однією галуззю-електроенергетикою. Тут працюють велика Ладижинська ГРЕС і Хмельницька АЕС. Вони забезпечують енергією й інші області центральної і північно-західної України.

Мальовничі пейзажі Поділля з давніх-давен надихали людей, були джерелом багатьох художніх традицій. І зараз тут розвиваються місцеві художні промисли: плетіння з лози, художня вишивка і ткацтво, виготовлення виробів з кераміки та скла.

3. Основною галуззю виробництва краю було і залишається сільське господарство. Надзвичайно сприятливі природні умови, багатовікові навички населення визначили активний розвиток цієї галузі на межі XXI століття. Частка сільськогосподарської продукції району в країні більше, ніж у 1,3 рази пепевищує його частку в земельних угіддях України. Середньодушове виробництво цієї продукції також у півтора рази вище, ніж у середньому по країні. У складі сільського господарства практично рівнозначно розвиваються рослинництво і тваринництво. Основне місце у структурі сільськогосподарських культур району займають: зернові (озима пшениця, ячмінь, кукурудза), цукровий буряк, соняшник, овочеві, плоди, виноград, тютюн. У тваринництві провідну роль відіграють м'ясо-молочне скотарство, вівчарство, свинарство. Розвинуті птахівництво, кролівництво, бджільництво і рибальство.

4. У транспортній системі взаємодіють два основних види транспорту: залізничний та автомобільний. Мережа доріг тут достатньо розгалужена. Основні транспортні вузли: Вінниця, Хмельницький, Тернопіль, Жмеринка та ін. По території району проходять транснаціональні магістралі Москва-Вінниця-Тернопіль-Львів-Братіслава (Відень, Будапешт); Москва-Київ-Вінниця-Кишинів-Бухарест (Софія, Афіни) та ін. Тут пролягають найбільші газо- і нафтопроводи: "Союз" і Уренгой-Помари-Ужгород.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: