Сторінка
2

Аналіз руху грошових коштів на підприємстві (на прикладі ВАТ «Концервмяс»)

Управління грошовими потоками ґрунтується на принципах: інформаційної достовірності, збалансованості, ефективності та ліквідності. Принцип інформаційної достовірності передбачає створення необхідної та достатньої інформаційної бази за міжна­родними стандартами. В Україні цьому найбільше відповідає «Звіт про рух грошових коштів», складений за вимогами П(С)Б04. Принцип збалансованості передбачає оптимізацію грошових по­токів за видами, обсягами, часовими інтервалами та іншими суттєвими характеристиками. Принцип ефективності передбачає мобілізацію тимчасово вільних коштів у фінансові інвестиції. Принцип ліквідності передбачає синхронізацію позитивного та не­гативного грошового потоків за всіма часовими інтервалами. [1, ст.174-187]

Бачимо, що даний автор, цілеспрямовано ій послідовно йде до визначення об’єкту аналізу,але даний автор не підрозділяє оборотні кошти за ознаками, як це робить В.О. Мерц.

Даний автор ототожнює поняття оборотний капітал та оборотні кошти.[]

І робить наступну структуризацію і говорить, що практиці планування, обліку та аналізу оборотний капі­тал поділяють за такими ознаками:

1. За функціональним призначенням, в процесі виробниц­ тва: оборотні фонди та фонди обігу.

До оборотних фондів належать виробничі запаси, незавер­шене виробництво, витрати майбутніх періодів.

Фонди обігу — це готова продукція, товари, грошові кош­ти та їх еквіваленти, розрахунки з підприємствами та органі­заціями.

Такий поділ оборотного капіталу необхідний для окремого аналізу часу перебування оборотного капіталу в процесі ви­робництва та обігу.

2. За практикою контролю, планування та управління: нормовані та пепормовапі оборотні кошти.

На підприємстві можуть бути встановлені норми на ви­робничі запаси, готову продукцію, товари.

3. За джерелом формування оборотного капіталу: влас­ ний і позиковий оборотний капітали.

Величина власного оборотного капіталу визначається як різниця між розділом II активу балансу і розділом IV паси­ву балансу.

Позиковий оборотний капітал формується у вигляді бан­ківських кредитів, а також кредиторської заборгованості, він надається підприємству в тимчасове використання.

4. За ліквідністю (швидкістю перетворення на грошові кошти): пайліквідпіші активи; активи, що швидко реалізу­ ються; активи, що повільно реалізуються; активи, що важко реалізуються.

5. За рівнем ризику вкладання капіталу: оборотний капі­ тал з мінімальним, невеликим, середнім і високим ризиками вкладання.

Оборотний капітал з мінімальним ризиком вкладання — це грошові кошти, короткострокові фінансові вкладання. Оборотний капітал з невеликим ризиком вкладання — дебі­торська заборгованість (крім сумнівної), виробничі запаси (крім залежаипх), залишки готової продукції і товарів (крім тих, що не користуються попитом). Оборотний капітал із се­реднім ризиком вкладання — МШП, незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів. Оборотний капітал з висо­ким ризиком вкладання — сумнівна дебіторська заборго­ваність, залежані виробничі запаси, готова продукція і това­ри, що не користуються попитом.

6. За матеріально-майновим станом: предмети праці (си­ровина, матеріали, паливо тощо), готова продукція, товари, грошові кошти і кошти у розрахунках.

Основні джерела формування оборотних коштів поділя­ються на:

Власні джерела — це статутний капітал, пайовий капітал, додатковий капітал, що вкладається, інший додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток, цільове фінансування (валюта балансу — всього за розділами ІІ, III, IV, V пасиву балансу; всього за розділом І).

Позичені кошти, якими можуть бути: довгострокові креди­ти банків, інші довгострокові фінансові зобов'язання, короткострокові кредити банків, поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями та іп. [4,163-170]

Розглядаючи методологію підходу до вивчення та аналізу даної теми Сивашенко І.В. спочатку дає необхідні визначення для виконання роботи на думку автора це найбільш вдалий варіант, так як це дає можливість оперувати поняттями і чітко знати дане явище з розрізу економічного аналізу.

Існує три найбільш важливих фінансових показники діяльності підприємства:

·виручка від реалізації;

·прибуток;

·потік грошових коштів.

Сукупність цих трьох показників тенденцій їх зміни характеризує ефективність роботи підприємства і його головні проблеми.

Основні відмінності цих понять.

Виручка – звітний дохід від реалізації товарів, робіт, послуг за певний період, який враховує як грошові так і не грошові форми доходу.

Прибуток – різниця між звітними доходами від реалізації товарів, робіт, послуг і нарахованими витратами на реалізовану продукцію.

Рух грошових коштів – надходження і вибуття грошових коштів в процесі здійснення господарської діяльності підприємства.

Різниця між сумою отриманого прибутку і величиною грошових коштів:

·прибуток відображає облікові грошові і не грошові доходи протягом певного часу, що не співпадає з реальним надходженням грошових коштів;

·прибуток визнається після здійснення продажу, а не після надходження грошових коштів;

·при розрахунку прибутку витрати на виробництво продукції визнаються після її реалізації, а не в момент їх оплати;

·грошовий потік враховує рух грошових коштів, які не враховуються при розрахунку прибутку: амортизацію, капітальні витрати, податки, штрафи, боргові виплати і чисту суму боргу, позикові і авансовані кошти.

В умовах інфляції і неплатежів управління грошовими потоками є однією з найбільш важливих задач підприємства.

Слід чітко розуміти, що прибуток за звітний період і грошові кошти, отримані підприємством протягом періоду не одне і те ж. Наявність прибутку не завжди означає наявність у підприємства вільних грошових коштів, доступних для використання.

Основні поняття, що характеризують рух грошових коштів.

Грошові кошти - готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання.

Еквіваленти грошових коштів - короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості.

Рух грошових коштів - надходження і вибуття грошових коштів та їхніх еквівалентів.

Грошовий потік підприємства це сукупність розподілених в часі надходжень і виплат грошових коштів, які генеруються його господарською діяльністю.

Управління грошовими потоками включає:

· облік руху грошових коштів;

· аналіз потоків грошових коштів;

· складання бюджету грошових коштів. [4,ст. 200-210]

М.Г.Чумаченко вступ, роз’яснення необхідності теми не розписує, звертає увагу на аналітичну частину.Хоча дає основні визначення по даній темі.

В.Г.Савицькадая досить об’ємно описує аналіз, вступну і теоретичну частину, виділяє основні поняття категорії, ознаки та виділяє ознаки.

1. По спрямованості руху грошових коштів виділяють наступні види грошових потоків:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Фінанси»: