Сторінка
1

Розвиток тваринницької галузі в Криму

АР Крим — чи не єдина область України, що демонструє більш-менш сталий розвиток тваринницької галузі. Щоправда, здебільшого за рахунок господарств населення. Проте є й досить успішні підприємства. Наприклад, СТОВ “Дружба народів””. До речі, це найбільше спеціалізоване сільгосппідприємство з виробництва яловичини в Україні.

АР Крим — чи не єдина область України, що демонструє більш-менш сталий розвиток тваринницької галузі. Щоправда, здебільшого за рахунок господарств населення. Проте є й досить успішні підприємства. Наприклад, СТОВ “Дружба народів””. До речі, це найбільше спеціалізоване сільгосппідприємство з виробництва яловичини в Україні.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Дружба народів” створено 2000 року на базі колишнього колгоспу. Нині воно займає 12880,6 га угідь у Красногвардійському районі АР Крим. З них 87,8% — рілля, 5,7 — пасовища та 6,5% — багаторічні насадження. Зрошуваних земель — 67,3%. Вирощують у господарстві зернові та зернофуражні культури, кукурудзу, соняшник, сою, мають власне кормовиробництво, займаються племінним молочним і м’ясним скотарством та племінним свинарством.

За три роки (2004–2006) поголів’я молочних корів на підприємстві збільшилося на 477 голів, або вдвічі, а їхня молочна продуктивність за цей період зросла на 1142 кг, або на 21%. Як наслідок, валове виробництво молока збільшилося з 2580 т у 2004 р. до 6264 у 2006 р., або в 2,4 раза. Рентабельність молока підвищилася з 35% у 2004 р. до 43% у 2006.

Водночас із виробництвом молока на сільгосппідприємстві ефективно займаються тваринництвом. За період 2004–2006 рр. реалізація на забій великої рогатої худоби в живій масі в середньому становила 5,7 тис. т, а в 2006 р. — 9871 т, що на 5010 т, або вдвічі, більше, ніж у попередньому році. Підвищилась економічна ефективність виробництва яловичини.

ВРХ утримують на семи фермах: молочна ферма (с. Красна Поляна) — 1200 корів, дві ферми (с. Кремнівка і с. Пушкіно) займаються дорощуванням 6,0 тис. голів телят та чотири відгодівельні ферми — в с. Миролюбівка (дві ферми на 9,0 тис. голів), с. Новоестонія (близько 10,0 тис. голів) та в с. Ізвєсткове (близько 7,0 тис. голів).

Комплектують відгодівельне поголів’я великої рогатої худоби за рахунок закупівлі молодняку в сільгосппідприємствах різних регіонів України. Так, у 2004 р. закупили 10,6 тис. голів телят; у 2005 — 27,5 тис. і в 2006 р. — 26,7 тис. голів. Середня жива маса однієї закупленої голови молодняку за три останніх роки становить близько 110 кг, а в 2006 р. — 98 кг. Невелика частина молодняку (600 голів — всі бугайці та вибракувані телички) надходять на відгодівельні пункти власної молочної ферми.

На всіх фермах чітко дотримуються технології вирощування та відгодівлі молодняку великої рогатої худоби. Після отелення корів телята одну добу перебувають біля корови в приміщенні, потім їх виводять в індивідуальні будиночки (клітки) поза приміщенням. На свіжому повітрі їх утримують до півтора- двомісячного віку, після чого формують у групи по 20–30 голів і тримають на вигульних майданчиках з вільним доступом у приміщення.

Усіх телят (бугайців і теличок) у 15–20-денному віці знезрожують за допомогою електрокаутера. Всіх бугайців з молочної ферми передають на ферму дорощування в с. Кремнівка на один-два місяці, далі — на ферму дорощування в с. Пушкіно. Коли вони набирають середню живу масу 130–150 кг, їх переводять на відгодівельну ферму для вирощування до здавальних вагових кондицій (420–450 кг).

Закуплений молодняк ВРХ, залежно від живої маси та віку, надходить на різні ферми: телят середньою живою масою до 60 кг завозять на ферму дорощування в с. Кремнівка, відповідно,телят живою масою 60–100 кг — на ферму дорощування в с. Пушкіно, а молодняк живою масою понад 100 кг одразу передають на будь-яку з відгодівельних ферм ВРХ, де й дорощують його до здавальних кондицій.

Телятам вагою 80–100 кг випоюють по 20 кг на голову сухого замінника незбираного молока, який закуповують на кращих вітчизняних фірмах і навіть за кордоном.

На всіх фермах ВРХ утримання молодняку безприв’язне на вигульних майданчиках з вільним доступом у приміщення. Кормосуміші роздають у кормушки кормороздавачем-змішувачем один раз на добу. Якість згодованих кормів перевіряють у власній біохімлабораторії.

Видалення гною з вигульних майданчиків та приміщень здійснюють за допомогою фронтального трактора марки САТ-262-В. Напувають молодняк на всіх фермах на вигульних майданчиках із групових автонапувалок.

На завершальній відгодівлі в приміщеннях, де утримують молодняк ВРХ, немає вікон. Це зроблено для того, щоб зрівняти температурний режим. А на фермах з дорощування вікна зовні утеплено шторами, їх опускають у разі морозів, вітру та снігу.

Навантаження на оператора з обслуговування молодняку на дорощуванні становить 100 голів, а на відгодівельних фермах, відповідно, — 1200–1500 голів.

Все це досягнуто завдяки міцній і сталій кормовий базі, високій якості заготовлених кормів та раціональному їх використанню.

Виробництво свинини та вирощування племінного молодняку організовано на трьох свинофермах: племрепродуктор (племзавод) у с. Кремнівка, де утримують 15642 голови свиней, в тому числі 2208 голів основних свиноматок, а також дві відгодівельні свиноферми в селах Новоестонія (5415 голів) і Миролюбівка (2875 голів).

Це підприємство — найбільше спеціалізоване господарство з виробництва свинини не тільки в Красногвардійському районі, а й в Автономній Республіці Крим та одне з найбільших спеціалізованих підприємств в Україні, де впроваджено промислову технологію відтворення стада, вирощування та відгодівлі свинопоголів’я. За 2006 р. тут реалізовано на м’ясо 3238 т свиней в живій масі, що на 1635 т, або вдвічі, більше, ніж попереднього року. Рентабельність свинини — 148 відсотків.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: