Сторінка
3

Ліплення в початковій школі: методика проведення уроків ліплення

При проведенні уроків ліплення необхідно враховувати всю програму по образотворчому мистецтву. Урок ліплення не повинен бути відірваним від інших уроків по малюванню.

На заняттях по ліпленню використовують два види роботи:

n ліплення з натури;

n ліплення за уявою на основі фонтазії.

Віддається перевага ліпленню за уявою. Цей вид роботи більш привабливий для учнів і дає можливість фантазувати. Ліплення за уявою дає можливість узагальнити результати спостережень як ціленаправлених, так і довільних ( в класі, вдома і на вулиці).

Основна задача уроків ліплення з натури - навчити дітей прийомам спостереження і якомога точніше відтворювати предмети, при цьому під точністю відтворення розуміється не копіювання, а уміння схопити головне визначення предмета.

В залежності від теми та конкретних задач урокі ліплення будуються різноманітно, але в кожному з них можна виділити спільні риси:

1) Бесіда з організацією сприйняття образів (7-10 хвилин);

2) Практична робота (25-35 хвилин);

3) Підведення підсумків уроку (5-15 хвилин).

4.Загальні вимоги до уроків.

Якщо урокиліплення добре сплановані, збагачені цікавим матеріалом, якщо учні на уроках активно думають, творчо працюють, то завжди у кожного учня вироби виходять надзвичайно цікавими.

Досягнення корисно демонструвати учням, батькам, учителям. З цією метою в школі щорічно проводять виставки дитячих виробів, які потім відправляють до районного фестивалю дитячих виробів.

Від кожного класу на виставку можуть попасти 1-2 дитячі роботи. Багато вчителів, особливо початкових класів, приготовляють виставку свого класу до свят або ж до кінця навчального року. В цих виставках приймають участь майже всі діти класу. А тому, в початкових класах, дуже важливо частіше показувати учням чого вони досягли і чому навчилися. З цією метою учителі в кінці кожного уроку демонструють кращі вироби, встановлюють на задній стіні класу відкриті полички , стелажі, де розміщуються дитячі вироби. Погані роботи висавляти не потрібно. Вчитель повинен дивитись, щоб кожний учень класу хоча б один раз на рік був учасником такої виставки, щоб вона не підносила досягнення одних і тих самих учнів.

Кращі роботи учитель за допомогою учнів відбирає для показу на святкових або звітних виставках. Підсумкові експонати повинні бути показані учням, як важливі події в їх житті.

Готуватись до кожного такого звіту потрібно не тільки на уроках, але й на позакласних роботах, не спеціально, а постійно , із дня на день.

Встановлюється така виставка більш урочисто. Порядок її відкриття продумується кожним учителем особисто, зовнішнє оформлення повинно бути не буденним, а більш святковим.

Краще всього, якщо в школі є кімната для проведення подібних виставок , тоді кожна з них могла б проводитись стільки часу, скільки потрібно для цього, щоб могли її всі подивитись.

Цією кімнатою може користуватись кожний клас по черзі, навіть можно проводити об‘єднані покази досягнень декількох класів.

5.Методика проведення уроків ліплення у початковій школі.

Методика викладення міцно зв‘язана з самою темою уроку. Методика зв‘язана з тією метою, яка стоїть перед школою.

А також насамперед пов‘язана із знанням об‘єкту дії (дитини) до якого вона застосовується.

Одна із основних задач уроків ліплення - розвиток творчого мислення учнів, тому необхідно першза все турбуватися не про те , щоб діти виліпили якійсь виріб, а про те , щоб в процесі роботи у них розвивалос визначення якості особистості і розуму. Окрім цього на уроках лілення немало важливе значення має наявність у у чнів здібностей:

1. Уміння сприйняти дійсніть і конструювати образ, уяву.

2. Художньої інтуіції, чутливості до здорової форми, гармонійності деталей.

3. Критичності, гнучкості та орігінальності мислення.

4. Пізнавальної самостійності та акивності.

Відомо, що розвиває те навчання, яке засноване на акивності, самостійності та ініціативі учнів. Але для того, щоб ці якості могли проявитись у робаті, на уроках необхідно створити відповідні умови, застосовувати відповідні цим умовам методи та прийоми навчання.

Робота за зразком спонукає дітей до механічного засвоєння матеріалу і стає серьозною перешкодою у розвитку дітей.

Розглянемо в якості приклада бесіду на уроці ліплення чашки (1 клас).

Це тема одна з традиційних в початковій школі, вона містить в собі великі пізнавальні і розвиваючі можливості для учнів. Але для досягнення поставленої мети, урок повинен бути відповідно побудований.

Порівняємо 2 види організації даного заняття.

1. Поширений на практиці варіант, коли кожна дія учнів на уроці підкорена суворому керівництву.

У вступній бесіді, учитель використовуючи зразок, пояснює з яких частин складається виріб, повторює, як діти це запам‘ятали; далі розповідає, як його можна зробити, після чого кожен учень ліпить чашку.

В результаті чого діти засвоюють будову виробу, деяки прийоми його виготовлення, розвивають та удосконалюють навички роботи з глиною (пластелином).

Але ця тема може дати значно більше в емоційно-естетичному і інтелектуальному розвитку учнів, якщо в хід уроку ввести окремі розвиваючі елементи.

Перш за все це - органічне, звичайне для даного заняття коло знань та понять, які дітям необхідно засвоїти.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»: