Сторінка
2

Міжнародна торгівля послугами та тенденції її розвитку

Світовою організацією торгівлі в Генеральній угоді про торгівлю послугами запропонована класифікація послуг по 12 секторам і 155 під секторам. (див. додаток 1).

Способи здійснення міжнародних операцій у сфері послуг

Різні характеристики послуг впливають на спосіб, яким здійснюються міжнародні операції. Якщо міжнародні операції з товарами передбачають їх фізичне переміщення з однієї країни до іншої, то тільки деякі операції з послугами передбачають рух через закордон. Однак для більшості послуг час і місце споживання не можна відокремити, що вимагає наближення постачальника послуг до споживача.

Послуги на міжнародному рівні надаються із застосуванням чотирьох способів, зокрема:

1. транскордонне постачання, тобто надання послуг через кордон. Постачальник і споживач послуги не переміщаються через кордон, його перетинає тільки послуга. Прикладами транскордонних операцій можуть бути послуги, що передаються через засоби телекомунікації чи послуги, вкладені в товар, транспортні послуги.

2. споживання за кордоном, тобто переміщення споживача до країни експортеру.

3. комерційна присутність, тобто створення комерційної присутності в країні, у якій повинні надаватися послуги.

4. присутність фізичних осіб, тобто тимчасовий переїзд фізичних осіб до іншої країни заради надання там послуг. [4, c. 204-211].

Загальна кількість послуг, якими торгують останніми двома способами, значно вища від тих, котрими торгують у випадку застосування перших двох. Однак новітні досягнення комунікаційних технологій і розвиток електронної торгівлі створюють дедалі більше можливостей для компанії надавати послуги в режимі транс кордонного переміщення, не створюючи комерційної присутності в країні-імпортера.

Можливі випадки, коли для надання послуги може використовуватися не один спосіб постачання. Наприклад, певна консультаційна послуга може бути надана засобами телекомунікації і безпосередньо присутніми фізичними особами.

Особливості міжнародних транспортних послуг та міжнародних поїздок

Міжнародний транспорт – це послуги всіх видів транспорту з переміщення предмета транспортної операції, що надаються резидентами однієї країни резидентам іншої країни

Спектр транспортних послуг широкий. Послуги класифікуються в залежності від:

v виду транспорту: водний, наземний, повітряний, космічний, трубопровідний;

v предмета транспортної операції;

v транспортної характеристики товару: сухий, насипний, штучний;

v періодичності перевезення;

v порядку проходження кордону;

v виду транспортно-технологічної системи;

v виду повідомлення;

v географічних районів перевезення [5, c. 387;3, c. 255].

Наразі широко використовуються так звані транспортні кордони, що поєднують на визначених напрямках одразу кілька видів транспорту для перевезення через територію ряду країн з відповідним фінансовим і правовим забезпеченням.

Транспортні послуги розрізняються за наступними категоріями:

v пасажирські перевезення;

v вантажні перевезення;

v послуги з оренду суден, наземного транспорту з командою та оператором;

v послуги з лагодження та ремонту транспорту;

v маневрові послуги;

v послуги щодо спуску на воду, буксирування;

v допоміжні послуши.

На обсяги міжнародної торгівлі можуть істотно впливати транспортні витрати. Транспортні витрати бувають на стільки великими, що роблять експорт і імпорт товарів не вигідними. Це призводить до зниження обсягів торгівлі, рівня спеціалізації країни, розмірів виграшу від торгівлі.

Транспортні витрати можуть впливати на територіальний поділ праці. Так, у видобувних галузях транспортні витрати на перевезення готових виробів є вищими, ніж на перевезення сировини, з якої вони виготовлені. Оскільки кінцева продукція цих галузей значно легше і дорожче сировини, переробні підприємства намагаються розташуватися поблизу джерела видобутку сировини. В обробних галузях транспортні витрати на перевезення готової продукції вищі, ніж на перевезення складових частин, з яких вона виготовлена. Тому складні підприємства розташовують поблизу ринків збуту

Головне місце на ринку транспортних послуг посідають морські перевезення, на котрі припадає 80% усього обсягу вантажообігу в світовій торгівлі.

Обсяг міжнародних морських перевезень щорічно зростає. Згідно з прогнозами до 2007 р. очікується їх щорічний приріст на 4,0%. Показником ринку морських перевезень є вантажопідйомність. Так, у 1990 р. цей показник становив 658,4 млн. т. дедвейт. (5, c. 256).

Ринок морських перевезень зростає за рахунок збільшення тоннажу розвинутих країн, на котрі припадає понад 70% всього торгового світового флоту: Греція, Японія, США, Великобританія, Норвегія, Китай, Росія, Німеччина.

Найбільший торгівельний флот у світі – у Японії. Тоннаж країн Східної і Центральної Європи складає 4% загального світового торгівельного тоннажу, країн, що розвиваються – 19,7%.

Ринок морських перевезень регулюється Брюссельською концепцією про уніфікацію деяких правил про коносамент (1924 р.) зі змінами відповідно до Брюссельського протоколу 1968 р., що визначає взаємини учасників договору морського перевезення і правовий статус коносамента, відповідальність морського перевізника за вантаж. Морські перевезення багажу та пасажирів регулюються Африканською концепцією про морські перевезення пасажирів, транспортних засобів і ручної поклажі.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Міжнародні відносини»: