Сторінка
2

Фіскальний механізм та фіскальне регулювання

Діяльність державного сектора реалізується через державні закупки, трансферти, прямі та непрямі податки, державний бюджет та державний борг, позики, розподіл податкового тягаря.

Роль держави в економічному кругообігу.

В реальній практиці не існує чистого ринку, а є змішана економіка, де поряд із суб’єктами приватного сектора економіки велику координуючу роль виконує держава. Тому в сучасних умовах модель економічного кругообігу обов’язково включає державу в особі уряду (мал. 1).

Ця модель включає всі потоки руху ресурсів та доходів між підприємствами та домогосподарствами, але тепер на ринку ресурсів та продуктів з’явився ще один суб’єкт – уряд. Це означає, що домогосподарства і підприємства взаємодіють вже не лише між собою, а й з урядом, від заходів якого теж залежить рівновага в економіці.

В моделі економічного кругообігу уряд виконує три функції:

1. Здійснює на відповідних ринках державні закупки ресурсів та продуктів і внаслідок цього несе відповідні витрати, які впливають на сукупні витрати економіки, на малюнку 1 це відображають потоки по вертикалі.

2. Уряд надає підприємствам і домогосподарствам колективні (суспільні) блага, пов’язані із утриманням бюджетної сфери ( освіти, науки, культури, медицини, національної армії, міліції тощо). Це відображають верхні горизонтальні потоки, які поєднують уряд із суб’єктами приватного сектора економіки.

3. Для здійснення своїх витрат уряд формує державні доходи за рахунок збирання податків: прибутковий податок з громадян, податки на прибуток підприємств, продуктові (непрямі податки тощо). Це все є валові податки. Але поряд з цим уряд має справу з податками зворотними. До них відносяться трансфертні платежі (пенсії, стипендії, виплати по безробіттю та страхуванню, дотації, субсидії). Валові податки за мінусом трансфертних платежів є чистими податками.

T=TA – TR , де

Т – чисті податки;

TA –валові податки;

TR – трансферти.

Наведена модель економічного кругообігу показує, як уряд може впливати на параметри економічної рівноваги.

По-перше, змінюючи обсяг державних закупок товарів та послуг, уряд має можливість адекватно впливати на сукупний попит економіки і, як результат, на обсяги виробництва.

По-друге, уряд може впливати на попит приватного сектора економіки через величину чистих податків. Змінюючи рівень оподаткування або величину трансфертних платежів, уряд може зменшувати або збільшувати доходи суб’єктів цього сектора, від яких залежить їхній попит.

Цей вплив можна прослідкувати на прикладі моделей “витрати-випуск” та “вилучення-ін΄єкції”.

1) В моделі “витрати-випуск” в межах приватної закритої економіки сукупний попит становить АД = С + І , а економічна рівновага визначається за формулою У = С + І, де:

АД - сукупний попит;

У – валовий національний продукт;

С – споживчі витрати домогосподарств;

І - інвестиційний попит підприємств.

З появою держави сукупні видатки доповнюються державними закупками (G) і сукупний попит становить:

АД = С + І + G ,

І економічна рівновага складає

У = С + І + G .

Одночасно суттєво трансформується функція споживання. Якщо в моделі без держави ДІ = У і функція споживання С = + С΄·У (ДУ – після податковий дохід;

- автономне споживання;

С΄ = - гранична схильність до споживання).

З урахуванням держави, коли з’являються чисті податки, після податковий дохід обраховується за формулою ДУ = У – Т ( де Т – податки).За цих умов функція споживання змінюється:

С = + С΄·(У – t· У) = + С΄У·(1 – t’).

Отже, поява чистих видатків зменшує споживання за будь-якого рівня доходу.

2) В моделі “вилучення-ін’єкції” рівновага за відсутності держави визначається формулою S = У, де S – величина заощаджень.

З урахуванням держави вилучення доповнюються чистими податками, а ін’єкції – державними закупівлями. Внаслідок цього формула економічної рівноваги прибирає вигляду:

S + Т = І + G .

Одночасно трансформуються заощадження.

У спрощеній моделі заощадження зводяться до приватних за формулою:

S = У – Т – С1

Якщо в модель економічної рівноваги підставити нове значення приватних заощаджень і перенести державні закупівлі в ліву частину рівняння, то отримаємо кінцевий вираз моделі економічної рівноваги:

(У – Т – С) + ( Т – G) = І , де

(У – Т – С) - приватні заощадження;

(Т – G) – державні заощадження.

Отже, економічна рівновага за методом “вилучення–ін’єкції” – це рівновага між національними заощадженнями та інвестиціями.

Зазначена модель є лише іншим виразом моделі за методом “витрати-випуск”.

У – Т – С + Т – G = У

У = С + І + G

Дане рівняння є моделлю економічної рівноваги за методом “витрати-випуск”.

Урядові витрати та сукупний попит, мультиплікативний вплив державних витрат та податків.

Під урядовими витратами розуміють витрати на утримання інституту держави., а також державні закупівлі товарів та послуг. Це можуть бути найрізноманітніші види закупок: будівництво за рахунок бюджету доріг, шкіл, медичних закладів, об’єктів культури, закупки сільськогосподарської продукції, зовнішньо-торгівельні закупки, закупки військової техніки тощо.

Політика державних витрат та податків є одним з важливих інструментів державного регулювання економіки, спрямованим на стабілізацію економічного розвитку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Макроекономіка»: