Сторінка
9

Лікувальне застосування мінеральних вод Буковини при лікуванні шлунка

Таким чином, при оцінці терапевтичної ефективності мінеральної води Дубова роща необхідно врахувати степінь компенсації запального процесу. Чітку стимулюючу дію на кислотутворюючу функцію шлунка з достовірним підвищенням годинного напруження секреції і дебіт години вільної соляної кислоти, а також нормалізуючий вплив на пепсиноутворюючу функцію мінеральна вода дає при гастриті із секреторною недостатністю в період ремісії. При загостренні захворювання терапевтична ефективність мінеральної води виражена в меншій степені.

Для порівняння отриманих результатів обслідували здорових осіб (контрольна група).

Аналіз кінцевих даних внутрішлункової рН-метрії показав безперервне виділення соляної кислоти у 79% хворих хронічним гастритом із секреторною недостатністю, переривчасте - 17%.

Після проведення курсового лікування мінеральною водою Дубова роща у більшості хворих спостерігалось виражене збільшення концентрації іонів Н, при чому найбільш чітко воно проявилось при кінцевому рН 2,3-3,4.

В окремих випадках після проведеного курсового лікування зміни показників внутрішлункової рН не спостерігалось, хоч самопочуття і загальний стан хворих покращився. У більшості із них тривалість захворювання була більше 10 років, майже у всіх були супутні захворювання )хронічний коліт та ін.).

Гастрофіброскопічні показники при хронічному гастриті в зв’язку з курсовим лікуванням мінеральною водою Дубова роща. Можливість гастрофіброскопічного контролю в процесі лікування привертає увагу багатьох дослідників, однак в доступній нам літературі не вказано даних про використання вищеуказаного методу для оцінки терапевтичної ефективності дії мінеральних вод при захворюваннях травного каналу.

Ендоскопічні дослідження хворих хронічним гастритом проводили за допомогою біопсіонного гастрофіброскопа фірми, “Олімпу” (Японія).

Дослідження проводиться натище з попереднім введенням 0,1% апропіна, а також змащуванням глотки і верхнього відділу стравохода 1% розчином дікаїна. Багато авторів рекомендують вводити хворим підшкірно 1 мл 1% розчину промедола. Це методика підготовки хворих до обстеження була змінена. З ціллю виключення впливу промедола на функціональний стан шлунка відказались від введення його.

Для знаття нервового напруження застосовували психотерапію. В усіх випадках хворі переносили дослідження спокійно.

Огляд починали з субкардинальної частини, а потім по мірі проходження апарата до приворотневої печери і воротам оглядали всі частини шлунка. Огляд значно полегшувався завдяки зміні вугла дистального кінці гастроорібросокопа і повороту апарата навкруг своєї осі.

При оцінці запальних змін в шлунку виходили із анатомічних особливостей його. А також із нормальної гостроскопічної картини, описаної Н.С. Смірновим і Н.А. Скуя.

Також використовували слідуючи критерії для розділення хворих по групах на основі результатів гастрофіброскопічного дослідження: хронічний гастрит з рівномірно і різко вираженими запальними змінами, з рівномірно (вогнищева атрофія) і різко вираженими атрофічними змінами.

Рівномірно виражені запальні зміни слизової оболонки часто спостерігались при невеликому терміні захворювання. Рідко виражені запальні зміни були в осіб молодого віку.

Велика кількість налетів слизу на стінках шлунка розглядали як виявлення доброї захисної функції організму. Запальні зміни в слизовій оболонці шлунка носили в основному вогнищевий характер. Навіть при дифузному ураженні відмічалась різна степінь вираженості запального процесу в тих чи інших участках слизової оболонки шлунка.

При гастрофіброскопічному дослідженні у частини хворих спостерігали співвідношення проліферативно-ексудативних змін з атрофічними. Враховуючи те, що всі особи з подібними змінами хворіють протягом довгого часу, розглядали це як перехідну стадію до атрофії слизової оболонки. Крім того. У більшості хворих цієї групи мали місце супутні захворювання: хронічний холецистит і холцистангіохоліт.

В результаті курсового лікування відмічено протизапальну дію мінеральної води Дубова роща у хворих з рівномірно вираженими запальними змінами: зменшення або зникнення гіперемії, набряку, налетів слизу і наявність блиску. У випадках дифузного ураження запальні зміни набули вогнщевого характеру . В слід протизапальної дії мінеральної води зникли підслизисті крововиливи, які були результатом незначного пряження запальної слизової оболонки. При атрофії слизової оболонки шлунка динаміка була незначною.

При загальній позитивній дії мінеральної води Дубова роща на функціональний стан шлунка при хронічному гастриті з секреторною недостатністю ефект лікування в більшості випадків залежить від морфологічної форми гастриту.

За даними гістологічного дослідження, проведеного в динаміці морфологічна форма гастриту в результаті курсового лікування мінеральною водою змінювалась мало. Найбільш чіткі зміни спостерігались при поверхневому гастриті. Найменш – при атрофії слизової оболонки. Однак в усіх випадках відмічалось зменшення або зникнення набряку строми слизової оболонки шлунка і клітинної інфільтрації.

В ряді випадків спостерігались стовщення раніше уточненої слизової оболонки і зменшення дистрофічних змін у епітеліальних клітинах.

При оцінці динаміки морфологічної картини слизової оболонки шлунка враховувалось, що степінь гістологічних змін різна в межах органічного участка її.

На основі гастрофіброскопічного дослідження встановлено, що запальний процес в слизовій оболонці носить вогнищевий характер. Це підтверджується і результатами прищільної гастробіопсії: морфологічна картина слизової оболонки шлунка була різна в залежності від місця взяття біопсії і степені вираженості запальних змін на цьому участку. Вогнищеві порушення спостерігались не тільки при легких змінах в слизовій оболонці шлунка, але і при дифузних пораженнях її. Гістологічні вивчення слизової оболонки різних частин шлунка свідчать про велику чи малу ступінь вираженості патологічного процесу.

Покращення самопочуття. Яке спостерігається у хворих після курсового лікування мінеральною водою Дубова роща, супроводжувалось значним зниженням запального процесу в слизовій оболонці, яке виражалося в зменшенні або зникненні гіперемії, набряку, слизі, клітинної інфільтрації.

При співвідношенні результатів гастофіброскопії і прицільної гастро біопсії з дослідженням секреторної і кислотоутворюючої функції шлунка, проведених в динаміці, відмічений певний паралелізм, по мірі наростання тонкості морфологічних змін зниження концентрації іонів водню внутрішлункового середовища було найбільш вираженим. Разом з тим при незначних структурних змінах слизової оболонки шлунка відмічено збільшення концентрації іонів водню під впливом лікування мінеральною водою Дубова роща. Л.В. Косова нова рахує що підсилення кислотоутворення під впливом мінеральної води в деякій мірі можна пояснити наростанням числа обкладних клітин залоз шлунка.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Краєзнавство, етнографія, етнологія»: