Сторінка
8

Розгляд фундаментальних понять предмету та методів галузі права у загальній теорії права та держави

Сторонами угоди на галузевому рівні є власники, об’єднання власників або уповноважені ними органи і профспілки або об’єднання профспілок або інших представницьких організацій працівників, достатні для ведення переговорів, укладення угоди та реалізації її норм на більшості підприємств, які входять до сфери їх дії.

Угода на регіональному рівні укладається між місцевими органами підприємців, якщо вони мають відповідні повноваження, і об’єднаннями профспілок або іншими уповноваженими трудовими колективами органами.

2.Відносини по участі трудових колективів у формуванні колективних умов праці.

Згідно Ст.2522 КЗпП України трудовий колектив підприємства утворюють усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством.

Трудові колективи беруть участь у формуванні колективних умов праці через укладення колективного договору, а також інших локальних нормативних актів, де зазначаються робочий час і час відпочинку, оплата праці, внутрішній трудовий розпорядок, правила преміювання та інші умови праці.

3.Відносини по участі трудових колективів в управлінні організаціями.

Межі цієї участі визначаються Законом України “Про підприємства в Україні” від 27.03.1991 р.[17] в залежності від виду трудового колективу. Якщо трудовий колектив з правом найму робочої сили (трудовий колектив працюючих власників) то має широкі повноваження по управлінню підприємством, аж до його повної ліквідації (ч.2. ст.15 цього Закону). В ч.3. ст.15 цього Закону визначені повноваження трудового колективу державного або іншого підприємства, в якому частка держави або місцевої Ради у вартості майна складає більш 50%. Вони є суттєво обмеженими порівняно з першим видом трудового колективу, бо з управлінських повноважень вони лише беруть участь у вирішенні питання про реорганізацію (виділення) підприємства, та про входження його до об’єднання підприємств.

4.Відносини по колективним переговорам.

Укладенню колективного договору, угоди передують колективні переговори які можуть розпочатися за пропозицією як трудового колективу, так і власника або уповноваженого ним органу не раніше чим за три місяці до закінчення строку дії колективного договору. Інша сторона на протязі семі днів зобов’язана розпочати переговори. Процедура ведення колективних переговорів, механізм вирішення протиріч, яки виникають у ході переговорів, регламентуються ст.10, 11, Закону України “Про колективні договори і угоди”.

Взагалі ж, колективні переговори потрібні для того, щоб перед укладенням нового колективного договору узгодити усі протиріччя між колективом робітників та працедавцем.

5.Відносини по укладенню та виконанню колективного договору та колективних угод на галузевому, регіональному і національному рівнях.

Колективний договір – це локальний нормативний правовий акт, який регулює трудові, соціально-економічні відносини між власником та робітниками даного підприємства.

Колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом з однією стороною, і однією або кількома профспілковими або іншими уповноваженими на представництво трудовим колективом органів а у випадку відсутності таких органів – представниками робітників, які вибрані та уповноважені трудовим колективом з іншої сторони.

Таке визначення сторін колективного договору чи є чітким щодо правил юридичної техніки. На думку автора, основною стороною в ньому є трудовий колектив, професійні спілки ж є тільки його представниками. Маємо проблему із визначенням і самого трудового колективу. На думку П.Д.Пилипенка у випадку укладання колективного договору з працюючими власниками взагалі втрачується смисл викладання, бо власники не можуть одночасно виступати з обох сторін договору.[18]

Колективний договір укладається на загальних зборах, (конференції) трудового колективу підприємства шляхом схвалення його проекту більшістю голосів, після цього він підписується не пізніше ніж через п’ять днів з моменту схвалення уповноваженими представниками сторін із цього моменту вступає в дію( ст.13 Закону України “Про колективні договори і угоди”).

Що ж до виконання колективного договору, то тут мається на увазі виконання зобов’язаних умов змісту колективного договору. Ці двосторонні зобов’язання вказані у Ст 7. Закону України “Про колективні договори і угоди”:

· зобов’язання щодо змін в організації виробництва і праці;

· щодо забезпечення продуктивної діяльності;

· щодо нормування і оплати праці, встановлення форм та системи заробітної плати;

· щодо встановлення гарантій, компенсацій пільг;

· щодо участі колективу у розподілі прибутку підприємства;

· щодо режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;

· щодо умов і охорони праці;

· щодо забезпечення житлово-побутового та соціального забезпечення працівників;

· щодо гарантій діяльності профспілкових органів.

За невиконання чи неналежне виконання обов’язків, покладених колективним договором на осіб, винних у цьому, можуть покладатися санкції, які передбачені статтями 18 та 19 Закону України “Про колективні договори та угоди” у виді штрафів та різних дисциплінарних стягнень.

6.Відносини по діяльності професійних спілок як представників трудових колективів в соціально-трудових відносинах і по застосуванню трудового законодавства.

Згідно ст.36 Конституції України професійні спілки є громадськими організаціями, які об’єднують громадян, що пов’язані спільними інтересами за родом їх професійної діяльності на основі вільного вибору їх членів.

Згідно розділу XVI КЗпП “Професійні спілки. Участь робітників в управлінні підприємствами, установами, організаціями” основною задачею профспілок є представництво та захист інтересів робітників перед власником. Виходячи з цих завдань, основними функціями діяльності профспілок є захисна та представницька, які доповнюються контрольними повноваженнями по дотриманню законодавства про працю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Історія, теорія держави і права»: