Сторінка
3

Давній Єгипет: ремесла і техніка, транспорт, грошова система, торгівля, оподаткування

У давньому Єгипті застосовували так зване "катане|" скло. Його плавили в тиглях, і лише після другої плавки воно набувало достатньої чистоти.

Перш ніж виготовити яку-небудь річ, ремісник брав шматок скла і знову його розігрівав. Для того, щоб зробити судину, майстер спочатку ліпив подібність такої судини з піску; потім цю форму обліплювали м'яким теплим склом, насаджували все на довгу жердину і у такому вигляді прокатували; від цього поверхня скла ставала гладкою. Якщо судину хотіли зробити нарядною, з узорами, то на нього намотували різноколірні скляні нитки, які під час плющення вдавлювалися в ще м'які скляні стінки судини. При цьому, зрозуміло, прагнули підбирати кольори так, щоб узор добре виділявся на тлі самої судини. Найчастіше такі судини робилися з темно-синього скла, а нитки брали блакитні, білі і жовті.

Щоб зуміти виготовити багатоколірне скло, склярі повинні добре знати свою справу. Звичайно в кращих майстернях були старі майстри, складання кольорових скляних мас, що володіли секретами. Шляхом дослідів майстра встановлювалося різне забарвлення скла, виходила від додавання в масу фарбників. Для отримання білого кольору треба було додавати окисел олова, для жовтого — окис| сурми і свинцю; марганець давав фіолетовий колір, марганець і мідь — чорний|; мідь в різних пропорціях офарблювала скло в синій, бірюзовий або зелений колір, інший відтінок синього виходив від збільшення кобальту.

Ретельно оберігали свої секрети старі склярі, тому що тільки завдяки цим знанням цінувалася їх праця, і славилися вироби їх майстерень.

ВИГОТОВЛЕННЯ ЦЕГЛИНИ-СИРЦЮ, ПРОЦЕС І ТЕХНОЛОГІЯ БУДІВНИЦТВА ПІРАМІД

З появою мідних знарядь праці і розвитком техніки обробки каменя вічні житла богів і померлих – храми і гробниці – стали будувати з міцнішого матеріалу – каменя. Але палаци, удома і фортеці продовжували складати з цеглини-сирцю. Тому культові і заупокійні споруди збереглися до наших днів, а цивільні будови руйнувалися.

Зображення сцен формування цеглини-сирцю і будівництва з нього раннє Нового царства не збереглися. Проте ця відсутність компенсується розписом в гробниці верховного сановника XVIII династії Рехміра, на якій детально зображені процес виготовлення цеглини-сирцю і його кладка при споруді житниці Амона. Вважають, що представлений в гробниці будівельний майданчик знаходився в Луксоре або Гурне. Вона була розташована біля невеликого квадратного водоймища, оточеного деревами, з якого два працівники черпали воду у великі високі судини із загостреним дном. Водою зволожували мул, щоб він краще змішувався з соломою, змочували його і при формуванні цегли. На розписі видно, як двоє працівників скопують мул мотиками і перемішують його. Третій працівник місить ногами суміш мула з соломою. Він же разом з працівниками, орудуючими мотиками, наповнює одержаною сумішшю кошики, які на плечах переносять до формувальника інші працівники. Працівник, що формує цеглу, акуратно заповнює мокрою сумішшю прямокутну дерев'яну форму, знімає надлишок її дощечкою і змочує поверхню водою. Подальшою стадією роботи зайнятий іншої формовщик—він| однією рукою злегка поплескував по ребру перевернутої форми, а інший підводить за ручку її протилежний кінець, щоб швидко зняти форму, не пошкодивши при цьому цеглину. За роботою формувальників спостерігає наглядач, що сидить на глиняній лавці, з палицею в руці. Дерев'яна форма для виготовлення цеглини була знайдена в поселенні XII в. до н.е. в Кахуне|. У таких же формах виготовляють сучасну цеглу-сирці.

Процес і техніка будівництва пірамід були трудомісткі і прості. Будівництво піраміди починалося з кладки центрального ядра на вирівняному майданчику кам'яного плато, для чого застосовували деякі прості пристосування. Ядро піраміди оточували щільно прилеглими стелами|, які закінчувалися ступенями-майданчиками. Кам'яні плити ядра укладали горизонтальними рядами, стін — з невеликим ухилом всередину, для досягнення більшої стійкості. Кладку ядра починали знизу, облицювання — з верхнього майданчика. Щілини між стіною і ядром забивали щебенем і шматками оббитого каменя. Кладку робили па глиняному розчині, який не відрізнявся великою міцністю. Ретельністю обробки кам'яних плит — обтісуванням і полировкой—добивались| щільного прилягання їх один до одного. Археологи безуспішно намагалися протягнути нитку між гранями суміжних плит. Щоб полегшити підйом великих кам'яних плит на верхні ряди кладки, споруджували насипи, похилих, з цеглини-сирцю і лісу-платформи. Залишки таких насипів виявлені в Медуме біля піраміди царя Хуні і в Гізі біля піраміди царя Хафра. Ліси споруджували з коротких дерев'яних балок. Блоки з'єднувалися між собою за допомогою широкого виступу — шпильки — л відповідного йому паза в іншому блоці. Для підняття тяжкості застосовували мідні крюки і канати. Щоб підняти камені, їх, можливо, поміщали також на дерев'яні гойдалки, які нахиляли і підпирали клином. Позначки, па, що збереглися, кам'яних блоках, свідчать про те, що вже в каменоломнях робилася розмітка і указувалося, куди повинен бути покладений даний блок. Називали також будівельний об'єкт, на який відправляли камінь. Для зміцнення перекриттів робили помилкові зведення. Немає сумніву, що складання точних планів і орієнтування пірамід передували їх споруді. Для того, щоб проводити розрахунки і викреслювати плани пірамідних комплексів з храмами, підземною системою каналізації і дренажу дощової води, некрополями і пірамідними поселеннями, архітектори повинні були володіти великими знаннями не тільки у області будівельної справи, але також в астрономії, практичній геометрії і гідравліці.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Історія Всесвітня»: