Сторінка
3

Інформаційні технології у проектуванні та контролінгу логістичних бізнес-процесів віртуальних підприємств

Перші українські Web-сайти підприємств виглядали як буклети, що містять тільки необхідну інформацію: адресу підприємства, телефон, спеціалізацію, перелік продуктів і запропонованих послуг. Надалі сайти запозичили технологію роботи з користувачами у кращих закордонних компаній.

Оптимальну функціональність для проектування, запуску й експлуатації сучасних Web-сайтів, призначених для електронного бізнесу малих підприємств, дає WebSphere [2], що входить до пакета IBM Small Business Suite для Linux, який є інтегрованою платформою і включає три важливі інструментальні засоби для формування електронного бізнесу та обслуговування замовників, постачальників і власних співробітників. Це інтегрований обмін повідомленнями і підтримка спільної роботи, сервер Web-додатків корпоративного рівня і сучасний сервер баз даних.

Для залучення клієнтів на Web-сайт можуть бути використані всі види реклами в Інтернеті. Досить повний план рекламної кампанії фірми, спрямований на інформування користувачів про створення фірми в Інтернеті, приведений у роботі Успенського [3]. Цей план включає: реєстрацію сервера на пошукових машинах, на тематичних Jump Station, розміщення посилань на серверах у Web-каталогах і на інших добре відвідуваних серверах. Паралельно з побудовою Web-сайта вирішується завдання інтеграції отри­маної із сайта інформації у відповідну систему автоматизації підприємства.

Закінчивши побудову Web-сайта, можна приступати до реалізації бізнес-процесів „Формування замовлення”, „Моделювання логістичних ланцюгів”, „Встановлення договірних відношень”.В основі реалізації кожного з перерахованих бізнес-процесів лежать наступні підпроцеси: пошук клієнта (партнера); узгодження умов співробітництва (часових, об’ємних, якісних і вартісних характеристик); оцінка й узгодження вартості виробу, документування відношень.

Звідси видно, що зазначені бізнес-процеси можуть бути виконані на базі інструмен­тарію систем класу CRM (Customer Relationship Management) – керування взаємовідноси­на­ми з клієнтами. Наведемо їхню коротку характеристику.

На рівні технологій CRM – це набір додатків, пов’язаних єдиною бізнес-логікою та інтегрованих у корпоративне інформаційне середовище компанії (часто у вигляді надбудови над ЕRР) на основі єдиної бази даних. Спеціальне програмне забезпечення дозволяє здійснити автоматизацію відповідних бізнес-процесів у маркетингу, продажах і обслуговуванні. Завдання CRM – охопити всі канали і точки контакту з клієнтами, створити клієнтську базу, розглядаючи її як найважливіший актив компанії.

Нині багато систем включають додатки, які реалізують окремі або всі функціональ­ності систем класу CRM. Наприклад, інструментарій Navision Attain дозволяє реалізову­вати такі взаємовідносини з клієнтами: управління контактами; ведення протоколів взаємодій; аналіз інформації про постачальників та клієнтів; управління сервісним обслуговуванням. Застосування рішень Navision/Siebel [4] дозволяє будувати ефективну стратегію взаємодії з партнерами і клієнтами на підставі Web-технологій.

Інструментарій „On line-продаж” системи SAP [5] дає клієнту цілодобовий доступ, вільне переміщення по сайту, на якому надано каталог виробів і послуг; можливість „конфігурування” продукції та перевірки виготовлення замовлення. Система дає клієнту можливість вибрати вид платежу: рахунок-фактуру, накладений платіж, кредитну картку. За допомогою SAP On-line при опрацюванні відповідних комерційних операцій ВП може з’єднуватися як з клієнтами, так і з партнерами. У SAP/R3 включено інструментарій, який реалізує повний цикл управління логістикою (починаючи від процесів обробки замовлень, управління матеріальними потоками включно до збуту готової продукції). Таким чином, оскільки Web-технологія охоплює всі продукти і сервіс фірми SAP, її додатки можуть підтримувати роботу всіх партнерів ВП. Для реалізації глобальних зв’язків у системі використовується багатомовна і багатовалютна функціональність. Використовуючи дану систему, для розробки бізнес-процесів „Формування замовлення”, „Моделювання логістичних ланцюгів”, „Встановлення договірних відношень” достат­ньо ПК, Web-браузера та пароля.

У межах зазначених бізнес-процесів повинні бути розроблені й описані регламенти взаємодії між партнерами і клієнтами ВП. Регламенти відображають головні принципи: забезпечення всіх структур ВП необхідною інформацією у потрібний час, у потрібному вигляді, у конкретному місці комп’ютерної мережі. Щодо інформаційного забезпечення ВП, актуальною проблемою є надійне управління всім, що використовується протягом життєвого циклу виробу. Основою проектування інформаційної структури, процедур і регламентів інформаційної взаємодії є описи бізнес-процесів.

Бізнес-процеси „Постачання, виготовлення”, „Збут” складаються з наступних підпро­цесів: відслідковування у часі об’ємних, вартісних і якісних параметрів логістич­них операцій, функцій, ланцюгів; узгодження, коригування та прийняття рішень; контроль рахунків, обробка платежів; доставка виробів клієнтам; післяпродажне обслуговування. Фактично такі бізнес-процеси спрямовані головним чином на управління логістичними ланцюгами матеріаль­них і грошових потоків.

У даний час багато систем включають як додатки SCM (Supply Cain Management) [6] – систему управління ланцюгами постачань. Прикладом цього можуть бути такі системи, як Navision Attain, mySAP SCM. MySAP SCM, що реалізують повний набір бізнес-процесів з управління логістичними ланцюгами в заготівлі, виробництві та збуті.

Автоматизацію документообігу ділових процесів можна робити на базі Lotus Domino and Notes – засіб збору організації, організації і розподілу інформації і знань.

Основу Lotus Domino and Notes складають три технології: електронна пошта та система пересилки повідомлень; база даних колективного користування; засоби автома­тизації ділових процедур (WorkFlow) [7].

У систему inTeam, створену на платформі Lotus Domino and Notes, поряд з іншими модулями, входять такі: „Партнер”, „Клієнти”, „Контакти”, що дозволяють здійснювати ефективну взаємодію. При розгляді бізнес-процесів життєвого циклу ВП ми обмежилися процесом „Збуту”.Однак сьогодні значна частина замовників однією з умов укладання контракту ставлять вимоги створення системи інтегрованої логістичної підтримки (ІЛП) у широкому змісті, тобто розглядається сукупність процесів, організаційно-технічних заходів і регламентів, що здійснюються на всіх етапах життєвого циклу виробу: від розробки до утилізації. Це пов’язане з тим, що іноді „витрати на володіння” значно перевищують „витрати на його закупівлю”, що має місце для наукоємних виробів. ІЛП є важливою складовою частиною CALS (Continuous Acquisition and Life Cycle Support) [8], що включає інформаційну підтримку стадій життєвого циклу виробу, що знаходяться після його продажу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: