Сторінка
5

Словник економічних термінів

Економічно-математичне моделювання - 1) опис економічних процесів і явищ у вигляді економіко-математичних моделей; 2) реалізація економіко-математичної моделі на ЕОМ; 3) машинне розв'язування економіко-математичної задачі.

Експорт (від лат. exportare — вивозити) — вивезення товарів, вироблених, добутих або вирощених у даній країні.

Еластичність попиту від доходів - коефіцієнт, який показує відносну зміну споживання (попиту) при зміні доходу на одиницю. Коефіцієнти еластичності різні для різних товарів. Від'ємні коефіцієнти для таких товарів, як хліб, продуктів низького сорту і т. д. Від'ємний коефіцієнт означає, що із збільшенням доходів споживання таких товарів не збільшується, а зменшується. Що більший коефіцієнт, то швидше збільшується споживання товарів при збільшенні доходів. Тоді говорять, що товар еластичний щодо доходу.

Еластичність попиту від цін - коефіцієнт, що показує відносну зміну попиту при зміні ціни на одиницю. Попит на товари чи блага, звичайно, прямо залежить від цін: вища ціна - нижчий попит, і - навпаки. Ступінь такої залежності вимірюють коефіцієнтом еластичності, який показує величину зміни попиту (в процентах) при зміні ціни на 1%. Якщо підвищення ціни на 1% відповідає зменшенню попиту більш як на 1%, і - навпаки, то попит еластичний (коефіцієнт еластичності більший одиниці). Якщо підвищення ціни на 1% призведе до зменшення попиту менш як на 1% - попит нееластичний (коефіцієнт менший одиниці, але більший нуля). Розрізняють товари еластичного та нееластичного попиту).

Ефективність - досягнення найбільших результатів при найменших затратах живої та уречевленої праці.

Ефективність виробництва - комплексне відображення кінцевих результатів використання засобів виробництва і робочої сили за певний проміжок часу. Узагальнюючий показник ефективності ресурсів Езр визначають за формулою: де Р - госпрозрахункова чиста продукція за зіставленими цінами (обсяг реалізованої у розрахунковому році продукції за вирахуванням матеріальних витрат, плати за ресурси, процента за кредит); П - чисельність працюючих на підприємстві; Фоб -вартість оборотних фондів підприємства; Кпеп - коефіцієнт повних витрат праці (визначається відношенням чисельності працюючих у сфері матеріального виробництва до обсягу утвореного національного доходу; застосовується для перерахунку уречевленої у виробничих фондах праці у середньорічну кількість працівників).

Ж

Життєвий рівень населення - економічна категорія, яка характеризує забезпеченість населення матеріальними, духовними благами, ступінь задоволення особистих потреб людей, що виникають на певному етапі розвитку суспільства.

З

Завод - промислове підприємство з відповідним рівнем механізації виробничих процесів.

Загальна величина доходу - включає дохід від: 1) реалізації продукції, робіт, послуг; 2) реалізації матеріальних цінностей, майна; 3) позареалізаційних операцій (надання майна в оренду, цінних паперів, товарного кредиту).

Загальна величина прибутку підприємства - включає прибуток від: 1) реалізації продукції; 2) матеріальних цінностей, майна; 3) реалізаційних операцій.

Задача дієти (або задача про раціон) - задача лінійного програмування (ЗЛП), в якій необхідно визначити такий раціон, що задовольняв би потреби людини чи тварини у поживних речовинах при мінімальній загальній вартості продуктів, що використовуються. Модель задачі можна записати так:

знайти мінімум добових витрат на продукти харчування: де с- ціна, XJ — кількість продукту під номером j, n - кількість таких продуктів при умові: , тобто в раціоні повинно бути не менше bi поживної речовини з номером і, аji- - кількість i-ої речовини в одиниці j-го продукту, При умові .

Задача заміни - полягає в прогнозі витрат, пов'язаних з оновленням устаткування, і в продуктивності найбільш економічної стратегії проведення цієї роботи. В дослідженні операцій розроблено ряд методів, які дозволяють розв'язувати задачі двох типів: а) коли потужність устаткування зменшується в процесі експлуатації (внаслідок зношеності) і воно старіє морально в результаті появи сучасних, більш досконалих машин; б) коли обладнання не старіє, але в деякий момент виходить з ладу. У першому випадку порівнюються витрати на придбання нового обладнання із процентом зношеності діючого обладнання, знаходиться оптимальний момент заміни. Для розв'язування деяких задач застосовуються методи динамічного програмування. У другому випадку визначають, які саме одиниці необхідно замінити і як часто виконувати заміну, щоб мінімізувати загальні витрати, що пов'язані з купівлею нового обладнання. В цих задачах використовуються математично-статистичні методи.

Задача про призначення - вид ЗЛП, з допомогою якої вирішуються питання: як розподілити робочих за верстатами, щоб продуктивність була найвищою або витрати на заробітну плату найменшими. В цих задачах обсяги ресурсів для виконання кожної роботи дорівнюють одиниці, тобто a.j = bi = 1 і всі хij = 1, якщо працівник і призначений на роботу j, чи дорівнюють нулю в решта випадках. Для виконання кожної роботи використовується лише один вид ресурсу, а кожен ресурс може бути використаний на одній роботі: ресурси неподільні між роботами, а роботи — між ресурсами. Кількість можливих варіантів призначень дорівнює факторіалу числа робіт і ресурсів, і є велика навіть у малій задачі. Тому для знаходження оптимального варіанта застосовуються спеціальні алгоритми.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Економічна теорія»: