Сторінка
3

Словник економічних термінів

Витрати фактичні - грошовий вираз понесених фірмою витрат: зарплата робітників і службовців, витрати на сировину, орендна плата та ін.

Відкрита модель - така, що враховує зовнішні впливи на об'єкт, що моделюється на противагу закритій, де такі впливи не беруться до уваги. Наприклад: у модель економіки вводять показники, що характеризують її експорт й імпорт. Що відкритіша модель, то більше можливих варіантів її поведінки, то ширша область допустимих розв'язків при плануванні.

Відрядна форма оплати праці - проводиться за нормами і розцінками, встановленими виходячи з розряду виконуваних робіт.

Вклади - грошові кошти населення, підприємств і організацій, що зберігаються в банках.

Власні оборотні засоби - сформовані підприємством на правах власності або надані йому в постійне користування.

Власність - багатопланова соціологічна категорія, яка виражає сукупність суспільних відносин (економічних, соціальних, правових, психологічних, національних та інших), що прямо й опосередковано стосуються привласнення предметів природи у процесі праці та привласнення матеріальних і духовних благ через соціально-економічну форму суспільного способу виробництва.

Врожайність - кількість продуктів рослинництва з одиниці земельної площі. Врожайність обчислюється в центнерах з 1 га.

Вторинні матеріальні ресурси - залишки сировини і матеріалів, відходи виробництва і споживання, які можуть бути повторно використані для виготовлення продукції.

Г

Галузь - історично складена сукупність фірм або підприємств, які виготовляють однакову або схожу продукцію.

Господарський (комерційний) розрахунок - метод господарювання підприємств, об'єднань тощо, який застосовують у процесі продуктивного використання засобів виробництва і робочої сили, привласнення і використання отриманого доходу.

Готова продукція - повністю закінчені на даному підприємстві і в даному періоді готові вироби та напівфабрикати, що відпускають іншим організаціям.

Гранична витрата - кожна додаткова (нова) витрата виробництва, що приносить ще одну одиницю продукції; один з показників, з допомогою якого фірми формують свою виробничу стратегію.

Гранична витрата на ресурси — величина приросту витрат на придбання ресурсів, зумовлена кожною додатковою одиницею ресурсу.

Гранична маржа - обов'язковий попередній мінімальний внесок при купівлі акцій.

Граничний аналіз - застосування диференціальних обчислень в економічній науці. В економічній науці широко використовуються середні величини. Диференціальні обчислення у формі граничного аналізу застосовуються в економіці при розв'язуванні задач оптимального програмування, а також моделях економічного зростання.

Граничний ефект витрат - додатковий економічний ефект (дохід чи прибуток), зумовлений додатковою витратою одиниці ресурсу при незмінній величині інших. Це границя відношення приросту результату і витрат, тобто похідна результуючої функції по даному аргументу. Граничний ефект в оптимізаційних задачах застосовується для знаходження оптимального обсягу виробництва при заданих ресурсах, а також при знаходженні оптимального розподілу обмежених ресурсів за різними напрямами їх використання.

Граничний продукт - кожний доданий продукт (продукт виробництва) від застосування додаткової (ще однієї) одиниці певного ресурсу (фактора виробництва), тобто віддача кожної нової одиниці ресурсу, залученої у виробництво.

Граничні витрати - характеризують їх приріст на одиницю приросту обсягу виробництва: Сг = ∆C/∆N, де Сг - граничні витрати; ∆С – приріст загальних витрат; ∆N - приріст обсягу продукції на одиницю його натурального виміру.

Гроші - особливий товар, який є загальним еквівалентом (рівноцінністю) при обміні товарів, є для них формою вартості.

Д

Дані — відомості про стан будь-якого об'єкта - економічного чи не економічного, великої системи чи її елемента, які представлені у формальному вигляді і призначені для опрацювання чи аналізу (або вже опрацьовані). Дані не обов'язково повинні бути числовими. На будь-якому економічному об'єкті — підприємстві, в галузі — існує велика кількість даних. Дані - це величина, число чи відношення, які вводяться в процес опрацювання чи виводяться з нього, а інформація визначається як знання, отримане з цих даних. Економічні дані можна поділити на два класи: умовно-постійні та змінні. Умовно-постійні час від часу оновлюються - це нормативи, норми, дані про виробництво. Змінні дані після розрахунку повністю змінюються - дані про запаси на складі, про продуктивність працівників.

Девальвація - знецінення національної грошової одиниці порівняно з іноземною валютою чи міжнародними валютними одиницями. Виявляється вона в зниженні курсу національної валюти. Причиною девальвації є інфляція, коли вона розвивається в різних країнах різними темпами. Девальвація може відбуватися стихійно, а може проводитись цілеспрямовано як елемент грошово-кредитної політики держави з метою впливу на розвиток економіки.

Демографічний прогноз - прогноз майбутнього приросту населення країни в цілому і його окремих сукупностей, які мають значення для комплексного прогнозування соціально-економічних процесів у суспільстві, наприклад, чисельності населення у працездатному віці, чисельності дітей, пенсіонерів та інших категорій працюючих. У математичній демографії демографічні процеси описуються моделями, в яких важливу роль відіграє вікова структура населення. Інші його параметри розглядаються як функції цієї структури. Широко використовуються так звані демографічні таблиці (таблиці народжуваності, смертності та ін.).

Демографічний цикл - повний цикл виробництва трудових ресурсів. Застосовується у моделях перспективного планування і прогнозування.

Депресія - застійний стан господарства, який наступає слідом за економічною кризою перевиробництва. Період депресії характеризується призупиненням подальшого падіння рівня виробництва, торгівлі й т. д., але одночасно з цим і малим попитом на товари, масовим безробіттям, зниженням заробітної плати працівників.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Економічна теорія»: