Сторінка
11

Словник економічних термінів

Податки - обов'язкові платежі в бюджет, які здійснюють фізичні та юридичні особи.

Попит — платоспроможна потреба або сума грошей, яку покупці можуть і мають намір заплатити за необхідні для них товари і послуги.

Почасова оплата праці робітників здійснюється за годинними (денними) тарифними ставками із застосуванням нормованих завдань або місячними окладами.

Праця - процес свідомої доцільної діяльності людей.

Предмети споживання - частина сукупного суспільного продукту, яка складається із сукупності створюваних у суспільстві матеріальних благ та послуг і призначається для життєвих потреб населення та інших видів невиробничого споживання.

Премія - форма оплати робочої сили і механізм матеріального стимулювання працівників за високі (кількісні та якісні) результати роботи.

Прибуток - 1) частина виторгу, що залишається після відшкодування усіх витрат на виробничу і комерційну діяльність підприємства; 2) чистий дохід від виробничої та комерційної діяльності підприємства; 3) різниця між ціною, за якою продають товар, і витратами на його виробництво. Максимум прибутку - один з поширених критеріїв оптимальності в задачах планування діяльності підприємств. Прибуток повинен стати основним показником оцінки роботи підприємств, оскільки він відображає розмір економічного ефекту.

Прибуток від реалізації продукції (ПР) - обчислюється як різниця між обсягом реалізованої продукції (РП) (без урахування податку на додану вартість і акцизного збору) та її повною собівартістю (С): ПР = РП - С - ПДВ.

При відрядно-преміальній системі - заробіток працівника (ЗП) складається з відрядного заробітку (Р·V) та премії (т) за досягнення певних результатів, що заохочуються. ЗП = Р·V + т.

При непрямій відрядній системі - заробіток працівника (ЗП) залежить не від його особистого виробітку, а від результатів праці працівників, що ним обслуговуються. Заробіток робітника при цій системі розраховується за формулою: ЗП = S·t·Квн; де S - погодинна тарифна ставка; t - фактично відпрацьована кількість годин цим робітником; Квн - середній коефіцієнт виконання норм виробітку всіма робітниками, що обслуговуються.

При простій погодинній оплаті - заробіток працівника (ЗП) розраховується множенням годинної тарифної ставки відповідного розряду (S) на кількість відпрацьованих годин (t): ЗП = S · t.

При прямій відрядній системі - заробіток працівника (ЗП) розраховується шляхом множення кількості одиниць виробленої продукції (V) та розцінки за одиницю продукції (Р): ЗП = Р· V.

Приріст обсягу виробленої продукції - , де Lm – чисельність вивільнених працівників за рахунок технічних і організаційних нововведень; - продуктивність праці у розрахунковому періоді; Vвn - обсяг виробленої продукції.

Прогноз - науково обґрунтована думка про можливий стан об'єкта в майбутньому чи про альтернативні шляхи і терміни досягнення цього стану. Економічні прогнози поділяються на оперативні, короткотермінові, перспективні. Також прогнози є точні та інтервальні.

Продукт - результат виробничої (економічної) діяльності. Розмежування продуктів і ресурсів в економіко-математичних моделях не проводиться однозначно: це залежить від структури та інших особливостей моделі. Кожен продукт у народному господарстві є відтворюваним ресурсом для виробництва інших продуктів. Виняток - кінцевий продукт, що виводиться за межі економічної системи.

Продуктивність праці (ПП) - показник, який характеризує кількість продукції, яка виготовлена за одиницю часу (хвилину, день, рік). Показник продуктивності праці в грошовому чи у вартісному вираженні має широке застосування. ПП = ТП(ВП)/Р, де ТП(ВП) - товарна продукція (виторг від реалізації); Р - середньоспискова чисельність працюючих. Продуктивність виражається найчастіше в грошовому, рідше в натуральному вираженні. Продуктивність праці - це ефективність виробничої діяльності людей у процесі створення матеріальних благ і послуг.

Проміжна продукція - товари або послуги для подальшої обробки, переробки або перепродажу.

Проміжний продукт - у міжгалузевому балансі - сума показників лінійок шахової таблиці першого квадранта. Міжгалузевий баланс базується на чіткому розподілі ВНП на проміжний і кінцевий. У склад проміжного продукту входять виробничі затрати предметів праці в усіх галузях.

Пропозиція - сукупність товарів та послуг на ринку, які готові продати виробники за певними цінами.

Професія - вид трудової діяльності, здійснення якої потребує відповідного комплексу спеціальних знань.

Процент — плата кредитору за користування позиченими грошима або матеріальними цінностями; один із видів доходу.

Р

Реконструкція підприємства - корінна зміна підприємства, розширення діючих і будівництво нових цехів, заміна старого обладнання з метою збільшення його виробничої міцності, поліпшення техніко-економічних показників.

Рентабельність — 1) відносний показник ефективності роботи підприємства, виражений у процентах. У загальній формі він обчислюється як відношення прибутку до витрат; 2) (від лат. rentabel - дохідність, прибутковість) показник ефективності виробництва на підприємстві, об'єднаннях та інших ланках народного господарства.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Економічна теорія»: