Сторінка
3

Гідрологічний аналіз високого тало-дощового паводку на Закарпатті у березні 2001 р. та проблеми оперативного прогнозування

Діюча в системі гідрометерологічної служби методична база для басейну Тиси розроблена в різні роки провідними науківцями Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту (УкрНДГМІ) і в даний час реалізована у вигляді Інформаційно-прогностичної системи "Тиса" (ІПС-Тиса) в Закарпатському Центрі по гідрометеорології та Українському Гідрометцентрі. ІПС-Тиса включає в себе комплекс методів розрахунку дощового, тало-дощового стоку для декількох сценаріїв розвитку погодних умов за період завчасності прогнозу. Проте, завчасність прогнозів та часто і їх точність не повною мірою задовольняють вимоги споживачів. За наявної інформаційної здатності гідрометмережі та існуючих можливостей прогнозу метеорологічних чинників, наукові розробки дозволяють складати короткострокові прогнози паводків лише по середніх та нижніх течіях річок Закарпаття (Тиса, Ріка, Боржава, Латориця, Уж)., особливо для небезпечних паводків.

Ймовірність формування паводків у верхніх частинах водозборів передбачається на основі якісного прогнозу погоди з врахуванням поточної водності у вигляді короткострокового фонового прогнозу можливої амплітуди підйомів рівнів. По мірі розвитку синоптичної та гідрологічної ситуації (отримання даних від спостережної мережі про кількість опадів та рівні води), фоновий прогноз уточнюється (посилюється), конкретизується по окремих річках, а також випускаються прогнози очікуваних рівнів в створах гідрологічних постів.

Відповідно передбачався й розвиток березневого паводку. 2-3 березня випускалися фонові короткострокові прогнози, 4-6 березня прогнози максимальних рівнів та строків їх проходження. Зокрема, 4 березня майже за добу до формування історичних максимумів березневого паводку, до органів влади та управління на державному та обласному рівнях, до засобів масової інформації була доведена інформація про можливість досягнення рівнями води історичних позначок листопадового паводку.

Завчасність прогнозів досягнення максимальних рівнів по Тисі, Латориці, пониззю Ужа і Боржави склала 17-33 години, а по гідрологічному посту Чоп (р.Тиса) 77 годин.

Список літератури

1.Бойко В.М., Кульбіда М.І., Сусідко М.М. Визначний дощовий паводок на річках Закарпаття в листопаді 1998 р. // Наукові праці УкрНДГМІ, 1999.- Вип.247. 2.Гідрометеорологічні умови формування та розвитку дощового паводку на річках Закарпаття у листопаді 1998 року. // Технічний звіт УкрГМЦ, К., 1998. 3.Сусідко М.М., Лук'янець О.І. Можливості оцінювання річкового стоку в Карпатах на найближчі роки з урахуванням його багаторічних коливань. // Наукові праці УкрНДГМІ, 1998.- Вип.246. 4.Разработать систему непрерывных автоматизированных прогнозов дождевых и тало-дождевых паводков для бассейна Тисы. // Отчет о научно-исследовательской работе. УкрНДГМИ, К.,1988.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: