Сторінка
4

Бонітування ґрунтів і якісна оцінка земель

Бонітетна ціна землі враховує якість землі, визначену за агрономічними властивостями (вміст і запаси гумусу, елементів живлення, гранулометричний склад, поправки на еродованість, гідроморфність, солонцюватість, кам'янистість). Бонітування ґрунтів за агрономічними властивостями було проведено у 1993 році згідно із завданням Кабінету Міністрів України, і бал бонітету конкретної ділянки землі є найоб'єктивнішим показником її якості.

Враховуючи вищенаведені фактори, можуть застосовуватись два методичних підходи до визначення ціни землі. Перший враховує агровиробничу якість землі (бонітетна оцінка землі) і стабільний безкризовий розвиток економіки:

де Ц — ціна землі, яка з метою порівняння із цінами в розвинутих країнах визначається у доларах США;

20 — чистий прибуток з 1 га пшениці, ц, який становить 1/3 природноекономічного потенціалу озимої пшениці з 1 га ріллі (за даними науковців 60 ц/га) при 41 балу бонітету;

Б — бонітетна оцінка землі;

41 — середньозважений бал бонітету землі в Україні;

С — ціна 1 ц пшениці (С = 12 дол. за 1 ц );

r — банківська норма відсотка.

Зазначимо, що при визначенні ціни землі слід брати ті культури, вирощування яких найбільш прибуткове і характерне для даної природноекономічної зони. Наприклад, для штату Айова США такими культурами є соя, кукурудза, а для Лісостепу України — пшениця, цукрові буряки та соняшник. Розрахунки стартової ціни землі за допомогою поданої формули наведено у таблиці 3.15.

Другий підхід, загальноприйнятий для ринкової економіки, враховує надходження чистого прибутку в результаті використання землі та банківську норму відсотка:

де Д — чистий прибуток від вирощування стратегічної культури;

r — банківська норма відсотка.

3.15. Стартова ціна землі в Україні залежно від природноекономічних умов господарювання (за бонітетом землі) у безкризовий період

Таким чином, із створенням ринку землі в період аграрної кризи, коли ефективність вирощування стратегічних культур низька, а банківська норма відсотка висока, ціна землі буде в кілька разів нижчою порівнянне з її товарним потенціалом. Цей фактор слід враховувати при переході до вільної купівлі-продажу землі, визначенні стартової ціни під час аукціонних торгів і передачі землі у заставу при одержанні кредитів у земельних та інших банках. Графічно можна показати залежність ціни землі від ефективності вирощування стратегічних культур і банківської норми відсотка. Одержані криві покажуть залежність ціни землі за умови одержання чистого прибутку з 1 га стратегічної культури: а — 250 дол./га; б — 200; в — 150; г — 100; д — 50 дол./га.

Література:

1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ – 2004 р. 2 томи.

2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: