Сторінка
1

Урок з природознавства: Гори Карпати. Рослинний і тваринний світ

Мета уроку: формувати в учнів поняття “гори” формувати уявлення про зміни рослинного і тваринного світу, розвивати просторові уявлення та пізнавальні інтереси;

виховати бережливе ставлення до природи;

розкривати екологічну та практичну цінність природи.

Обладнання: фізична карта України,

карта природних зон;

краєвиди гір,

гербарії;

малюнки рослин і тварин.

Хід уроку

І. Хвилина спостережень.

Робота з зошитами і календарем природи, узагальнення спостереження, проведених учнями в природі.

ІІ. Перевірка знань здобутих на попередніх уроках:

1. Фронтальна перевірка.

Гра “Екскурсія на Південний берег Криму”.

Клас поділений на 4 групи по 7 чоловік. Кожна група має свого екскурсовода.

Завдання для екскурсоводів.

1 екскурсовод: Описати море (за картинкою), розказати про його використання людиною.

2 екскурсовод: Розказати про рослинний світ Південного берега Криму.

Значення цих рослин для людини.

3 екскурсовод: Розказати про тваринний світ. Показати зображення на малюнках.

4 екскурсовод: Охорона рослинного і тваринного світу Південного берега Криму. Заповідники Південного берега Криму.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Розгляньте фізичну карту. Які гори є в Україні? Покажіть їх.

Із яких частин складається гора?

За умовними знаками визначити, які гори вищі.

Хто з вас бував в Карпатах? Розкажіть.

IV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Діти показують на карті Карпати.

Ми сьогодні вирушимо в заочну мандрівку в Карпати.

Покажіть найвищу вершину Карпат. Як вона називається? Говерла має висоту 2061 м.

– Як утворюються і старіють гори?

Пригадайте корисні копалини (гірські породи). Серед гірських порід є радіоактивні.

Вчитель: На великих глибинах, у надрах планети під час їх розпаду виділяється значна кількість тепла. Воно поступово нагромаджується і перетворює гірські породи у розжарену масу з температурою в кілька тисяч градусів. При цьому зростає тиск газів і пара води. У надрах землі утворюється величезна сила, здатна спричинювати землетруси, виверження, вулканів, раптові та поверхневі коливання поверхні суші й дна морів. Унаслідок цього утворюються гори.

Ученими доведено, що навісці гір багато мільйонів років тому було море, заселене безліччю тварин.

Мільйони років тому на місцевості, де тепер Карпати, відбувалися землетруси і стиснення поверхні з боків. Місцевість згиналася в складки, утворюючи гірські хребти. Нам здається, гори існують вічно. Справді, їх вік обчислюється десятками мільйонів років, але гори старіють. Карпати – молоді гори, їх утворення ще триває.

– Які ріки течуть у Карпатах?

Коли вони найбільше повноводні?

Робота з підручником (стор. 131-134)

– Які водойми, крім рік, зустрічаються в Карпатах.

– Усіх загартовує своєю красою озеро Синевир. У народі його називають “Морським оком”

Легенда про озеро Синевир.

Діафільм “Карпати”

Високо в горах не видно листяних дерев.

Там трапляються смерека, гірська сосна, ялиця.

Чим нижче: галявини. На галявинах з’являються кущики чорниці з чорними ягодами і брусниці з червоними ягодами.

Навіть хвойні дерева, які ростуть тільки в Карпатах.

Чим вище – ліс рідшає, зникають дерева, кущі і ми бачимо розкішні луки – полонини.

Тут ростуть: конюшина, звіробій, деревій, гадючник.

Під охороною такі рослини: лілія лісова, нарцис.

Гра “Відгадай слово”

Цієї квітки цвіт красивий

Ніжить сонце золоте.

Той, хто сильний і сміливий

Серед скель її знайде (Едельвейс)

Пісня про “Едельвейс”

Піднімаючись від підніжжя гори до її вершини ми спочатку бачили: листяний, потім хвойний ліс і нарешті – полонини.

Де найтепліше у горах?

Найхолодніше? Чому?

Висновок: від підніжжя гори до її вершини температура повітря знижується, стає холодніше, тому й змінюється рослинний світ.

На дошці малюнки із зображенням тварин.

Гра “Знайди зайву тварину”

Бурий сайгак, ведмідь, дикий кабан, заєць, рись, зубри.

Яка тварина зайва (сайгак). Чому?

Ця тварина живе в степах.

Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі, вушка є у них довгенькі.

В лісі грались веселились, працювати вже втомились.

А щоб добре працювати, треба трішки пострибати.

Відпочили, розім’ялись – й до роботи знову взялись.

Самостійна робота.

По фізичній карті назвати корисні копалини, які добувають у Карпатах – це І група. ІІ група – які водяться риби у ріках.

Нафта, газ, вугілля, камінна і кухонна сіль, ртуть, поліметали, мармур.

Чималі запаси сірки, золота.

В Українських Карпатах нараховується понад 500 мінеральних джерел.

– у Трускавці, Моршині, Сваляві.

У горах займаються вівчарством. На полонинах випасають овець. Заготовляють деревину для будівництва, меблевих фабрик.

V. Систематизація, узагальнення засвоєних знань.

Гра “Це цікаво знати”

Клас поділено на 2 групи.

На дошці записані назви рослин і тварин. Кожен учень першої команди дає запитання другій команді.

У яких лісах водиться бурий ведмідь?

Розказати про нього.

Де в Карпатах росте конюшина?

Що відомо про неї?

Тварини

Бурий ведмідь

Дикий кабан

Козуля

Благородний олень

Карпатська білка

Куниця

Заєць

Рись

Миша лісова

Тритон карпатський

Рослини

Модрина

Смерека

Ялівець

Чорниця

Дуб

Липа

Бук

Малина

Ліщина

Конюшина

VII. Підсумок уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю “Карпати”.

Скласти розповідь про Карпати.



Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: