Сторінка
10

Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС

Основні вимоги до цієї програми були: максимально можливий обсяг проведеного автоматично геокодування, вбудовування в таблицю вибірки стовпця з діагностикою полегшуючий пошук помилок у даних, приписування адресній схемі "вагових" характеристик для спрощення інтерпретації отриманих результатів, простота у використанні для кінцевого користувача не є фахівцем у ГІС -технологіях.

Просторовий аналіз отриманих результатів виробляється за допомогою стандартних засобів ГІС Mapinfo. Насамперед це тематичні карти. На основі таблиці вибірки з приєднаними графічними об'єктами можна робити різноманітні тематичні карти проводячи при цьому будь-які додаткові обчислення (у тому числі топологічні: включення об'єктів, перетинання областей і т.п.). Варто підкреслити, що можна представити інформацію в будь-якому виді, якому можна формально описати. Є також додаткова можливість швидко і наочно побачити результати геокодуовання за допомогою стандартної тематичної карти, що спирається на стовпець "objects" таблиці адресної схеми.

Які зміни в інформаційній, технічній, програмній підтримці проведення зонування у великих російських містах відбудуться в найближчі роки? По-перше зміняться електронні карти. Повсюдно буде відбуватися перехід з тимчасових, "робітників" карт на карти виготовлені професійно і сертифіковані на визначений масштаб. Такі карти розуміється виготовляються не тільки для задач зонирования. Це довгий, дорогий процес, використовуватися така карта повинна спільно різноманітними міськими службами, міністерствами, може бути великим бізнесом. Фінансування виготовлення такої електронної карти в сучасних умовах повинне бути змішаним, за участю обласного і міського бюджету, із залученням засобів міністерств, що будуть неї використовувати. Прикладом може служити Самара (1999 р.), де керуванням міського архітектора ведеться така робота. Планується, що карта буде виготовлятися в Москві на Центральному геодезичному підприємстві, займе це орієнтовно 2 роки, буде коштувати приблизно 100 млн. карбованців (4 млн $), повинна бути сертифікована і буде відповідати масштабу 1:500. Основою для виготовлення такої карти послужать існуючі матеріали сучасного аерофотознімання, що в наших умовах набагато надають перевагу сканування і векторизації існуючих планшетів. Розуміються підземні комунікації будуть уводитися з планшетів відповідними службами. Працювати з повною картою великого міста масштабу 1:500 з одночасним використанням великої кількості шарів на сучасної персональному комп'ютері практично неможливо. Але прогрес обчислювальної техніки такий, що можна припустити, що через два роки це буде цілком реально. У будь-якому випадку карту такого масштабу варто розбивати не тільки на шари, але і на територіальні фрагменти; це можуть бути райони, функціональні зони й інші осмислені елементи планування, але бажано не планшети. Така розбивка для зручності роботи повинна підтримуватися спеціальним програмним забезпеченням. Перед групою зонування встане проблема переносу границь зон і іншої напрацьованої на старих картах інформації на нову електронну карту. Це можна зробити за допомогою спеціальних програм перетворення (наприклад включених до складу GeoDraw) або просто перемалювати, що повинно зайняти усього кілька днів.

По-друге зміниться спосіб використовувати електронну карту в ГІС. Зараз це в основному (майже на 100%) рішення задач уведення графічної інформації, найпростіший опис такої інформації у відповідній таблиці (ідентифікатор типу, назва, коментар, у кращому випадку адреси для будинків), рішення задач висновку карт на печатку або перекладу інформації в інший формат. В найближчі роки буде впевнено рости частка аналітичних задач з використанням методів математичного моделювання процесів і прогнозування на інформаційній основі добре проробленої електронної карти й існуючих реляційних БД. Методологічна основа і навіть алгоритми рішення різноманітних задач містобудування були розроблені ще до поширення ПК, уже зараз існує багато відповідних програмних засобів на ПК, багато хто з цих засобів убудовані в ГІС (насамперед у Arc/Info і MGE). В найближчі роки ці засоби будуть застосовуватися й у ГІС, адаптованих до задач правового зонування, а також і будуть розроблені спеціалізовані програмні засоби.

Визначати конкретні напрямки розвитку "ГІС правового зонування" повинні фахівці як у центрі (при наявності центрального фінансування), так і на місцях - у міській адміністрації, в офісі міського архітектора. Для правильного вибору цілей необхідно, щоб фахівці мали високу кваліфікацію. У зв'язку з цим здобуває велике значення підготовка фахівців. В даний час у Москві існує ряд організацій, що надають різноманітну інформацію з ГІС технологіям: семінари і виставки як загальної спрямованості, так і спеціалізовані, видання ряду спеціальних журналів і Щорічний огляд, спеціалізовані курси і консультації.

На закінчення скажемо про тім значенні, що повинна мати в майбутньому глобальна мережа Internet для реалізації ГІС технологій у проекті по зонуванню. У розвитих капіталістичних країнах, де є система покупок у Internet, уже можна переглядати, замовляти й одержувати по модему існуючі векторні карти міст, цифрові знімки з космоса, будь-яке апаратне і програмне забезпечення. Це джерело зведень про новітні технології, місце де можна обговорити будь-які проблеми; це служить інтенсивному розвитку наукомістких технологій, у тому числі ГІС. Специфіка використання ресурсів Мережі в проекті зонування складається насамперед у використанні необмеженого доступу до результатів проекту: текстам відповідних законів і постанов і карті міста з указівкою границь зон. Це не скасовує традиційних методів поширення друкованих матеріалів, тим більше, що найближчим часом доступ у Internet у нашій країні буде як і раніше обмежений. Для доступу до матеріалів необхідно створити спеціальний Web-сайт для кожного міста, крім цього корисно мати сайт у центрі (у Москві). Фінансування міського сайта не представляє труднощів, навпроти, місто може одержувати додаткові гроші від місцевого великого бізнесу, рекламу якого легко розмістити на такому сайте. Велику роль для міського бюджету може грати розміщення інформації про аукціони нерухомості з метою залучення інвесторів не тільки усередині країни, але і зарубежем. Обслуговування сайта повинне лягати на фахівців працюючих з ГІС, тому що найбільш складна частина Web-сайта зв'язана з картою.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: