Сторінка
2

Значення гідрологічних і гідроекологічних дисциплін у підготовці географів

* Примітка. Дисципліни які введені за новим навчальним планом, починаючи з 1995 - 1996 навчального року.

Кафедра забезпечує викладання 8 навчальних дисциплін, з яких 2 є нормативними (“Загальна гідрологія” - 56 год. і “Основи океанології” - 54 год.), що читаються для всього потоку студентів факультету, відповідно I і II курсів (табл.). Це дисципліни, які закладають гідрологічну частину географічних знань у сукупності з іншими, що читаються на факультеті. 6 навчальних дисциплін - це фахові дисципліни для студентів окремих кафедр: “Гідрогеологія та охорона підземних вод” – 28 год. та “Основи руслознавства”- 28 год., IV курс, геоморфологи; “Основи гідроекології», IV курс фізико-географи і геоекологи - 42 год; “Гідрологія України” та “Водні рекреаційні ресурси України”, IV курс географи України - по 42 год і “Прикладна гідроекологія”, ІІІ курс географи України – 42 год.

Важливим аспектом в підготовці фахівців-географів є набуття ними не лише теоретичних, а й практичних гідролого-гідрохімічних навичок. Цьому сприяють навчальні гідрологічні практики, що забезпечують набуття навичок у студентів-географів із вміння характеризувати та аналізувати кількісні та якісні показники водних об”єктів. Це сприяє формуванню у студентів загального географічного світогляду, а також коректному та усвідомленому ними тлумаченню гідрологічних та гідрохімічних термінів. Прикладом реалізації такого підходу є проведення навчальної гідрологічної та гідрохімічної практики зі студентами І курсу на базі Канівського природного заповідника обсягом 36 годин.

Для випускників, які закінчили географічний факультет, кілька років назад буде незвичним бачити такий широкий перелік навчальних гідрологічних і гідроекологічних дисциплін. Дійсно, раніше кафедра забезпечувала викладання лише “Загальної гідрології” і “Гідрогеології”, але з 1995-1996 навчального року за новим планом цей список значно розширився завдяки деканату географічного факультету, а також завдяки кафедрам, які запропонували нові дисципліни гідролого-гідроекологічного спрямування. Причому, що стосується цих кафедр, то в деяких випадках уведення нового спецкурсу в їхній навчальний план було пов`язано з інтересом до досліджень чи методичних напрацювань конкретного викладача кафедри гідрології і гідрохімії.

Проаналізуємо, як забезпечені вітчизняними підручниками і посібниками ті навчальні дисципліни, про які йде мова. З двох нормативних курсів один “Загальна гідрологія” на сьогоднішний день забезпечений підручником колективу авторів кафедри виданим у 2000 р. (автори С.С.Левківський, В.К.Хільчевський, О.Г.Ободовський та ін., за ред. С.М.Лисогора). Що ж стосується другого нормативного курсу “Основи океанології”, то з цього курсу поданий у видавництво в 2000 р. рукопис підручника (автори В.К.Хільчевський, і С.С.Дубняк). Із спецдисциплін лише “Основи руслознавства” забезпечені навчальним посібником “Руслові процеси” О.Г.Ободовського.

Таким чином, стосовно випуску навчально-методичної літератури для студентів інших кафедр географічного профілю можна констатувати, що кафедрі гідрології та гідрохімії ще багато треба працювати в цьому напрямку.

Розширення переліку гідрологічних і гідроекологічних дисциплін зумовлено необхідністю поглиблення географами знань, які дають можливість фахово оцінювати антропогенний вплив на географічну оболонку, в межах якої взаємодіють літосфера, гідросфера, нижні шари атмосфери і біосфера. Причому такі дослідження географами проводяться як на комплексному ландшафтному рівні, так і з акцентом на конкретні водні об`єкти, водогосподарські заходи, процеси забруднення поверхневої частини гідросфери. Хотілося б навести приклади тем, поки що невеликих досліджень студентів кафедри фізичної географії і геоекології - їх дипломних робіт. Дані взяті за 1996-2000рр. Так, 24 дипломні роботи фізико-географів і геоекологів мають тематику, пов`язану з водними проблемами, причому досліджуються не стільки гідрологічні питання, а більше гідрохімічні:

1996 р.

- Порівняльний аналіз факторів формування екологічної ситуації в басейнах річок Росі і Десни.

- Оцінка ландшафтів за умовами міграції радіонуклідів (на прикладі Київського Полісся).

- Екологічна ситуація в басейні р.Дніпро.

- Еколого-економічні заходи по збереженню і оздоровленню водойм м.Києва та розвитку його природно-рекреаційного потенціалу.

- Екологічна оцінка природних умов каскаду дніпровських водосховищ за розподілом і трансформацією органічних речовин.

- Екологічний аналіз центральної частини басейну р.Десна.

1997 р.

- Водогосподарський комплекс України: регіональні особливості водозабезпечення та водокористування.

- Радіоекологічний стан Волинського Полісся.

- Тепловий вплив ТЕС і АЕС на екологічний стан водойм-охолоджувачів степової зони України.

- Геоекологічний аналіз басейну Дніпра.

- Осушувальні меліорації в Сумській області.

1998 р.

- Геоекологічна характеристика дніпровських водосховищ.

- Еколого-економічні основи раціонального використання та охорони водних ресурсів.

- Осушувальні меліорації та їх вплив на екологічну ситуацію в Українському Поліссі.

1999 р.

- Екологічна оцінка центральної частини р.Десни.

- Географічні основи водних меліорацій в Україні.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: