Сторінка
6

Сучасна бухгалтерія та сучасний бухгалтер в Україні

Проведення інвентаризації майна і фінансових зобов'язань та відображення її результатів в бухгалтерському обліку є обов'язковим.

Постулати, принципи і правила визначають основні етапи облікової процедури, способи відображення господарських операцій в системі обліку, тобто облікова процедура - це умови реалізації правил ведення бухгалтерського обліку.

До процедур обліку відносяться такі питання, як документування операцій, збір і обробка документів, способи групування, послідовність записів у регістри синтетичного та аналітичного обліку, спосіб заповнення Головної книги та звітності. Обліковий процес - це здійснення облікових робіт в певній послідовності, за окремими стадіями, які тісно пов'язані між собою і представляють єдину систему. Основні стадії облікового процесу - це виявлення, вимірювання і первинна реєстрація явищ, що обліковуються; обробка первинної інформації і отримання облікових показників з необхідною деталізацією та групуванням з одночасною перевіркою правильності цих показників.

БУХГАЛТЕРСЬКА ПРОФЕСІЯ ТА ЇЇ МАЙБУТНЄ

Професія бухгалтера має великий спадок не тільки тому, що вона є однією з найбільш давніх професій, а, головним чином, в силу того, що мистецтво запису і співвідношення вперше знайшло втілення в якості інструменту обліку.

Одним з невід'ємних елементів економіки є розвинута і ефективно організована бухгалтерська справа. Бухгалтери відіграють життєво важливу роль в наданні доказової і правильної інформації, необхідної для прийняття рішень щодо постачання, найму кадрів і використання ресурсів, від чого залежить ефективність ринкової економіки. Це стосується як внутрішніх бухгалтерів, які обслуговують підприємства шляхом надання інформації для прийняття управлінських рішень, так і зовнішніх, однією з основних функцій яких є полегшення функціонування ринку капіталу за рахунок забезпечення достовірності фінансових звітів підприємств.

Бухгалтерський облік - це те, що згідно із заданими правилами робить бухгалтер.

Бухгалтери, природно, бувають різні: погані та хороші, у зв'язку з чим в 1927 р. висловився знаменитий американський аудитор Р. Монтгомері: "хороший облік - наслідок роботи хороших бухгалтерів".

Бухгалтерська професія - професія чесних людей. Неоціненний внесок саме в таку її інтерпретацію вніс основоположник бухгалтерської науки Лука Пачолі. Моральна чистота і бездоганна чесність проникли через усе його вчення про рахунки і записи.

В основі рахівництва, як вже зазначалось, лежить процедура і саме вона зумовлює всю практичну роботу бухгалтера. Бути бухгалтером-практиком - означає володіти цією процедурою, вміти за її допомогою вирішувати облікові задачі, тобто реєструвати факти господарського життя, відображати господарські процеси і керувати ними. Облікова процедура дозволяє замість дійсних об'єктів працювати з їх символьними зображеннями так само, як людина замість огляду місцевості вивчає її карту.

Справжній бухгалтер повинен завжди сумніватися в даних, які він отримує, і в інформації, яку представляє. Вивчаючи кожний факт господарського життя, зважуючи його, бухгалтер і користувачі даними обліку повинні керуватися правилом: more likely than not - більш ймовірне, ніж ні, прийнятому в США, і при цьому пам'ятати, що "сумнів, - як писав Дайте, - приносить не менший присмак, ніж знання".

Як наслідок, набуває актуальності питання розробки теоретичних аспектів бухгалтерського обліку, які б сприяли задоволенню потреб соціальне орієнтованого суспільства. Тому на підприємствах високорозвинутих країн складалась система працівників з бухгалтерського обліку, які вирішують проблеми, породжені складністю та великим обсягом облікової інформації. На сьогодні такі працівники повинні, поряд із загальним керівництвом економікою підприємства, забезпечувати ефективну роботу облікової служби, контроль за правильністю ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, організовувати облік відповідно до потреб внутрішніх і зовнішніх користувачів.

Традиційно, саме головний бухгалтер несе юридичну і моральну відповідальність за законність та ефективність використання фінансових і матеріальних ресурсів підприємства, господарських операцій, що здійснюються. За ним зберігається правило другого підпису, яке закріплює контрольні функції бухгалтерії. Однак, справжній престиж професії визначається не формальними правами, а об'єктивними потребами суспільства. В умовах ринкових відносин, заснованих на послідовному застосуванні економічних методів управління, підвищуються вимоги до інформаційного забезпечення і підсилюються управлінські аспекти обліку. Бухгалтер сьогодення повинен володіти не тільки новими методами роботи, але й новими уявленнями про ту систему управління, в рамках якої вони повинні застосовуватись.

В останній час попит на бухгалтерські послуги різко збільшився, але й змінилися вимоги до їх якості.

В той же час зміна статусу бухгалтера в нових умовах діяльності дає йому й нову альтернативу. Формування ринку бухгалтерських послуг здійснюється двома шляхами. З одного боку, аудиторська фірма надає консультативну допомогу з питань обліку, з іншого - гостро постає проблема залучення кваліфікованого бухгалтера на контрактній або постійній основі.

В умовах господарської самостійності підприємств значення бухгалтерської служби та облікової інформації різко підвищується. Нова система повинна спрямовувати управлінців на правильний шлях. Наприклад, вона не повинна допустити помилки, що вкладати кошти в обладнання вигідніше, ніж у програмне забезпечення або на підготовку кадрів. Адже ця "вигода" буде явною тільки тому, що вартість техніки розподіляється рівномірно за бухгалтерськими рахунками протягом кількох років, а інвестиції в людський капітал негайно знизять поточний рівень рентабельності виробництва.

Ведення бізнесу в ринкових умовах висуває підвищені вимоги і до якості інформації, яка повинна бути пристосована до запитів користувачів, вирішення їх проблем. Завдання бухгалтера або бухгалтерської служби полягає у формуванні якісної, достовірної і повної інформації про ведення

господарської діяльності та її результати, її правильне використання дозволить зробити оптимальними управлінські та фінансові рішення. Неточності, помилки, несвоєчасність подання інформації можуть не лише завдати збитків, але й призвести до банкрутства підприємства. Високий ступінь залежності від якості бухгалтерської інформації для прийняття управлінських і фінансових рішень визначає роль бухгалтера в процесі розвитку бізнесу в будь-якій сфері діяльності будь-якої країні.

Рівень розвитку бухгалтерської справи в різних країнах неоднаковий. Ситуація в країнах Східної Європи, де триває процес переходу від планової економіки до ринку, значно відрізняється від стану в Західній Європі, де ринкова економіка функціонує протягом десятиліть, а, отже, облікова справа володіє досвідом, накопиченим не одним поколінням бухгалтерів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: