Сторінка
1

Облік операцій на поточному , рахунку в національній валюті

Порядок відкриття поточних рахунків у банку

Будь-яка форма підприємницької діяльності передба­чає активний обмін коштами. Посередниками в цих роз­рахунках є спеціальні державні та комерційні господар­ські одиниці — банки.

У процесі господарської діяльності постійно здійсню­ються допоміжні грошові розрахунки між підприємства­ми, між підприємством і бюджетом, органами страхуван­ня, громадськими організаціями, фізичними особами, завдяки чому завершується перетворення грошової фор­ми виділених коштів на виробничі запаси, одержання гронової виручки та чистого прибутку, що міститься в ній. Отже, грошові розрахунки – найважливіший фактор обороту коштів, а їхнє своєчасне завершення — необ­хідна умова безперервного процесу виробництва.

Усі юридичні особи, незалежно від форм власності, а також фізичні особи — громадяни України, іноземні гро­мадяни, особи без громадянства, що є суб'єктами підпри­ємницької діяльності, — здійснюють між собою розра­хунки за товари, роботи, послуги та цінні папери.

Для зберігання коштів і здійснення всіх видів розра­хункових, кредитних і касових операцій юридичним осо­бам — суб'єктам підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, а також фізичним особам банки від­кривають рахунки.

Правовідносини, що виникають у клієнтів банків під час відкриття поточних, депозитних, кредитних рахунків у національній та іноземній валюті, регулює Інструкція «Про відкриття банками рахунків в національній і іно­земній валюті», затверджена постановою Правління НБУ від 18. 12. 1998 р. № 527.

Підприємства, їхні відокремлені підрозділи, фізичні особи (в тому числі фізичні особи — суб'єкти підприєм­ницької діяльності) можуть відкривати поточні та інші рахунки в будь-яких банках України та інших держав за власним вибором і за згодою цих банків. Власник рахун­ка протягом трьох робочих днів від дня відкриття або закриття рахунка повідомляє номер цього рахунка по­датковому органу за місцем своєї реєстрації і банкам, у яких уже мав відкриті рахунки в національній чи іно­земній валюті. Поточні рахунки в національній валюті відкривають для підприємств, що здійснюють науково-дослідницьку, виробничу та іншу комерційну діяльність з метою одержання прибутку, мають основні та оборотні засоби і самостійний баланс. З поточного рахунка здій­снюють операції, що забезпечують комерційну та іншу діяльність підприємства (розрахунки за товарно-мате­ріальні цінності з постачальниками і покупцями продук­ції; надання та одержання послуг; одержання заробітної плати й сплата обов'язкових платежів до бюджету і дер­жавних фондів; операції, пов'язані з забезпеченням влас­них матеріально-побутових потреб, та інші згідно із ста­тутною діяльністю підприємства).

Підприємствам, що мають філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які знаходяться на окремому балансі та є самостійними платниками податку, а також структурним підрозділам, які відокремлюються в процесі приватизації, за клопотанням власника основного ра­хунка і за згодою установи банку, в якому відкривається поточний рахунок, можуть бути відкриті поточні рахун­ки для здійснення розрахунків за місцезнаходженням цих підрозділів.

При відкритті всіх видів рахунків банк повинен у триденний строк повідомити про це податкову інспекцію за місцем реєстрації власника рахунка.

Для відкриття поточного рахунка в банк подають та­кі документи:

1. Заяву про відкриття рахунка.

2. Копію свідоцтва про державну реєстрацію підпри­ємства у виконавчих органах влади.

3. Копію рішення про створення, реорганізацію під­приємства, засвідчену нотаріально або органом, що прий­няв таке рішення.

4. Копію належним чином зареєстрованого статуту (положення), засвідчену нотаріально. Установа банку, в якому відкриваються рахунки (субрахунки), робить від­мітку про відкриття такого рахунка на примірнику ста­туту (положення), на якому зроблено відмітку податкової інспекції про реєстрацію підприємства в податкових ор­ганах, відтак цей примірник повертають власнику рахун­ка.

5. Копію документа, який підтверджує, що підпри­ємство взято на облік у податкових органах.

6. Картку зі зразками підписів директора та його зас­тупника, головного бухгалтера та його заступника і від­битком печатки.

7. Копію документа про реєстрацію в органах Пенсій­ного фонду України, засвідчену нотаріально або органом, який здійснює реєстрацію.

8. Копію документа про реєстрацію в органах Фонду соціального страхування України, засвідчену нотаріаль­но або органом, який здійснює реєстрацію.

Орендні підприємства додатково подають нотаріально засвідчену копію договору про оренду. Суб'єкти підпри­ємницької діяльності (повні командитні товариства, фер­мерські господарства, підприємці без створення юридич­ної особи тощо), наявність статуту для яких не передба­чено законом, статут для відкриття рахунка не подають.

Картку зі зразками підписів та відбитком печатки по­дають усі юридичні особи та інші суб'єкти підприємниць­кої діяльності (незалежно від форм власності), яким від­кривають рахунки в установах банків.

Право першого підпису належить керівнику підпри­ємства, якому відкривають рахунок, а також іншим по­садовим особам, уповноваженим керівником. Право дру­гого підпису належить головному бухгалтеру та уповно­важеним ним особам. Якщо посада головного бухгалтера не передбачена або в разі, коли ця посада тимчасово не заміщена тощо, власник рахунка робить про це відмітку в картці зі зразками підписів і відбитком печатки. По ра­хунках юридичних осіб, в штаті яких відсутні особи, що мають право другого підпису, а також підприємців (без утворення юридичної особи) в установи банків подається нотаріально засвідчена картка зі зразком підпису тільки власника рахунка.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: