Сторінка
2

Податки як державний дохід

3. Як впливають податки на ринкову рівновагу в економіці?

Питання про рівні і ставки оподаткування є актуальним в усіх країнах у всі часи, для всіх урядів. Близько 100 років тому податкові платежі становили менше 5 % доходу се­реднього громадянина. Сьогодні у деяких країнах цей по­казник сягає 80 % . Залишається він високим і в Україні.

Прихильники зменшення податків вважають, що високі податки призводять до зменшення розмірів ринку, оскіль­ки покупцям і виробникам невигідно бути його учасни­ками.

У 1974 р. американський економіст Артур Лафер ви­клав своє бачення залежності ставок податку і податкових надходжень. Зауважувалося, що при зростанні розміру по­датку надходження спочатку зростають, а згодом почина­ють скорочуватися внаслідок того, що зменшується розмір ринку, з нього вибувають і продавці, і покупці. Так А. Лафер прийшов до висновку про існування оптимального рівня оподаткування, за якого державні доходи дося­гають свого максимуму.

Таблиця 2.

Надходження до місцевих бюджетів України, передбачені в проектах бюджетів на 2003 р., млрд. грн.

Найменування надходжень

Сума,

млрд. грн.

Податкові надходження, всього

16,1

У тому числі

 

податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової власності

12,1

збори за спеціальне використання природних ресурсів

І 1,7

внутрішні податки на товари і послуги (акциз­ний збір, плата за ліцензії, за державну реєс­трацію, інше)

0,6

Неподаткові надходження, всього

1,7

Утому числі

 

адміністративні збори та платежі

0,3

власні надходження бюджетних установ

1,3

Цільові фонди

0,4

Разом надходження

18,2

Податки мають фіскальне, економічне і соціальне зна­чення. Вони забезпечують органи державної влади необхід­ними коштами. Застосування оптимальних ставок податків і податкових пільг покликане стимулювати розвиток ви­робництва. За допомогою податків регулюються доходи різ­них соціальних груп населення, звільняються від оподат­кування люди, які живуть за межею бідності.

Податкові надходження використовуються як засоби впливу на купівельну спроможність недержавного сектора економіки. Так, підвищення ставок оподаткування змен­шує чистий дохід підприємств і домашніх господарств, а отже, їхні можливості споживання й заощаджень.

4. Як пов'язані податки і справедливий розподіл доходів у суспільстві?

Це питання турбує усіх. Податкові системи розвинених країн ґрунтуються на кількох головних принципах.

Принцип вигоди. Різні люди повинні оподатковуватися настільки, наскільки вони використовують програми, що фінансуються з податків. Наприклад, утримання авто­мобільних доріг фінансується з місцевих податків і зборів. Відповідно податок на транспортні засоби сплачують ті, хто користується автотранспортом, надходження спрямову­ються на розвиток і експлуатацію доріг.

І навпаки, національна оборона, вища освіта, державні соціальні програми, екологічна безпека, фундаментальні наукові дослідження мають фінансуватися за рахунок податків та платежів, що їх сплачують усі громадяни.

Принцип платоспроможності. Розмір податку пови­нен відповідати величині доходів і майна платника. Опо­даткування має сприяти справедливому розподілові доходів: ті, хто отримує більші доходи, повинні сплачувати й більші податки.

Принцип справедливості. Ті, хто має більші доходи і потребує більшої кількості та якості суспільних благ, повинні сплачувати вищі відсотки із своїх доходів.

Справедливість по горизонталі. Люди, які мають однакові доходи й однаковою мірою використовують соціальні програми, повинні сплачувати однакові податки.

Використана література

- Основи економічної теорії А.А.Чухма.

- Основи економічних знань С.В.Мочерний.

- Економіка 10 клас. Г.О.Ковальчук, В.Г.Мельничук, В.О.Огнев’юк.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: