Сторінка
1

Податки як державний дохід

План

1. Основні джерела доходів держави.

2. Класифікація податків і система оподаткування.

3. Як впливають податки на ринкову рівновагу в економіці.

4. Як пов’язані податки і справедливий розподіл доходів у суспільстві.

1. Основні джерела доходів держави

Податки — це плата суспільства за виконання держа­вою її функцій. Це ціна, яку ми сплачуємо за можливість жити у цивілізованій країні. Ми користуємося суспільни­ми благами. Кожен з нас покладається на державу, яка має забезпечувати національну безпеку, громадянський мир, добрі дороги, доступ до освіти і охорони здоров'я та безліч інших послуг, охороняти навколишнє середовище, захищати країну від зовнішньої експансії. Для виконання своїх функцій державі потрібні кошти, значна частина яких формується за рахунок податкових надходжень. Податками зазвичай називаються обов'язкові платежі, які справляються державою з юридичних і фізичних осіб. Доходи держави складаються з різних видів виплат, зборів, відрахувань.

Плата здійснюється за використання ресурсів, які на­лежать державі. Розмір плати залежить від розміру ре­сурсів, що використовуються. Якщо держава втрачає право власності на них, то вона втрачає і ці доходи.

Відрахування передбачають цільове призначення пла­тежів. Наприклад, підприємства здійснюють відрахування на дорожні роботи, соціальне страхування, у фонд зайня­тості, у фонд ліквідації наслідків Чорнобильської катастро­фи. Ці гроші мають використовуватись суворо за призна­ченням.

У доходах бюджету виділяється також група так званих неподаткових платежів. Наприклад, доходи від реалі­зації конфіскованого майна, від приватизації державного майна, відсотки за користування тимчасово вільними бюд­жетними коштами, надходження дивідендів від діяльності підприємств, утворених за участю держави .

2. Класифікація податків і система оподаткування

Сукупність різних видів податків становить податкову систему країни. Кожна держава формує систему оподат­кування з урахуванням досвіду інших країн, власних національних особливостей, стану економіки, розвитку ринкових відносин, необхідності вирішення конкретних економічних і соціальних завдань.

Становлення системи оподаткування у нашій державі почалося з прийняттям 25 червня 1991 р. Закону України «Про систему оподаткування». У податковій системі Ук­раїни виділяють загальнодержавні, місцеві податки, збори та інші обов'язкові платежі.

Загальнодержавні податки і збори — це прямі податки на прибуток, землю, нерухоме майно, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і ме­ханізмів. Прямі податки встановлюються безпосередньо щодо платників біля джерела оподаткування.

Оподаткування прибутку підприємств. Кінцевий ре­зультат діяльності підприємств як суб'єктів господарюван­ня — отриманий ними прибуток — оподатковується нині за ставкою 30 %.

Платежі (податки) за ресурси. Для ефективного ви­користання ресурсів суб'єктами господарювання держава може встановлювати відповідні податкові платежі.

До платежів за ресурси, передбачених податковим зако­нодавством України для суб'єктів господарювання, зарахо­вують: плату за землю; податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; збір за спеціальне використання природних ресурсів (лісовий податок, плата за воду, плата за корисні копалини. У 2002 р. за рахунок цього збору передбачено отримати до державного бюджету 175 млн. грн.); збір за забруднення навколишнього природного середовища.

Плату за землю введено для фінансування раціональ­ного використання та охорони землі, підвищення родю­чості ґрунтів, відшкодування власникам землі і землекори­стувачам витрат на ведення господарства.

Податок із власників транспортних засобів. Кошти від стягнення податку спрямовуються на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомо­більних шляхів загального користування.

Непрямі податки. В Україні застосовуються три види непрямих податків: акцизний збір, податок на додану вартість, ввізне (імпортне) мито.

Таблиця 1.

Надходження від загальнодержавнихподатків і зборів до бюджету Україниу 2000-2002 рр., млн. грн.

Назва податку або збору

Рік

2000

2001

2002

Податок на прибуток підприємств

7109,6

7655,1

10213,8

Прибутковий податок з громадян

5980,0

6813,0

7815,4

Податок з власників транспортних засобів

455,0

455,0

524,7

Податок на додану вартість

9200,0

11728,0

12817,8

Акцизний збір

1890,0

2430,0

3218,1

Плата за ліцензії на підприєм­ницьку діяльність

235,0

191,7

239,4

Плата за торгові патенти

252,6

253,0

268,7

Податок на промисел

13,7

6,0

12,2

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: