Сторінка
1

Доходи і видатки місцевих бюджетів

План

Вступ

1. Система місцевих бюджетів.

2. Доходи місцевих бюджетів.

3. Структура власних доходів місцевих бюджетів.

4. Структура видатків місцевих бюджетів.

5. Особливості структури доходів та видатків бюджету розвитку місцевих бюджетів

6. Бюджетне регулювання.

7. Реформування між бюджетних відносин.

Висновки

Список використаної літератури

Вступ

Сьогодні питання децентралізації бюджетної системи України виходять на перший план, адже фінансова децентралізація є однією з фундаментальних умов незалежності та життєздатності органів місцевої влади: децентралізація процесів ухвалення рішень збільшує можливості участі місцевої влади у розвитку підконтрольної їй території; фіскальна децентралізація сприяє ефективному забезпеченню суспільними послугами шляхом ретельнішого узгодження видатків органів влади з місцевими потребами і уподобаннями.

Але реалізація законодавчо закріплено права кожного адміністративно-територіального утворення на економічну самостійність неможлива без наявності у кожного органу влади власного бюджету і права його складання, затвердження і виконання без втручання ззовні. А це означає, що кожен орган влади повинен володіти своїм фінансовими джерелами, достатніми для організації управління економікою і соціальною сферою на своїй території. Одночасно з цим він повинен володіти відносною самостійністю в управлінні податками та іншими обов’язковими платежами, що надходять до відповідного бюджету.

Тому саме місцевим бюджетам, як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування, належать особливе місце в бюджетній системі нашої держави. Важлива роль відводиться місцевим бюджетам і у соціально-економічному розвитку території, адже саме з місцевих бюджетів здійснюється фінансування закладів освіти, культури, охорони здоров’я населення, засобів масової інформації; також фінансуються різноманітні молодіжні програми, видатки по упорядкуванню населених пунктів. Саме з місцевих бюджетів здійснюються видатки на соціальний захист та соціальне населення.

На жаль, в цій ланці бюджетної системи зберігається безнадійно застарілий механізм централізованого регулювання вищестоящими органами доходів місцевих бюджетів. Це позбавляє місцеві органи влади фінансової самостійності, на довгі роки закріплює залежність розвитку місцевої економіки і соціальної сфери від можливостей і бажання вищестоящих органів влади вирішувати проблеми, що знаходяться на даній території районів, міст, селищ і сіл.

Таким чином, сьогодні з особливою гостротою постає проблема вироблення дієвого механізму, який би визначав нові принципи формування місцевих бюджетів, чітке розмежування функцій і повноважень усіх рівнів влади, а звідси – видатків кожного виду бюджету, і що саме головне – доходів між різними ланками бюджетної системи. При цьому питання бюджетної політики, оподаткування і міжбюджетних відносин повинні розглядатись і вирішуватись комплексно, оскільки вони тісно взаємопов’язані, і ні один із цих елементів не може бути реформованим без врахування двох інших.

Ці та інші питання, пов’язані з фінансовою самостійністю місцевих органів влади не є новими. Проте багато з них чекають на своє практичне вирішення.

Саме ця обставина і зумовила потребу у вивчені процесу формування і виконання місцевих бюджетів, ролі планування в процесі використання коштів та етапів проходження бюджетного процесу на місцевому рівні.

Тому, зважаючи на складність та неоднозначність проблеми, що досліджується, існують питання, які потребують поглибленого вивчення, а саме:

- складання місцевих бюджетів в сучасних умовах;

- питання розмежування доходів і видатків між державним та місцевими бюджетами;

- проблеми горизонтального фінансового вирівнювання.

1. СИСТЕМА МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

За Конституцією України (ст. 140) місцеве са­моврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого зна­чення в межах Конституції і Законів України.

Фінансові основи інституту місцевого самовря­дування визначені:

1. Конституцією України (ст. 7, статті 140-146).

2. Бюджетним кодексом України від 21 червня 2001 р.

3. Законом України «Про місцеве самовряду­вання» (від 27.05.1997).

4. Законом України «Про систему оподатку­вання» (від 2 лютого 1994 р.).

Місцеві фінанси - це система формування, розподілу і використання доходів територіаль­ними громадами та місцевими органами влади з метою виконання делегованих та закріплених за ними функцій і завдань.

Структура місцевих фінансів України:

> Самостійні місцеві бюджети (11 785 місце­вих бюджетів різного рівня складалося в Україні У 2000р.);

> Фінанси комунальних підприємств.

Самостійні місцеві бюджети

Найважливішими передумовами демократич­ної держави є самостійність і незалежність міс­цевих органів влади, які започатковані Євро­пейською хартією місцевого самоврядування. На сьогодні до Європейської хартії місцевого само­врядування входять понад 30 країн, до яких у 1996 р. приєдналася Україна.

Європейська хартія місцевого самоврядування передбачає відокремлення місцевих органів вла­ди від державної влади, повну їхню незалежність і самостійність у виконанні делегованих і закріп­лених за ними функцій у межах своїх компетенцій і за рахунок власних і закріплених доходів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Фінанси»: