Сторінка
3

Програмне забезпечення фінансового аналізу

Постійна підтримка інтелектуальності програми діагностики фінансового стану забезпечується актуалізацією та нагромадженням останніх надбань теорії та практики з питань фінансового аналізу. Намір підвищити людську компетентність штучно зумовлений такими ознаками останньої: сталість і стійкість, легка передаваність і до-кументованість, відносна недорожнеча експлуатації. Одна з привабливих особливостей експертних систем — можливість їх використання не лише для констатації, а й для прогнозування фінансового стану підприємства. Підґрунтя для такого прогнозування — економіко-математичні моделі, зокрема рівняння регресійної залежності, складання та постійне оновлення яких може бути складовою експертної системи.

Робочі книги MSExcelз фінансового аналізу

Вітчизняний та зарубіжний досвід свідчить, що значна частина задач фінансового аналізу може розв'язуватися із застосуванням стандартних програм MS Excel.

У MS Excel є такий тип файла, як робоча книга, що складається з робочих листів і макросів. Вона спрощує роботу з кількома документами завдяки швидкому доступу до кожного листа через ярлики в його нижній частині, даючи змогу працювати з листами, що інформаційно поєднані в одну групу. Робочий лист має табличну структуру і складається з 256 стовпців і 16384 рядків. Перетин рядка й стовпця утворює комірку (клітинку) таблиці, на яку можна посилатися, ідентифікуючи комірку за її координатами. Існують два варіанти адресації комірки: абсолютна й відносна. Кожна комірка може мати значення, що належать до одного з таких типів: числові значення (у відсотковому форматі, грошовому або загальному; з розділеними групами розрядів; від'ємні числа, дроби); текстові значення; дати та часи доби; примітки для користувачів; формули; посилання на адреси Internet та інші документи.

Формули складаються з операндів, з'єднаних знаками арифметичних операцій, функцій (фінансові, математичні, статистичні, логічні тощо).

Використання робочої книги MS Excel дає змогу автоматизувати виконання різноманітних розрахунків, а також забезпечує інтерактивний зв'язок між даними різних документів, створених на робочих місцях. За допомогою програми MS Excel у складі пакета MS Office можна вирішити питання з ведення бухгалтерського обліку, складання форм фінансової звітності та подальшого аналізу отриманих результатів.

Опанувати можливості MS Excel і набути відповідних практичних навичок можна в таких двох формах:

1) створювати відповідні книги Excel, тобто самостійно вводити потрібні формули для розрахунків;

2) працювати з уже створеними робочими книгами MS Excel, тобто лише вводити нові вихідні дані та аналізувати проміжні та кінцеві результати.

Вибір форми навчання залежить від конкретних обставин, а саме: обмеженості часу; рівня комп'ютерної грамотності (для тих, хто вміє працювати з формулами, уведення формул — лише рутинна робота, яка не дає нових знань, не підвищує професійного рівня); потреби швидко отримати не навчальний, а реальний результат (наприклад, визначення кредитного рейтингу підприємств).

Далі наведено стислу характеристику робочих книг MS Excel, що є прикладом комп'ютерних технологій фінансового аналізу.

Робоча книга "Рейтинг підприємств" (складена Г. Л. Васильєвою за участю автора) містить такі листи:

• По кожному підприємству (кількість підприємств, їх склад і можливість зміни складу практично необмежені):

1) Баланс (ярлики Б1, Б2 та ін.);

2) Звіт про фінансові результати (ярлики 31, 32 та ін.).

• Лист "Аналітичні показники фінансового стану підприємств (ярлик АПФС)".

• Лист "Узагальнюючі показники фінансового стану"; показники розраховуються за різними методиками [14, розд. 10.3, с 104]; наведено відповідний рейтинг підприємств (ярлик "Рейтинг").

Робоча книга "Фінансова експертиза", або "Фінансова експертиза інвестиційних проектів" (складена Г. Л. Васильєвою за участю автора), містить такі листи:

• Розрахунок інвестицій у створення основних і оборотних фондів підприємства.

• Джерела фінансування інвестицій і обслуговування позикових коштів (за періодами інвестиційного циклу).

• Прогноз амортизаційних відрахувань (за періодами інвестиційного циклу).

• Прогнозний звіт про виручку від реалізації продукції та про витрати на виробництво (за періодами інвестиційного циклу).

• Прогнозний звіт про фінансові результати (за періодами інвестиційного циклу).

• Аналіз беззбитковості. Критичні обсяги виробництва (за періодами інвестиційного циклу).

• Прогнозний баланс (за періодами інвестиційного циклу).

• Прогнозний звіт про рух коштів (за періодами інвестиційного циклу); аналіз достатності коштів — фінансова експертиза проекту.

• Аналітичні показники фінансового стану і динаміка їх зміни (за періодами інвестиційного циклу).

• Тестування підприємства щодо ймовірності банкрутства.

• Економічна експертиза інвестицій за такими показниками: термін окупності інвестицій; середня ставка доходу; чиста приведена вартість (NPV); внутрішня норма ефективності (IRR).

Робоча книга "Регресійний аналіз" (книга "Економіко-математичне моделювання показників фінансового стану методами кореляційного та регресійного аналізу", складена Р. Кургановим) містить такі листи:

• Вихідні дані (статистична вибірка значень функціонального показника та показників-факторів).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Фінанси»: