Сторінка
1

Зміст, предмет і метод фінансово-господарського контролю і ревізії, ревізія фінансових результатів діяльності підприємства

1.Зміст, предмет і метод фінансово-господарського контролю і ревізії.

Виходячи із змісту економічного контролю, періодичності, інформаційного забезпечення і форм здійснення виділяють: загальноекономічний і фінансово-господарський контроль. Фінансово-господарський контроль досліджує фінансово-господарську діяльність підприємств у сфері виробництва, обміну і споживання суспільно-необхідного прдукту на мікроекономічному рівні. Господарська діяльність підприємств на умовах ринкової економіки узагальнюється з використанням грошових вимірників, тобто фінансового критерію. Тому в системі економічного контролю сформувався фі­нансовий контроль. Змістом цього контролю є виробничі відносини і продуктивні сили у сфері макро- і мікроекономіки господарської діяль­ності. У сфері макроекономіки функціонує державний фінансовий кон­троль, який здійснює Рахункова палата Верховної Ради України. На рівні мікроекономіки функціонує фінансово-господарський конт­роль, який здійснюють Державна контрольно-ревізійна служба і контрольно-ревізійні підрозділи власників капіталу, а також на замовлення останніх — незалежні аудиторські організації.

Метою фінансово-господарського контролю є сприяння раціонально­му використанню засобів і предметів праці, а також самої праці у підприємницькій діяльності для одержання максимального прибутку. Завдан­ня фінансово-господарського контролю поділяються на окремі і загальні.

Розв'язання окремих завдань передбачає перевірку однієї із сторін господарської діяльності (наприклад, використання сировини у вироб­ничих цілях); загальних — всієї господарської діяльності підприємств з визначенням рентабельності і конкурентоспроможності продукції.

Основним завданням фінансово-господарського контролю є виявлен­ня та профілактика порушень в технології виробництва, які мають при­чинні зв'язки з випуском недоброякісної продукції, перевитратами сиро­вини і матеріалів, збитковості.

Предметом фінансово-господарського контролю та ревізії є процес розширеного відтворення і дотримання його нормативно-правового регулювання. Сам предмет фінансово-господарського контролю та ревізії кон­кретизується об'єктами, які деталізують кожну стадію розширеного від­творення. Так, на стадії виробництва суспільного продукту об'єктами контролю і ревізії є:

■ план випуску продукції в номенклатурі і асортименті та його вико-

нання;

■ якість випуску виробленої продукції;

■ забезпечення підприємства ресурсами.

Об'єкти контролю вибирають відповідно до мети контролю. Визна­чивши об'єкт контролю, встановлюють його параметри, які полягають у вивченні даного об'єкта відповідно до мети контролю. Від правильності визначення параметрів даного об'єкта значною мірою залежить сам ре­зультат. Наприклад, контроль грошових коштів визначає такі об'єкти перевірок:

1) збереження грошових коштів у касі;

2) операції з готівкою;

3) операції з грошовими коштами на рахунках в банку;

4) цінні папери, їх збереження та облік.

5) стан бухгалтерського обліку грошових коштів і операцій з ними.

У процесі проведення фінансово-господарського контролю сформу­вався і метод фінансового контролю, який базується на загальнонаукових і на специфічних методах і прийомах дослідження об'єктів.

Загальнонаукові методи включають:

· аналіз, синтез;

· індукцію і дедукцію;

· моделювання і аналогію;

· системний аналіз;

· функціонально-вартісний аналіз.

До специфічних прийомів належать:

· інвентаризація - періодична перевірка наявності цінностей, що пе­ребувають на балансі підприємства, їх стану та умов зберігання;

· контрольне замірювання - це прийом фактичного контролю, який використовується при виконанні будівельно-монтажних робіт;

· спостереження (вибіркове, суцільне);

· технологічний контроль, при якому здійснюється контрольний пуск сировини і матеріалів у виробництво з метою перевірки оптимальності технології виробництва;

· експертиза - використовується в судово-бухгалтерській практиці;

· службове розслідування - перевірка діяльності керівництва під­ приємства;

· економічний аналіз;

· експеримент;

· статистичні розрахунки;

· економіко-математичні методи;

· дослідження документів;

· камеральна перевірка.

2. Ревізія фінансових результатів діяльності підприємства.

Кінцевий фінансовий результат діяльності підприємства — це бала­нсовий прибуток або збиток, які є алгебраїчною сумою результатів від реалізації продукції, робіт і послуг, іншої реалізації, доходів і витрат від позареалізаційних операцій тощо.

Фінансові результати діяльності підприємства характеризують також показники виручки (валового доходу) від реалізації продукції, товарів, надання послуг.

Виручка від реалізації продукції характеризує завершення виробни­чого циклу на підприємстві, повернення авансованих у виробництво ко­штів підприємства і початок нового етапу в обігу коштів. Шляхом вирахування з виручки від реалізації продукції суми непрямих податків і витрат на виробництво реалізованої продукції визначається чистий ре­зультат (прибуток чи збиток) від реалізації.

Показники фінансових результатів характеризують абсолютну ефек­тивність господарювання на підприємстві. Разом з абсолютною оцінкою розраховують також відносні показники ефективності господарювання - показники рентабельності. Відношення балансового прибутку до се­редньої вартості основних засобів і оборотних коштів визначає загальну рентабельність підприємства.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Фінанси»: